שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

החורבן ביפן: משפחות הדיפלומטים בדרך לישראל

שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" ביקר ברחובות העיר סנדאי שהוּכתה בצונאמי ותיעד את המחזה האפוקליפטי. בזמן שבסנדאי מקבלים בהכנעה את מר גורלם, במחוז איווטה מתלוננים: "הכל אוזל כאן - המים, האוכל ואפילו שקיות הגופות"

משפחות הדיפלומטים הישראלים בטוקיו החליטו לשוב לישראל בעקבות רעידת האדמה החזקה ביפן. גורם במשרד החוץ אמר ל-ynet כי ההחלטה אינה נובעת מהחשש מפני דליפה רדיואקטיבית ביפן. "יש בטוקיו אי-סדרים רבים ורעידות משנה תכופות. הצענו לבני המשפחות את האפשרות לשוב ארצה ולהתאוורר". במשרד החוץ הדגישו כי השגרירות ממשיכה לפעול כרגיל ואף במתכונת מוגברת.

 

שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" ביקר ברחובות סנדאי, העיר הקרובה ביותר למוקד הרעש ביפן. מאות מכוניות מזדחלות בדממה בפקקים ארוכים המשתרכים לפני הכניסה לתחנות הדלק המעטות שמשאבותיהם פועלות. במקביל, תורים ארוכים לא פחות של מאות בני אדם משתרכים מול המינימרקטים הבודדים שפתחו רק היום (ב') את שעריהם - לראשונה מאז רעידת האדמה ביום שישי.

 

רעידת האדמה ביפן - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

 

רובם המוחלט של בתי העסק עדיין סגור. אספקת החשמל והמים משובשת, ורעשי משנה מטלטלים את הבניינים מדי כמה שעות. מאות אלפי האנשים שתקועים בסנדאי לכודים עכשיו בין שני איומים אפשריים: צונאמי נוסף שיחריב את מה שלא החריב הראשון, ואבק רדיואקטיבי שמקורו בכורים הגרעיניים הפגועים של פוקושימה שעלול להגיע לעיר, נישא על גבי הרוחות הנושבות מדרום.

 

מרכז העיר סנדאי שלם לחלוטין ואפילו סדק אחד לא בקירות הבניינים. תקני הבנייה המחמירים של היפנים עשו את שלהם, אך ברגע שמתקרבים לאזור חוף התמונה משתנה. ההרס עצום. את מה שלא עשתה רעידת האדמה עשה הנחשול העצום שעלה שעה קלה לאחר מכן מהים.

 

שכונת המגורים הפכה לביצה גדולה

במקום שבו עמדו שכונות מגורים, עומדת עכשיו ביצה גדולה וסמיכה של מים עכורים, בוץ, בטון ועץ.

אלפי מכוניות מרוסקות מבצבצות מתוך הביצה הזאת, וביניהן ספינות ומטוסי ססנה הפוכים. פה ושם עדיין עומד בית שנותר ללא שריטה, לא ברור איך.

 

תושבים המומים שנמלטו בזמן מנאטורי, אחד מפרברי העיר הדרומיים, משקיפים עתה מהגשרים הסמוכים על שדות האורז של המקום שהיה ביתם, מתקשים עדיין לעכל את מה שקרה. הצונאמי סחף עמו אינספור שברי בתים ורסיסי חיים והטיח אותם כאן בערבוביה גדולה.

 

שלושה ימים עברו מאז הרעש, והכלים ההנדסיים הראשונים מגיעים רק עכשיו כדי לעשות כאן קצת סדר במקום. מי יודע אילו זוועות יתגלו כאן מתחת ברגע שמנופים יתחילו לשלוף החוצה את כל ערימות הפסולת. המכוניות קבורות כל כך עמוק בבוץ שאי אפשר לדעת אם יש בתוכן גופות. במכוניות אחרות, ריקות, שהגישה אליהן קלה, נותר הכל כפי שהיה רגע לפני שנסחפו. תיק עם ארנק מונח בתוך אחת מהן. קלסר עם דיסקים מוטל על הרצפה של מכונית אחרת. איש לא נוגע בתכולתן. כאן אין ביזה.


רעידות אדמה ביפן בשבוע האחרון (מעל 4.5 בסולם ריכטר)

רעידות אדמה ביפן בשבוע האחרון
יום רעידות אדמה ביפן רעידות אדמה מחוץ ליפן החזקה ביותר
שלישי 0 8 5.0 (אורגון וניו-זילנד)
רביעי 26 6 7.2 (יפן)
חמישי 10 7 6.5 (אינדונזיה)
שישי 122 5 9.0 (יפן, הצונאמי)
שבת 138 12 6.8 (יפן)
ראשון 99 3 6.2 (יפן)
שני 61 8 6.0 (יפן)

 

התושבים מקבלים את מר גורלם - בשלווה שלא תאומן

הנזק בלתי נתפש. שיקום העיר ייקח בוודאי שנים ארוכות. מחר, אומרים כאן, יחוברו כבר חלקים נרחבים מהעיר בחזרה לרשת החשמל. התחלה צנועה. דרך ארוכה, ארוכה מאוד, עוד מצפה לתושבי סנדאי, שמקבלים בינתיים את הגורל שנגזר עליהם בהכנעה ובשלווה שלא תאומן.

 

בניגוד לתושבי סנדאי, העיר הנמצאת במחוז מיאגי, במחוז איווטה מתלוננים התושבים על מר גורלם בעקבות האסון הכבד שהיכה את המדינה.

 

"האנשים שורדים ממעט מים ואוכל. שום דבר פשוט לא מגיע הנה", אמר הג'ימה סאטו, בכיר ממשל במחוז איווטה, לסוכנות הידיעות AP. איווטה הוא אחד משלושת המחוזות שנפגעו הכי קשה ברעידת האדמה.

 

שקי הגופות וארונות הקבורה אוזלים

לדברי סאטו, הרשויות המקומיות במחוז איווטה קיבלו רק 10 אחוזים מהמזון והאספקה להם הם נזקקים. אפילו מלאי שקי הגופות וארונות המתים עומד להיגמר עד שהממשלה עשויה לפנות לבתי הלוויות בחו"ל לבקשת עזרה, סיפר הבכיר במחוז איווטה. "ביקשנו מבתי הלוויות ברחבי המדינה לשלוח לנו ארונות קבורה ושקי גופות רבים. אין לנו מספיק מהם. לא ציפינו שדבר כזה יקרה", הוסיף.

 

צילום: AP

 

מאז יום שישי האחרון נרשמו 150 רעידות משנה באזור החוף הצפון-מזרחי של יפן, שהוכה קשות ברעידת האדמה הגדולה. היום פקד את האזור רעש בעוצמה של 6.2 דרגות בסולם ריכטר ובעקבותיו פורסמה אזהרת צונאמי.

 

תושב סומה: "פעם חייתי טוב, היום אין לי כלום"

גם בעיר סומה, הנמצאת במחוז פוקושימה, נערכים לאפשרות של צונאמי נוסף שישטוף את העיר - בדומה לתושבי סנדאי. אלפי חיילים שמשתתפים בפעולות החילוץ וההצלה בעיר הפסיקו את עבודתם וקראו לתושביה לעלות לאזורים גבוהים.

"תעלו לקרקע גבוהה! צאו מכאן!, נבחו החיילים לתושבים, כשברקע ייבבו סירנות כלי הרכב של הצבא. כמה חיילים במקום סייעו לאשה מבוגרת לעלות במעלה גבעה סמוכה.

 

"מעולם לא האמנתי שנגיע למצב כזה. היו לי חיים טובים לפני האסון. עכשיו אין לנו כלום: אין גז, אין חשמל ואין מים", סיפר הג'ימה ווטאנבה, פועל בניין בעיר סומה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בועז ארד על רקע ההריסות
משקיפים על ההריסות. מינמיסנריקו
צילום: AP
האוכל אוזל. מרכול מאולתר בסנדאי
צילום: רויטרס
מתחילים בחילוץ הגופות. מחוז איווטה
צילום: רויטרס
מומלצים