שתף קטע נבחר

צילום: AP

תומכי קדאפי יצרו מגן אנושי ורקדו "זנגה זנגה"

מתחמו המבוצר של שליט לוב בטריפולי אירח הלילה אלפי אזרחים, שבאו להגן על מנהיגם. הם ירו באוויר: "כולנו מוכנים למות כדי להגן על לוב ועל מנהיגנו". בתו של קדאפי עודדה

האם קדאפי מנסה להציל את עורו באמצעות מגן אנושי? אלפי לובים התאספו הלילה (יום א') בסביבת המתחם המבוצר של קדאפי בטריפולי, כדי ליצור מגן אנושי מפני תקיפה אפשרית של הכוחות הזרים. אנשים רקדו לצלילי שיר שהולחן למילות נאומו של קדאפי "בית אחר בית, סמטה אחר סמטה", המוכר יותר כשיר ה"זנגה זנגה". מוקדם יותר אתמול השתתפה בתו של קדאפי, עיישה, בהפגנת תומכיו במתחם (בתמונה הבאה). היא נופפה בדגל לוב ופיזרה חיוכים.


לפני הטומהוק, עיישה קדאפי מחזקת את ידי התומכים (צילום: AP)

 

מבצע בינלאומי בלוב - הכותרות האחרונות ב-ynet:

עדכונים שוטפים גם בעמוד הפייסבוק של ynet

 

כמה מהנוכחים במתחם באב אל-עזיזייה השמיעו קריאות בשבחו של קדאפי, הניפו כרזות בעדו וירו באוויר בהתרסה לאחר שמטוסי בעלות הברית החלו לפעול. כתבת סקיי ניוז, שהיתה במתחם באותה השעה, סיפרה כי ההמונים חיכו לנאום של השליט, אך הוא לא הגיע והעדיף לשאת נאום טלפוני. 

 

המתחם הענקי בטריפולי כולל בסיסים צבאיים, וכבר הופצץ על-ידי ארה"ב ב-1986. הלילה הובאו ביוזמת הממשלה כתבים זרים לאתר, שבדרך כלל סגור למבקרים, כדי שיתעדו את תמיכת האזרחים בקדאפי. בתוך המתחם אנשים רקדו לצלילי השיר שבו נשמעו ושוב מילות קדאפי מנאומיו "בית אחר בית, סמטה אחרי סמטה" - שיר שזכה לתהודה גם בארץ ומוכר יותר כ"זנגה זנגה". לשיר מספר גרסאות, כמה מהן משרתות את האופוזיציה.

 

באסמה עמומה, בת 27, החזיקה את בתה בת ה-6 חודשים על ידיה, ואמרה: "כל משפחתי כאן, כולנו מוכנים למות כדי להגן על לוב ועל מנהיגנו קדאפי". גם אום עבד אל-קדיר, מורה לערבית, אמרה ש"אנחנו מוכנים למות למען מנהיגנו". לדבריה, כל ששת ילדה התנדבו להילחם למען קדאפי.

 

מחמוד אל-מנסורי, חקלאי, אמר: "גם אם אין לנו נשק, אנשים יעשו הכל כדי להילחם. תראו אנשים בכל רחוב, שופכים שמן חם על האויב". הוא איים כי מי שינסה לפגוע במנהיג, ייתקל באלפי אנשי שבטים, המוכנים להילחם למען המנהיג: "עדיף להם שלא יתקפו את לוב".

 

מוסטפה עבד אל-גדיר, בן 27, הוסיף איום משלו: "נפתח את המדבר ונאפשר לאפריקנים להסתנן לאירופה ולפוצץ את עצמם כמחבלים מתאבדים. אנחנו מוכנים לתקוף שגרירויות בחו"ל. לכולם יש נשק וכולם אומנו להילחם". וגם למחמוד בן ה-10, שהגיע למתחם בטריפולי, היה מה לומר: "אמא ואבא שלי אמרו לי שהם (מטוסי המערב) יתקפו את המתחם, אז באתי לכאן כדי להגן על המנהיג שלנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומכת מושבעת. בתו של קדאפי
צילום: AP
טיל טומהוק שירה הצי האמריקני לעבר לוב
צילום: אתר הצי האמריקני
מומלצים