שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פסק בוררות: הדג נחש העתיקה לחן של זילבר

  השופט בדימוס תיאודור אור קבע כי השתמשה בלחן מהשיר "ואיך שלא" של זילבר בשירה "מה נעשה" והורה לה לשלם ליוצר פיצויים ולהפסיק לבצע את השיר, שלדבריו "מעודד צריכת סמים", בהופעות. מהלהקה נמסר: "מדובר בטעות בתום לב"

  הכרעה תקדימית בתעשיית המוזיקה הישראלית: בעקבות שימוש בלתי ראוי ביצירה של אריאל זילבר, להקת "הדג נחש" תצטרך לשאת בהוצאות של 100 אלף שקלים, להוריד דיסקים מהמדפים ולא לבצע בהופעות את שירה "מה נעשה?".

   

  תיאודור אור, שופט המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס החליט בפסק הבוררות כי הלהקה העתיקה את הלחן בשיר משירו של זילבר, "ואיך שלא", והפרה זכויות יוצרים. בתביעתו של זילבר, שהוגשה על ידי עורך הדין ברק בר שלום, טען היוצר כי לא רק שהלחן הועתק אלא שהלהקה פגעה ביצירתו, שכן השיר "מה נעשה?" מהלל, כביכול, את השימוש בסמים קלים. "יש ראיה כי השיר נתפס בציבור, לפחות בחלקו, כמעודד צריכת סמים", נכתב שם.

   

  במהלך הדיונים, ניסו להוכיח חברי הלהקה - הקלידן דודוש קלמס והזמר שאנן סטריט - כי הלחינו את השיר תוך כדי חזרות ואלתורים שביצעה הלהקה, ולא על סמך שירו של זילבר, אך בפסק הדין כתב השופט: "צר לי, אך עדויותיהם של השניים, לפיהן כאילו במהלך עיבודו של שיר הלהקה בעת הכנת השיר, נוצר העיבוד - אינן מהימנות עליי".

   

  כאמור, הלהקה תצטרך לשלם לזילבר 100 אלף שקלים, מהן 25 אלף שקלים הוצאות משפט, וכן ייאסר עליה לעשות שימוש ציבורי בשיר "מה נעשה?", שנכלל באלבום "חומר מקומי" ובאלבום "הדג נחש LIVE" שהוקלט בהופעה חיה.

   

  בפסק הדין נקבע כי חל איסור לעשות כל שימוש ביצירה ועל אקו"ם להחריג אותה מהרפרטואר שלה ולהודיע על כך לגופים המסודרים עימה בהסכם. כמו כן, על "הדג נחש" להימנע מלבצע את השיר בהופעות

   בגרסתו המקורית ולא להדפיס עוד אלבומים של "חומר מקומי" ו"הדג נחש LIVE" עם אותו השיר.

   

  עוד צוין בפסק הדין, כי הלהקה תחוייב לפעול לאלתר על מנת לאסוף מן החנויות את כל האלבומים בהן מופץ השיר. תקופת האיסוף תימשך לכל היותר 60 יום ממתן פסק הדין.

   

  דוברת הלהקה רותי מרום מסרה בתגובה ל-ynet: "להקת הדג נחש שוהה כעת בארצות הברית לרגל סיבוב הופעות. אנחנו מקבלים את הכרעת הדין באופן מלא ונפעל על פיה בהקדם. מדובר בטעות בתום לב. האלבום המדובר יצא לפני שבע שנים ומבחינתנו העניין כעת סגור ומאחורינו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הדג נחש. יורידו דיסקים מהמדפים
  צילום: ירון ברנר
  אריאל זילבר. יפוצה במאה אלף שקלים
  צילום: דודו אזולאי
  לאתר ההטבות
  מומלצים