שתף קטע נבחר

אושר חוק ועדות הקבלה; טיבי השווה לוועידת ונזה

סערה פרצה בכנסת בדיון על החוק המאפשר ליישובים קהילתיים לסנן מועמדים, כשח"כ טיבי אמר: "אז דיברו על דחיקת רגלי היהודים וצמצום מרחב המחיה שלהם. גם כאן מרגישים הערבים שדוחקים אותם". ח"כ אריאל: "לא אתן לו לסיים לדבר". השר יוסי פלד, ניצול השואה: "שם נרשם שהיהודים ירצחו"

מההשוואה לאפרטהייד - להשוואה לרייך השלישי: הערב הסוער במליאת הכנסת נמשך אל תוך הלילה (יום ד') כשאושר חוק האגודות השיתופיות, המוכר יותר כחוק ועדות הקבלה ליישובים. במהלך הדיון פרצה מהומה רבתי, ולרגעים נראה כי הדיון עשוי היה להידרדר לכדי אלימות, כשח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) לא הסתפק בהשוואה ה"מקובלת" למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה, אלא השווה בין חוק הוועדות ו"חוק הנכבה" שאושר - להחלטות ועידת ונזה בה הוחלט על "הפתרון הסופי".

 

 

חוק ועדות הקבלה עבר ברוב של 35 תומכים מול 20 מתנגדים. זהו החוק השני מבין שלושה, אשר נטען כי הוא גזעני וזכה לגינויים בארץ ובעולם. החוק מאפשר לוועדות קבלה בישובים קהילתיים בני 400 בתי אב ומטה,

 למנוע הצטרפות חברים לא רצויים. יוזמי החוק דוד רותם מישראל ביתנו, ישראל חסון ושי חרמש מקדימה, טענו ש"מדובר בחוק מאוזן, לא גזעני, שאינו מכוון כלל לפגוע בערבים ובחלשים בחברה".

 

חברי הכנסת מהשמאל והח"כים הערבים טוענים שהחוק נועד לפגוע באפשרות ההצטרפות של ערביי ישראל וחברי קהילות חלשות ליישובים הקטנים בנגב ובגליל. ח"כ דב חנין (חד"ש) הגדיר את אישור החוק כ"עוד חולייה בלילה השחור והקודר

היורד על ישראל הלילה הזה".  

 

"פטירה קלינית של מדינת ישראל"

האווירה בכנסת הייתה סוערת כשהחל הדיון על החוק, לאחר השעה 2 בלילה, ואחרי דיונים ארוכים על "חוק הנכבה". במהלך הדיון קרא ח"כ טאלב א-סנע (רע"ם-תע"ל) לחברי הכנסת של קדימה, שי חרמש וישראל חסון, להתבייש משום ש"ביום ההיסטורי הזה הצטרפתם לחוק השחור הזה. זה חוק אפרטהייד. המדינה קובעת לאזרחיה, איפה לחיות, איפה למות?".

 

לטענתו, "הכנסת משדרת מסר שנקלט על ידי הרבנים בצפת, שמונעים מגורי סטודנטים ערבים. תארו לעצמכם שצרפת או בריטניה היו מחוקקות חוק דומה שהיה מונע מיהודים להתגורר בישובים מסויימים. בסעיף החוק מופיע הגדרה לחבר בוועדות הקבלה נציג הסוכנות היהודית בא"י, או נציג ההסתדרות היהודית העולמית. הרי כולנו יודעים מה הכוונה האמיתית. צריך לקרוא לילד בשמו, זה חוק גזעני, חוק נגד ערבים". 

 

ח"כ חנא סוויד (חד"ש) אמר בזעם כי "אני מודיע בצער וביגון על פטירה קלינית של מדינת ישראל. יש אמנם איסור בחוק על שלילת מגורים בגלל מוצא לאומי, אבל מותר למנוע זאת בשל מאפיינים תרבותיים. אנחנו נפעל שיישובים, מועצות מקומיות ואזוריות שיפעילו את החוק - יוחרמו בעולם".

 

יו"ר מרצ היוצא, ח"כ חיים אורון, החי בקיבוץ להב בנגב אשר נחשב ליישוב קהילתי, קרא לחברי הכנסת חרמש וחסון שהובילו את הצעת החוק "לזרוק את החוק הזה לעזאזל". לדבריו, "החוק הזה נובע מפחד. אין בעיה עם וועדת הקבלה – אם יש תוכן אמיתי לאיגוד".  

