שתף קטע נבחר

גפני: "ההצלחה הכלכלית - בזכות הסיוע לישיבות"

יו"ר ועדת הכספים נאם הערב בכנס בבני-ברק, והצביע על ההסבר להצלחה של ישראל בהתמודדות עם המשבר הכלכלי, אך לא לפני שווידא שאין בקהל עיתונאים: "נכנסנו למשבר אחרונים ויצאנו ממנו ראשונים... הכל, כל זה - בזכות העובדה ששטייניץ עוזר לישיבות". לב לבייב אמר באותו האירוע: "אם יתנו לחרדים הזדמנות - הם יוכיחו שהם עובדים מעולים"

יו"ר ועדת הכספים מצא אמש (ג') הסבר להצלחה היחסית של ישראל בהתמודדות עם המשבר הכלכלי. חבר הכנסת משה גפני מייחס את ההצלחה לסיוע משמיים - סיעתא דשמייא - וזאת, בזכות הסיוע שהמדינה מעניקה לישיבות.

 

 

גפני, שנאם באירוע פתיחה של מרכז עסקים חדש בבני ברק (BBC) אמר: "לשר האוצר, יובל שטיניץ, יש סיעתא דשמיא. המשבר הכלכלי הגיע בזמן שבמדינת ישראל אפילו לא אושר תקציב למדינה, דבר חמור בפני עצמו גם בזמנים רגילים. כשכל העמים ישבו וחשבו איך להתמודד עם המשבר ועשו תכניות גרנדיוזיות, ישראל הלכה לבחירות. כולם חששו שתהיה כאן מפולת כמו בשנות ה-20' ושהבנקים יקרסו.

 

"אחרי הבחירות בחרו בשר אוצר פילוסוף ושאלו: 'מה הוא מבין בכלכלה?'. בסופו של דבר נכנסנו למשבר אחרונים ויצאנו ממנו ראשונים, עם צמיחה שהאופטימיים ביותר בינינו לא חזו ועוד מצאנו גז טבעי. יש דברים שאין להם הסבר כלכלי. זאת תופעה שאין לה שום הסבר חוץ מאשר הפסוק 'ארץ אשר השם שם עיניו בה' (ארץ שאלוהים משגיח עליה - ת"ג) בורכה בהצלחה כלכלית".

 

בשלב זה גפני הפסיק לדבר ושאל בבדיחות הדעת "האם יש כאן עיתונאים?", לאחר שלא נענה, או לא שמע את התשובה, או לא התייחס אליה, המשיך בדבריו: "אם אין כאן עיתונאים, אז אל תגידו להם שאמרתי אבל אני מתכוון לזה - הכל, כל זה, בזכות העובדה ששטייניץ עוזר לישיבות. שטייניץ מעולם לא הצטרף לעליהום על המגזר החרדי ולא עשה דבר כדי לפגוע בתמיכה בישיבות".

 

יצויין כי זוהי לא הפעם הראשונה שגפני מערב את אלוהים בעניינים כלכליים, אבל בפעמים הקודמות הוא ניסה להציג זאת כמעין ניחוש אישי שלו ולא קבע בצורה כל כך בוטה שאלוהים בכבודו ובעצמו אכן עומד מאחורי תופעות כלכליות שניתנות למדידה בחיי המעשה. 

 

עוד לפני שגפני נשא דבריו, עלה לנאום לב לבייב, הבונה באמצעות אפריקה ישראל בפרויקט, ואמר כי "החרדים רוצים לעבוד. אם יתנו להם הזדמנות הם יוכיחו שהם עובדים מעולים. עד עכשיו לא הייתה לתושבי בני-ברק זכות להשתלב במעגל העבודה".  

 

לבייב, שהינו איש עסקים חרדי, אמר גם כי "אני רוצה שחרדים יתפרנסו ויביאו פרנסה לביתם בכבוד ולא מתרומות". הוא התייחס אף למשבר הכלכלי באומרו: "המשבר הוכיח שישראל היא המקום שהכי טוב לעבוד בו, כי רק כאן שווי הנכסים עולה ועולה ועולה". במהלך המשבר הכלכלי, בשנים 2008 ו-2009 דיווחה אפריקה ישראל על הפסדים גבוהים במיוחד, וחוותה משבר דרמטי בגזרת האג"ח שלה.

 

ראש עיריית בני-ברק, יעקב אשר, אמר כי "בעתיד בני-ברק לא תהיה יותר העיר הענייה בישראל, בני-ברק עולה על גל העסקים של גוש דן. מתחם ה-BBC יתרום להשתלבותם של רבים מתושבי העיר במעגל העבודה".

 

לצד לבייב וגפני, באירוע נוכחים גם שר האוצר יובל שטייניץ ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר. 

 


פורסם לראשונה 15/03/2011 19:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה גפני
צילום: מתי אלמליח
לב לבייב
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים