שתף קטע נבחר

ריקודי עם: 4 ימים בקרנבל התחפושות המַלְטֶזִי

משאיות עם תפאורות צבעוניות, רקדניות בלבוש מינימלי ומסיבה אחת גדולה שנמשכת 4 ימים: הכירו את קרנבל התחפושות של מלטה - חגיגת "פורים" שאי אפשר להישאר אדישים אליה

הקרנבל הגדול של מלטה הוא ה"פורים" של האי הים-תיכוני. במשך ארבעה ימים שלמים בחודש מרס מתקבצים אלפים מתושבי האי, שבין לוב לסיציליה, לקרנבל תחפושות, ריקודים והופעות שנמשך יום ולילה, ולא משאיר שום תייר או אדם אדיש למראות השמחים.

 

הקרנבל המלטזי שמתרחש בעיקר בבירה, ולטה (Valletta), אך גם באזורים אחרים של האי, התקיים השנה בארבעה במרס והסתיים בשמונה בחודש, כשבמרכז החגיגות נשפי מסכות, משאיות ועליהן תפאורות צבעוניות, ומוזיקת ריקודים שבוקעת מרמקולים לא מנומסים וללא הפסקה. 

 

מסורת הקרנבל נמשכת כבר משנת 1535, ומיוחסת ל- Ash Wednesday או אם תרצו: "יום רביעי של האפר", אותו יום צום נוצרי, הראשון מבין 40 ימים שלפני חג הפסחא. מכאן גם מקור השם "קרנבל" שבלטינית, נהֶגֶה carne vale, כלומר "שלום לבשר" המתייחס לצום פסחא.


תפאורות ענק ורמקולים לא מנומסים. הקרנבל המלטזי (צילום: זיו ריינשטיין)

 

המלטזים המחופשים, מסודרים לפי קבוצות כשלכל קבוצה סגנון תחפושת וריקוד משלה, שאותו היא מבצעת לאורך הרחובות הראשיים וכיכרות מרכזיות באי. בקרנבל משתתפים גדולים כקטנים, שדואגים להכין את תפאורת המשאיות ותלבושות הריקוד הססגוניות חודשים רבים טרם מועד ההילולה.

 

במהלך הצעדה ברחובות ולטה, ובעיקר ברחוב רפבליק (Republic street), אחד מרחובותיה הבולטים והמוכרים של הבירה, נאספים תושבי האי, שותים, רוקדים ועולצים. ועם רדת החשכה נדלקים האורות שמנצנצים מתוך המשאיות הצבעוניות - סימן לרוקדים שמסיבת הרחוב רק עומדת להתחיל.

 

עם תום הקרנבל, מחולקים פרסים לקבוצה שהתחפשה, רקדה ועיצבה את המשאית שלה בצורה המרשימה ביותר. אחרי ארבעה ימים של הוללות, חוזרים המלטזים לשגרה, מורידים את המסכות ומאפסנים את התפאורה שעליה עמלו כל השנה. לפחות עד הפעם הבאה.

 

  • הכותב היה אורח של "קשרי תעופה" ומשרד התיירות המלטזי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רקדניות בלבוש מינימלי. לא מראה זר בקרנבל
צילום: זיו ריינשטיין
ה"ג'וקרים". כל קבוצה והסגנון שלה
צילום: זיו ריינשטיין
צ'יף אינדיאני מהודר נוצות בקרנבל
צילום: זיו ריינשטיין
עובדים על התפאורה זמן רב לפני הקרנבל
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים