שתף קטע נבחר

ארה"ב: השתלת פנים מלאה הסתיימה בהצלחה

בשנת 2008 הושחתו אנושות פניו של דלאס ווינס בן ה-25. בניתוח שנמשך 15 שעות בו השתתפו 30 רופאים עבר הצעיר השתלת פנים מלאה, הראשונה בארצות הברית והשנייה בעולם. המושתל בראיון אשתקד: משתוקק לחייך ולהרגיש את הנשיקה של הבת הקטנה

חיים חדשים, פנים חדשות: בשבוע שעבר ביצעו רופאים בבית החולים בבוסטון השתלת פנים מלאה בפניו של צעיר, לאחר שפניו הושחתו בתאונת התחשמלות. זוהי השתלת הפנים המלאה הראשונה בארצות-הברית והשנייה בעולם כולו.

 

 

 

האסון הנורא התרחש בנובמבר 2008. דלאס ווינס, תושב טקסס, עבד במטע דובדבנים, כאשר ראשו נגע בקו מתח גבוה. עוצמת החשמל היתה כה גבוהה עד שווינס התחשמל באופן אנוש וסבל מכוויות דרגה רביעית (הכוויות הקשות ביותר) בכל פניו.

 

בסתיו האחרון פרסמה סוכנות החדשות AP את סיפורו ביוטיוב. ווינס סיפר עד כמה הוא משתוקק לעבור השתלת פנים, לחייך שוב ולהרגיש את בתו בת השלוש מנשקת אותו. בשבוע שעבר כאמור, זה קרה: בניתוח שנמשך 15 שעות בו לקחו חלק 30 רופאים, אחיות ואנשי צוות רפואי, עבר ווינס השתלת פנים מלאה.

 

במהלך הניתוח שהתבצע בבית החולים בריגהם שבבוסטון, הושתלו בפניו של ווינס אף, שפתיים, עור פנים, שרירים שיאפשרו לו להניע את חלקי הפנים וסיבי עצב שיעניקו לו תחושה. לדברי רופאיו הסתיים הניתוח בהצלחה, אולם העבודה הקשה עוד לפניו: הוא צפוי לעבור חודשים ארוכים של פיזיותרפיה וליטול במשך שנים תרופות למניעת דחיית השתל.

 

זוהי השתלת הפנים המלאה הראשונה. ההשתלה המלאה הקודמת נערכה אשתקד בפאריז על ידי ד"ר לורנטלנטיירי, כירורג צרפתי, וצוות רב של רופאים, אחיות וטכנאים. ההשתלה היתה ה-12 במניין השתלות הפנים ברחבי העולם מאז ההשתלה הראשונה שבוצעה בשנת 2005 והראשונה במסגרתה הוחלפו כל הפנים.

 

בשנים האחרונות בוצעו 11 השתלות פנים חלקיות ברחבי העולם. הניתוח החלוצי התרחש בנובמבר 2005: רופאים צרפתים הציגו את איזבל דינואר, בת 38, שפניה הושחתו לאחר שננשכה על ידי כלב. לדינואר הושתלו אף חדש, סנטר ושפתיים מתורם מת. שנה לאחר מכן עבר לי גואושינג, צייד ממחוז יונאן בסין שהותקף על ידי דוב, את השתלת הפנים השנייה בהיסטוריה. בניתוח שארך 14 שעות הושתלו בפניו לחי חדשה, שפה עליונה ואף מתורם מת.

 

לפני שנתיים הצטרפה גם ארצות הברית למהפיכת השתלות הפנים, לאחר ביצוע השתלת פנים כמעט מלאה באישה מתורמת מתה. היתה זו השתלת הפנים שבה הוחלפו 80% מפניה של האישה, והרופאים הותירו רק את המצח ואת הסנטר המקוריים שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה להרגיש את הנשיקה מבתו.דלאס ווינס
צילום: AP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים