שתף קטע נבחר

מפנים את חצר סרגיי: "ביבי מפחד מהרוסים"

החזקה על החצר ההיסטורית בירושלים עוברת סופית לידי רוסיה, ועובדי משרד החקלאות באו להיפרד ממקום העבודה. "יום עצוב לכולם", אמרו כשראו את הסבלים, "הרסו לנו את פורים"

מקפלים את המשרדים בחצר סרגיי: ישראל תעביר מחר (יום ג') את החזקה על החצר ההיסטורית בירושלים לידי ממשלת רוסיה. בינתיים היום, לאחר שנים ארוכות של עבודה באתר, הגיעו עובדי משרד החקלאות והחברה להגנת הטבע להיפרד ולאסוף את חפציהם האישיים ולא האמינו למראה עשרות הסבלים שהוזמנו בבהילות מעמיסים על גבי המשאיות את תכולת המשרדים.

 

 

"הרסו לנו את פורים", אמרה אחת העובדות, שביקשה להישאר בעילום שם, משום שבמשרד החקלאות אסרו להתראיין, "שברו לנו את הלב - זה יום עצוב לכולם". עובד אחר הוסיף: "לא צריך לספר כמה שזה עצוב, אפשר לראות את העיניים של כולנו".


פינוי חצר סרגיי. "רק שלא יבקשו ממני דרכון" (צילום: גיא אסיאג) 

 

לא רק העובדים נפרדו ממתחם התיירות. גם מבקרים רבים הגיעו לאזור מגרש הרוסים בירושלים, מבלי לדעת אם יוכלו לבקר בו בעתיד ובאלו תנאים. "הבנתי שזה עובר לרוסיה, רק שלא יבקשו ממני דרכון בשביל להיכנס", אמרה ל-ynet רותי רז, שהגיעה במיוחד מביתה בבני ברק רק בשביל לעשות סיבוב אחרון במתחם. "באתי לחגוג פה את פורים ולהזדהות עם הפינה שלי כאן".

 

רז סיפרה: "הייתי פה כל כך הרבה פעמים, אני מאוד אוהבת את המתחם. מבחינתי כל פינה שנגזלת מאיתנו בירושלים זה עצוב. אני לא מבינה מה יש לרוסים לחפש פה, המקום נקנה על-ידינו כחוק. מה הם התעוררו פתאום? זה לא פייר".


"פורים עצוב" (צילום: גיא אסיאג) 

 

ב"ידיעות אחרונות" דווח הבוקר שאת ההחלטה להעביר את חצר סרגיי לרשות הקרמלין קיבל ראש הממשלה נתניהו, לאחר שהרוסים הבהירו לו שאם ברצונו להגיע לביקור מדיני מחרתיים במוסקבה, עליו למסור מיד את החזקה על המתחם. במהלך הביקור צפוי ראש הממשלה להפציר ברוסים שלא למכור טילי חוף-ים חדישים לסוריה, בין השאר, בגלל החשש שיזלגו לידי חיזבאללה. הוא גם ינסה לשכנע אותם לבטל כמה עסקאות ביטחוניות שנחתמו עם דמשק וטהרן.

 

"שמעתי שמעבירים עכשיו את המתחם בגלל שביבי מפחד שהוא לא יתקבל לביקור ברוסיה", ביקרה רז את המהלך של נתניהו, "בשביל זה לוותר? אז

שידחה".

 

לדבריה, "אם ניכנע היום לממשלה הרוסית, מחר ניכנע לכל מדינה שאומרת שיש לה חלקה כי היא בנתה כנסייה. מי יודע, אולי גם הבריטים והעות'מאניים יבואו עכשיו ויבקשו לקבל שטחים. אני מקווה שאוכל להמשיך לבוא גם בעתיד, בכל מקרה יש לנו פורים עצוב".

 

מחר צפוי להתקיים טקס רשמי שבו תועבר החזקה על חצר סרגיי לשגריר רוסיה בישראל, פיוטר סטגני. ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "מקום מושבו הראשי של משרד החקלאות ופיתוח הכפר הינו בקריה החקלאית בבית דגן. למשרד שלוחה בירושלים. על פי הסיכום בין ישראל לרוסיה, יפנה המשרד עד מחר בערב את 'מתחם סרגיי' בירושלים. מקום חדש אותר כבר מבעוד מועד בירושלים, ועד אשר יהיה מוכן לקליטת עובדים אחרי פסח, יעבדו עובדי השלוחה הירושלמית בבית דגן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שברו לנו את הלב"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים