שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דפדפנים: הדור הבא
  מיישרים קו ומעגלים פינות: שלושת הדפדפנים הגדולים יצאו בגרסאות חדשות השבוע - אקספלורר 9, פיירפוקס 4, וכרום 10. השוונו ביצועים וחזרנו עם מסקנות מעניינות על תאימות רשת, מהירות, ועיצוב. עם מי הכי כדאי לגלוש?

  << אייפד 2, יודע להכין קפה?

   

  עד השבוע ההבדלים בין שלושת הדפדפנים הפופולריים ביותר, פיירפוקס, כרום, ואקספלורר היו ברורים ובולטים; כרום בלט במהירותו ובקלילותו, בעוד שפיירפוקס קרץ למשתמשים נאמנים ואוהבי תוספים ופרטיות, ואקספלורר, טוב, זכה לכינוי הדפדפן מספר אחת להורדת דפדפנים אחרים דרכו.

   

  לסקירות האישיות: 


  השבוע יצאו שלוש החברות בגרסאות חדשות לדפדפנים שלהם. במקרה של מוזילה ומיקרוסופט מדובר בשדרוג שהגולשים ציפו לו כבר זמן רב, שהבטיח שיפורים במהירות, בעיצוב, ביציבות ובפרטיות, בנסיון להחזיר את המשתמשים שעקרו למחוזות גוגל. בדקנו כיצד נראה מאזן הכוחות החדש בין הדפדפנים: איזה דפדפן רק מבטיח, ואיזה גם מקיים?

   

  מערכות הפעלה

  אין ספק שהוצאת אקספלורר 9 היתה ידיעה משמחת. רק חבל שהיא שימחה פלח קטן ביותר ממשתמשי חלונות, כיוון שהיא עובדת רק על וויסטה וחלונות 7.

   

  יכול להיות שעבורם יבטל IE9 את הצורך בדפדפנים חיצוניים, אבל משתמשי XP עדיין יצטרכו להסתמך על פתרון אחר. הרצון של מיקרוסופט לגרום למשתמשיה לעזוב את XP, שאוטוטו חוגגת עשור מובן - אבל היה עדיף אם היו משתמשים יותר בגזר ופחות במקל, מפסיקה להעניש את משתמשיה שנשארו מאחור, ובמקום זה מעודדת אותם להתקדם בדרכים נעימות יותר.

   


  אינטרנט אקספלורר 9

   

  פיירפוקס מבית מוזילה וכרום של גוגל, לעומת זאת, עובדים על כל מערכות ההפעלה של מיקרוסופט, וגם על לינוקס ומק (למשתמשי המק שרוצים אלטרנטיבה לספארי).

   

  ציון:

  פיירפוקס:

  כרום:

  אקספלורר:

   

  התקנה

  הכרום, אותו הורדתי ראשון, סיים את התקנתו המלאה תוך ארבע דקות ולאחריה הדפדפן נפתח בזריזות.

   


  גוגל כרום

   

  פיירפוקס, לעומת זאת, עבר את שלב הורדת קובץ ההתקנה ואז נתקע ולא פתח את אשף ההתקנה (בחלונות 7, ב-XP לא נרשמה כל בעיה). רק כאשר שמרתי את קובץ ההתקנה למחשב ופתחתי אותו ידנית אשף ההתקנה נפתח. עם סיום ההתקנה (שארכה פחות משתי דקות) שאל אותי פיירפוקס אם ברצוני לייבא סימניות, היסטוריה, סיסמאות ונתונים מאקספלורר – צעד ידידותי למשתמש המתחיל, שחוסך את החיפוש בתפריטים.

   

  הורדת IE9 ארכה כעשר דקות ודרשה, באופן מביך לשנת 2011, סגירה תוכנות ברקע והדלקה מחדש של המחשב.

   

  ציון: 

  פיירפוקס:

  כרום:

  אקספלורר:

   

  עיצוב 

  IE9 עבר ללא ספק מתיחת פנים מקצועית: קצוות דפדפן מעוגלים, מסגרת דקה ושקופה שמשאירה הרבה יותר מקום לאתר, פחות סרגלי כלים ושורת כתובת משולבת בחיפוש, בדומה לכרום.

   

   

  בדפדפן כרום לא השתנה הרבה בגירסה 10; הוא עדיין מינימליסטי וקליל על כל מערכות ההפעלה, עם הבדלים קטנים בגרפיקה לטובת המערכות החדשות (שקיפות ותלת מימדיות של חלק מהכפתורים).

   

  אבל הדילוג המשמעותי והמצופה ביותר בעיצוב חל בפיירפוקס 4, שקיבל גם הוא עיצוב דק, קליל ונעים יותר לעין, והתפריטים עברו להתגורר בתוך אייקונים ופינו את מרכז הבמה לאתרים עצמם – אבל רק בוויסטה, חלונות 7 ובמק.

   


   פיירפוקס 4

   

  בפיירפוקס ל-XP מדובר באותה גברת ובאותה אדרת אפורה ונטולת אלגנטיות. ועוד יותר גרוע, השילוב בין התפריטים העליונים האפורים לבין שורת החיפוש בעלת הקצוות המעוגלים וכפתורי ה"קדימה/אחורה" החדשים, נראית כמו הדבקה של ישן וחדש בצורה לא מוקפדת כלל.

   

  כמו ב-IE9, גם בפיירפוקס 4 אימצו את שורת הכתובת שבה ניתן גם לבצע חיפוש, אך בצעד שמרני השאירו בנוסף את חלון החיפוש משמאלו.

   

  ציון: 

  פיירפוקס: 

  (ממוצע של 5 בוויסטה וחלונות 7, ו-2 ב-XP)

  כרום:

  אקספלורר:

   

  מהירות

  בחינת הביצועים של הדפדפנים היא משימה מאתגרת – לא רק בגלל כמות המשימות השונות שהם מבצעים, אלא בגלל שהדפדפנים מרשים לעצמם לזייף במבחני הבית. זה אומר שכל דפדפן הותאם לעבור בתוצאות הטובות ביותר את תוכנות הבדיקה שלו, לפעמים בפערים גדולים בין תוכנה לתוכנה. אתר Techradar ביצע בדיקות מהירות והגיע לתוצאות הבאות:

   

  ב-SupSpider, בודק ביצועי JS עצמאי (התוצאה הנמוכה ביותר היא הטובה ביותר):

  כרום: 346.0 מילישניה

  פיירפוקס: 308.5 מילישניה

  אינטרנט אקספלורר 9: 288.8 מילישניה

   

  בקראקן, אפליקציית רשת לבדיקת ביצועי JS מבית מוזילה:

  כרום: 8,794 מילישניה

  פיירפוקס: 9,224 מילישניה

  אינטרנט אקספלורר 9: 19,136 מילישניה

   

   

  V8 בודק ביצועי JS מבית גוגל (כאן התוצאה הגבוהה ביותר היא הטובה ביותר):

  כרום: 7,101

  פיירפוקס: 3,269

  אינטרנט אקספלורר 9: 2,053

   

  מבחינת מהירות העלאת העמודים, בשלושת הדפדפנים לפני התקנת תוספות וללא Cache, התקבלו תוצאות דומות ביותר. פיירפוקס פתח את עמוד הבית של ynet בארבע שניות, כרום עשה זאת בשלוש, ו-IE9 בארבע שניות גם כן.

   

  ציון:

  פיירפוקס:

   

  כרום:

  אקספלורר:

   

  יציבות וסטנדרטים

  למרות השם היציב שיצא לו הודות להפרדת המשימות בכל לשונית, כרום 10, כמו קודמיו, נוטה לקרוס לפעמים ללא התרעה ולא ברור אם הסיבה היא לשוניות רבות שהיו פתוחות, או סטקריפטים שפגעו בעבודתו.

   

  פיירפוקס 4 ו-IE9, לעומת זאת, היו יציבים ולא קרסו גם בעת פתיחת לשונית רבות עם סירטוני וידאו. אך לשניהם היה כבד והם התקשו לעבור מלשונית ללשונית, דבר שכמעט ולא קורה בכרום.

   

  שלושת הדפדפנים תומכים ב-HTML 5. במבחן התאימות של Acid Test, כרום השיגה 100 מתוך 100, פיירפוקס 97/100, ובאופן מפתיע לטובה, IE9 השיגה 95/100.

   

  ציון:

  פיירפוקס:

  כרום:

  אקספלורר:

   

  פרטיות 

  שדרוג מצוין ב-IE9 הוא אפשרויות הבטיחות האישיות. בעזרתה, כל גולש מקבל אזהרה בנוגע לאתרים שאוספים מידע, ועובדת בפניכם האפשרות לחסום אתרים אלו ידנית.

   

  בגוגל כמו בגוגל, דפדפן כרום אוסף מידע גלישה על משתמשיו למטרות סטטיסטיקה ושיווק (ולמטרות שליטה עולמית, אם מאמינים לגולשים הפרנואידים יותר). לפיירפוקס ולכרום תוספי בטיחות שאפשר להוסיף לדפדפן, שגם הם ,כמו ב-IE9, מגינים עליכם מאתרים שמנסים לעקוב אחרי הרגלי הגלישה שלכם ולאסוף מידע אישי.

   

  בנוסף, לכל שלושת הדפדפנים אפשרות גלישה פרטית – אינקוגניטו בכרום וגלישה פרטית ב-IE9 ובפיירפוקס, שלא שומרות היסטוריית גלישה ולא שומרות קוקיס (סיסמאות ופרטים אישיים).

   

  ציון:

  פיירפוקס:

  כרום:

  אקספלורר:

    

  מסקנות

  אם אתם עדיין משתמשים במערכת ההפעלה XP, אף דפדפן לא משתווה לכרום. הוא עדיין מציע את העיצוב המתקדם ביותר ואת הגלישה הקלילה ביותר בעוד שפיירפוקס 4, לפני התוספים, מתנהל בכבדות, ו-IE9 הוא פשוט לא אופציה קיימת.

   

  אם אתם כבר בוויסטה או חלונות 7, פיירפוקס ו-IE9 הופכים לאפשרויות שוות ערך, אם לא מוצלחות יותר מכרום; אקספלורר כיוון שהוא הדפדפן שאמור

  לעבוד הכי טוב עם מערכת ההפעלה (אפשרות האתרים המוצמדים, למשל), ופיירפוקס, כיוון שמדיניות איסוף מידע הגולש שלו דרקונית הרבה פחות מגוגל (מוזילה היא חברה ללא מטרות רווח).

   

  בשלב זה, בו שלוש החברות מתחילות ליישר קו בנוגע לתאימות האתרים, משתפרות בעיצוב, ומתהדרות במנועי JS שמבטיחים מהירות אופטימלית, ההבדלים המשמעותיים ביותר נוגעים בעיקר לפרטיות, יציבות, וכמו תמיד - להרגלים האישיים שלכם.

  להורדת פיירפוקס 4 RC

  להורדת כרום 10

  להורדת IE9

   

  כזה אני פורים: תחפושות גיקים >>

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "דפדפנים: הדור הבא"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים