שתף קטע נבחר

היום: ועדת הכספים צפויה לאשר את ששינסקי

חברי הוועדה יתכנסו למרתון דיונים אחרון, בסופו צפוי לעבור החוק למיסוי רווחי הגז, המבוסס על מסקנות ועדת ששינסקי, לאישור סופי במליאה. שר האוצר ינסה לשכנע את הח"כים שהכספים החדשים שייאספו אכן ישמשו לתגבור תקציבי החינוך והרווחה, כפי שהם דורשים

 

שר האוצר יובל שטייניץ ינסה לשכנע היום (ד) את חברי ועדת הכספים שהקמת הקרן לניצול כספי המיסוי של רווחי הגז לתגבור תקציבי החינוך והרווחה היא עניין ודאי ולא מלים ריקות. רושם זה קיבלה אתמול ח"כ רונית תירוש (קדימה) בשיחה עם השר על הקרן.

 

תירוש אמרה ל-ynet כי שטייניץ הבטיח לה לעגן את הקמת הקרן בחוק מיסוי רווחי נפט שוועדת הכספים אמורה לאשר היום, או לכל המאוחר מחר (ה'), לקריאה שניה ושלישית.

 

עם זאת, לדבריה, השר לא היה בטוח שהיועץ המשפטי של האוצר יסכים לכך בטרם הסתיים הניסוח המפורט שיסדיר את השימוש בכספי הקרן למטרותיה. אם כך יקרה, השר הבטיח לה להודיע לוועדה, כך שיירשם בפרוטוקול, כי הוא נותן "התחייבות שלטונית להביא את החוק לאישור הוועדה בתוך חודשיים".

 

בקדימה ציינו הערב כי הקמת הקרן הייתה התנאי שהסיעה העמידה מראש לתמיכתה בחוק, ועל סמך התחייבות השר 3 נציגי הסיעה אכן יצביעו בעדו גם אם קיימת מחלוקת על אופן הניצול של כספי הקרן. המחלוקת היא בין תמיכה בחינוך וברווחה לבין הקטנת החוב הלאומי. מכל מקום, מסתמנת הסכמה כי עוד מוקדם לדבר על חלוקת הכסף לפני שהאוצר קיבל את השקל הראשון ממיסי הגז, מה שצפוי לקרות רק בעוד לפחות 3-5 שנים.

 

בגלל רצונו של שר האוצר להשתתף בישיבת הסיכום של הוועדה לפני ההצבעות על החוק, נדחתה תחילת הישיבה מחר משעות הבוקר לששעה 15:00 אחר הצהריים. עם זאת, הסיבה הרשמית לדחייה כפי שנמסרה הערב, היא כי משפטני האוצר לא יספיקו להשלים את ניסוח התיקונים שיכניסו בחוק בהתאם לשאלות ולהצעות של חברי הוועדה. "הם צריכים עוד כמה שעות לעבוד על זה", אמר דוברו של יו"ר הוועדה, ירח טוקר.

 

התחייבות שר האוצר לגבי הקמת הקרן תבטיח את הרוב הדרוש לאישור החוק בוועדה לקראת אישורו הסופי במליאת הכנסת המתוכנן לשבוע הבא, ערב יציאת הבית לפגרת האביב, ב-30 במרס. זאת, עוד בטרם נפתר סופית המשבר בקואליציה עם מתנגדי החוק מצד ח"כים מסיעת הליכוד וישראל ביתנו. על רקע זה יתמכו בחוק לפחות 12-13 מתוך 17 חברי הוועדה. אבל, הליכוד חושש ליוקרתו אם הרוב יהיה תלוי בקולות האופוזיציה.

 

נכון לעכשיו, התומכים מהקואליציה הם הח"כים משה גפני (יהדות התורה), היו"ר, כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), יצחק וקנין ואמנון כהן (ש"ס) וזבולון אורלב (הבית היהודי). מהאופוזיציה – הח"כים יעקב אדרי, שי חרמש, ורונית תירוש (קדימה), חיים אורון (מרצ), שלי יחימוביץ' (עבודה), אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ואחמד טיבי (רע"מ). צפוי שיתמוך בחוק גם מחליפו של חיים כץ (ליכוד) שנעדר בגלל ניגוד עניינים עקב ידידותו עם אחד היזמים.

 

הצבעתם של מירי רגב וציון פיניאן (ליכוד), מרכז הקואליציה בוועדה, ושל פאינה קירשנבאום וליה שמטוב (ישראל ביתנו) עדיין בסימן שאלה. עד ראשית השבוע הם הודיעו על התנגדותם, אולם במהלך אתמול, בישיבה השבועית של סיעת הליכוד, לחץ ראש הממשלה על הח"כים להתיישר עם הקו של הממשלה ולכן כיוון ההצבעה של חברי הליכוד המתנדנדים טרם ברור.

 

בליכוד ציינו כי פיניאן הוא הראשון מבין המתנגדים שיצטרף לתומכים אחרי שיחת שכנוע עם שר האוצר. רגב, מצידה, פירסמה אתמול טור אישי בעיתון גלובס, בו הצהירה כי היא תומכת בחוק ותצביע בעדו אם הממשלה תתחייב שלא לקשור את תעריפי החשמל במחירי הגז. בנוסף לכך היא פירסמה שלשום מודעה מטעמה שקראה להקים את הקרן לרווחת הציבור ממיסי הגז. קירשנבאום אמרה כי תמיכתה תלויה בהצעות שיביא האוצר היום.

 

ככל הנראה, הדחייה של ישיבת הסיכום לאחר הצהריים לא תאפשר לקיים את ההצבעות מיד לאחר הדיון בהצעות האוצר אלא בשעות הקטנות של הלילה, שהן זמן לא סביר. לפיכך יש להניח כי ההצבעות יידחו למחר (ה'), אלא אם יתברר היום שהסיכומים קצרים ומקובלים והתמיכה בחוק גורפת כך שניתן יהיה להשלים את המלאה סביב חצות הלילה. נכון לכתיבת הדברים - הכל עדיין פתוח.

פורסם לראשונה 22/03/2011 21:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ (מימין) וששינסקי. רוצים להספיק לפני הפגרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים