שתף קטע נבחר

צילום: AP

מועצת הביטחון נתנה אור ירוק לתקיפה בלוב

על רקע איומי קדאפי לכבוש הלילה מחדש את מעוז המורדים בבנגזי, אישרה מועצת הביטחון החלטה המתירה פעולה צבאית בינלאומית. 10 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, ואילו חמש נמנעו - בהן רוסיה, סין וגרמניה. חברי המועצה הדגישו כי ההחלטה אינה מתירה "כיבוש זר בכל צורה שהוא בשטחי לוב"

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הלילה (יום ו') הצעת החלטה שתתיר לתקוף את לוב. לפי ההחלטה, יש לאכוף סגר אווירי מעל שמי המדינה ולנקוט "בכל האמצעים הדרושים" כדי להגן על אזרחי המדינה. 10 נציגות הצביעו בעד ההחלטה, ואילו חמש נמנעו: רוסיה, סין, גרמניה, הודו וברזיל.

 

המשבר בלוב - סיקור נרחב ב-ynet:

 

ארה"ב הצטרפה לבריטניה וצרפת בלחץ אחרון על מדינות מהססות לתמוך במהלך. בהחלטה נכתב כי לחברות באו"ם מותר לנקוט "בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על אזרחים הנמצאים בסכנת תקיפה של צבא לוב, כולל בעיר בנגזי, תוך דחיית האפשרות של כיבוש זר מכל צורה שהוא בשטחי לוב".


מועצת הביטחון. "זה הזמן לנהוג באחריות" (צילום: AFP)

 

שר החוץ של בריטניה, ויליאים הייג, אמר כי הצעת ההחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם "נחוצה כדי למנוע שפיכות דמים". הייג שיבח את חברי המועצה שהצביעו בעד ההצעה ואמר כי "זה הזמן לנהוג באחריות".

 

על רקע ההחלטה הגורלית באו"ם, נערכים בעיר בנגזי שבלוב למתקפה מתוכננת של הצבא הנאמן לקדאפי. עדי ראייה במעוז המורדים מסרו שבעיר נשמעו שלושה פיצוצים חזקים. אך לפי שעה לא ברור אם החלו הקרבות. מנהיג המורדים במשטר קדאפי, מוסטפה עבד אל-ג'ליל, אמר אמש כי "נישאר זקופים ולא נפחד מהשקרים והטענות הללו".


ארה"ב דרשה מעורבות ערבית במערכה הצבאית (צילום: רויטרס)

 

רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי עבד אל-ג'ליל, העומד בראש המועצה הלובית הלאומית, בירך עד לפני ההצבעה באו"ם על ההחלטה המסתמנת. הוא הדגיש כי כל צעד שימנע רצח עם הוא רצוי. שליט לוב הזהיר אמש, בנאום ששודר ברדיו, את תושבי בנגזי: "אנחנו באים הלילה, לא יהיו רחמים". שר ההגנה של לוב איים כי כל התערבות צבאית זרה נגד ארצו תגרור מתקפת נגד ש"תסכן את האזור כולו".

 

במקביל, אמר דובר ממשלת לוב כי החלטה של האו"ם לאשר פעולה צבאית זרה נגד לוב תהיה "בלתי חוקית ובלתי מוסרית". בתגובה להצבעה במועצת הביטחון, אמר הדובר כי "כל מדינה תילחם נגד החלטה כזאת, שרק תפגע באזרחים ותאחד את המדינה נגד אויב חיצוני משותף".

 

תרחיש התקיפה: קטאר ואיחוד האמירויות נגד לוב 

העיתון "וול סטריט ג'ונרל" ציטט גורמים בפנטגון שלדבריהם הכוחות האמריקנים ערוכים לביצוע התקפות על מטרות על הקרקע ובאוויר. הכוחות האמריקנים יוכלו לבצע התקפה מיידית. לפי דיווח של ה-BBC, מטוסים בריטיים וצרפתיים יהיו הראשונים לתקוף בלוב.


המורדים בבנגאזי. קדאפי מאיים לתקוף (צילום: צור שיזף)

 

נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, שהצהיר עוד ביום שישי בשבוע שעבר

ש"קדאפי חייב ללכת", ביקש לצרף לקואליציה שתתקוף גם את מדינות ערב, כדי שארה"ב לא תואשם בתקיפת עוד מדינה מוסלמית. לכן המתינו לקבלת החלטה של הליגה הערבית ואת הצעת ההחלטה הגישה לבנון.

 

רשת אל-ערבייה דיוחה כי ייתכן שקטאר ואיחוד האמירויות ישתתפו בפעילות הקואליציה הצבאית נגד לוב. הצורך הוא יותר בהשתתפות למראית עין. מצרים הודיעה שאין לה כל כוונה להשתתף במערכה צבאית נגד שכנתה.


פורסם לראשונה 17/03/2011 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורדים בלוב. העזרה בדרך
צילום: רויטרס
קדאפי. לא נכנע
צילום: רויטרס
מומלצים