 

"צריכים ערבי שיזכיר את ההיסטוריה?"

לאחר כל זאת, הדיון יצא מכלל שליטה כשחבר הכנסת אחמד טיבי עלה לדוכן ואמר: "עליכם לקרוא היטב את ההיסטוריה היהודית וללמוד מאיזה חוקים סבלתם. איסור על נישואי תערובת, אתה זוכרים משהו? אתם צריכים ערבי על הדוכן שיזכיר לכם את ההיסטוריה שלכם? קמה לה תיאוריה כהניסטית רוויית שנאה לערבים. לכן נשאלת השאלה איזה פרקים בהיסטוריה שלכם החסרתם? 'חוק הנכבה', חוק הנאמנות, חוק ועדות הקבלה. היום הערבים נוהרים ליישובים שלכם? ואם היו נוהרים היום, בלי חוק, היו מקבלים אותם? בקיבוץ של שי חרמש יש ערבים שמתדפקים על הדלת? יש זכויות למיעוט, יש הגמוניה לרוב. רוב בדרך כלל לא חושש, מיעוט חושש".

  

"כאשר התכנסו 14 נציגים בברלין, דובר על איזה מדיניות יש לנקוט נגד היהודים. אז דיברו על דחיקת רגליהם וצמצום מרחב המחיה שלהם... אחד המתכנסים בברלין שאל את חברי 'מה נעשה עם השנאה?', ואני שואל אותך, אביגדור ליברמן, מה תעשו עם השנאה שלכם לאחר שתדחקו ותגרשו אותנו? לאן תוליכו את השנאה שלכם? אוי כמה שאני בז לכם".. ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) קטע את דבריו של טיבי בצעקות: "חצוף אחד, נבלה. לך לעזאזל ותרד מהדוכן". ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אף קם ממקומו והתקדם לעבר הדוכן בקריאות "תרד מהדוכן, מסית ומדיח", בעוד טיבי המשיך ואמר כי "הכוונה לדחוק את הערבים ממרחב המחיה...".

 

ח"כ אריאל סירב לאפשר לטיבי להמשיך לדבר וקרא: "לך מפה לרמאללה. לא אתן לו לסיים לדבר", ואילו ח"כ מוחמד בראכה (חד"ש) נחלץ לעזרת טיבי וקרא לח"כ אריאל: "תשתוק בריון". ח"כ טיבי המשיך בדבריו ואמר כי: "באותה ועידה, 14 איש, בלי להשוות, ואלף אלפי הבדלות, דיברו על דחיקת היהודים ממרחב המחייה. גם כאן מרגישים הערבים שדוחקים אותם ממרחב המחייה". טיבי הבהיר כי הוא מתייחס לישראל ביתנו וחוקיה, וכי אין הוא מדבר על הפיתרון הסופי אלא הביא ציטוטים כדי להדגיש את השנאה.

 

השר ניצול השואה: "שיירד בשקט"

האווירה הסוערת הורגשה בהמשך הדיון, לאחר דבריו של טיבי,

 כשח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) קרא לטיבי "יועצו של רב המרצחים שהתחבק עם קדאפי".

 

האווירה בדיון נותרה מתוחה כשלדוכן עלה השר ניצול השואה, יוסי פלד, שהביע צער על ההשוואה לוועידת ונזה: "כמי שבא משם, מהשואה, אני מבקש למחות על זה שמאזכרים כאן את השואה".

 

"הייתי שם לפני שנה, באגם ונזה. ראיתי את הפרוטוקלים שרשומים על הקיר. שם נרשם ש-11 מיליון יהודים לא יגורשו - הם ירצחו. יש ויכוח בין משתתפי הוועידה: אחד אומר 'אני קיבלתי חצי מיליון יהודים ויכולתי הרבה יותר'. אין שום יכולת מוסרית וערכית לומר את זה. אין תגובה לוועידת ונזה. הייתי נותן לו (לח"כ טיבי - ר.ס.) לרדת בשקט". ח"כ טיבי ניסה למחות וטען כלפי השר פלד כי "אתה מעוות את הדברים שלי", אך השר סיים את הדיון באומרו: "אני מצטער באופן אישי ובאופן לאומי על שהנושא הזה בכלל הוזכר כאן". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ טיבי. עבר את הגבול?
צילום: נועם מושקוביץ
השר פלד. הביע צער על אזכור השואה
צילום: עופר עמרם
ח"כ חרמש. ממובילי החוק
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים