שתף קטע נבחר

צילום: AP

יפן: קרינה בעוד מזון, התקדמות מינורית בכורים

החברה שמפעילה את המתקן הגרעיני פוקושימה דיווחה כי המצב ביחידות 5 ו-6 נמצא תחת שליטה, אך מדובר בלאו הכי בכורים שמצבם היה הטוב ביותר. משרד הבריאות: קרינה התגלתה במוצרי מזון נוספים, חשש שכבר הגיעו לצרכנים

משרד הבריאות היפני ממשיך לגלות קרינה גרעינית במוצרי מזון במדינה, בעוד שבמאמצים למנוע אסון במתקן הגרעיני בפוקושימה נרשמה התקדמות מינורית. החברה המפעילה את תחנת הכוח הגרעינית פוקושימה, הודיעה אחר הצהריים (יום א') כי המצב בשניים מששת מהכורים נמצא תחת שליטה, לאחר שהטמפרטורה בבריכות הקירור של הדלק הגרעיני ירדה.

 

סכנה אטומית - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

מחברת TEPCO נמסר כי כורים מספר 5 ו-6 בטוחים כעת, לאחר שהמים שהוזרמו לבריכות הקירור בימים האחרונים הובילה לירידה במידות החום. יש לציין כי מדובר בשני הכורים שהיו בין כה וכה במצב הטוב ביותר במתקן פוקושימה, שנפגע קשות בעקבות רעש האדמה לפני תשעה ימים.


הרס וחורבן ביפן. כ-20 אלף הרוגים ונעדרים (צילום: AP)

 

ומה המצב ביתר הכורים? ב-TEPCO אומרים כי ייקח להם עוד כמה ימים להביא לחידוש זרם החשמל בכורים מספר 3 ו-4. בכור אחד הותקן כבל חשמל חדש, והטכנאים מקווים שבקרוב יוכלו להפעיל מחדש את המשאבות. בכור מספר 2 כבר הצליחו להחזיר את זרם החשמל.

 

דובר מטעם ממשלת יפן מסר כי המצב במספר 3, שנמצא במצב הקשה ביותר, מתייצב במידה מסויימת. סגן מזכיר הממשלה, טטסורו פוקויאמה, הביע אופטימיות במסיבת עיתונאים שכינס. "אני חושב שהמצב

משתפר, צעד אחר צעד", אמר. אם המאמצים לקרר את הכור לא יצלחו, המוצא האחרון למניעת דליפה גרעינית מסוכנת יהיה לקבור את פוקושימה תחת בטון וחול, כפי שנעשה בצ'רנוביל ב-1986.

 

אבל החשש שהקרינה הרדיואקטיבית זיהמה מוצרי מזון במדינה מעיבה על ההתקדמות. אחרי שבסוף השבוע התגלתה קרינה בחלב ותרד המיוצרים באזורים הסמוכים בפוקושימה, הודיע משרד הבריאות כי מזון מזוהם נמצא באזורים נוספים במדינה. גורם במשרד מסר כי חלקיקים רדיואקטיביים נמצאו בקנולה ובחרציות, שמשמשות לבישול ביפן. הם התגלו באזורים שבהם לא נמצאו עד כה מוצרים מזוהמים, ובטוקיו חוששים כי חלק מהם כבר נמכרו לאזרחים.

 

בתוך כך, נכשלו מאמציו של ראש הממשלה נאוטו קאן להקים ממשלת אחדות על רקע רעש האדמה והצונאמי שגבו לכל הפחות כ-8,000 קורבנות. 12,272 בני אדם נוספים מוגדרים נעדרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פוקושימה. הדרמה עוד רחוקה מלהיגמר
צילום: AP Photo/Tokyo Electric Power Co. via Kyodo News
אין אחדות. ראש הממשלה נאוטו קאן
צילום: רויטרס
מומלצים