שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ויקיפדיה ופרשת בובות הקש

  סערה בביצה המקומית: מי המשתמש שהפעיל עשרות משתמשים מזויפים כדי להטות את כיוון האנציקלופדיה החופשית? ראיון עם החשוד העיקרי

  לפני שלושה שבועות פורסמה במקום הדיונים של ויקיפדיה העברית, ה"מזנון", הודעה שטלטלה את קהילת הוויקיפדים. בהודעה חשפו שלושת ה"ביורוקרטים" (המשתמשים בעלי התפקיד הבכיר ביותר בוויקיפדיה) פרשה של הפעלת חשבונות פיקטיביים רבים, המכונים בעגה הוויקיפדית "בובות קש", במטרה להטות הצבעות על תוכן ערכים ועל מחיקתם. עצם הפעלת בובות קש אינה דבר חדש, אך ההיקף והעומק של הפרשה התגלו כחסרי תקדים. 

   

  לאט לאט נחשפו פרטי הפרשה, שהבירוקרטים השתדלו כמה שיותר להאפיל ולצמצם את פרסומם, מנימוקים של פגיעה בפרטיות הנוגעים בדבר. מסתבר שהופעלו לא פחות מ-22 בובות קש כאלה, ובמשך שנתיים ימים. הבובות אף הצליחו להשפיע בפועל על תוצאותיהן של עשרות רבות של הצבעות. והמעניין, ואולי החמור מכול: בובות הקש הופעלו מכתובת מחשב (IP) שממנה פעל גם מפעיל מערכת (משתמש הנחשב לבעל שיקול דעת מיוחד, ואשר יש לו סמכות למחוק ערכים ולחסום משתמשים אחרים) ותיק ומוכר, בשם מוטי.

    

  כיצד יודעים דבר כזה? כדי לברר את כתובת ה-IP של משתמש יש צורך באישור מיוחד של צוות "בודקים", שנבחרו לשם כך על ידי הקהילה ואשר זהותם אושרה גם בצורה לא-וירטואלית, כאשר מועלים חשדות על דרך פעולה דומה של כמה משתמשים וכדומה. המקרה הזה היה מיוחד עוד יותר, משום שאותו מפעיל מערכת שממחשבו כתבו אותן בובות קש, היה גם במעמד המיוחד של בודק.

    

  מכשהתגלו שמות המשתמש המזוייפים, התנהלותו של מוטי גרמה ליותר מהרמת גבה אצל כמה ויקיפדים. מוטי נהג בחביבות רבה עם חלק מאותן בובות קש, קידם חלק מהן בברכת "ברוכים הבאים" בהצטרפן לוויקיפדיה, נתן לכמה וכמה מהן "הרשאות בדוק עריכות אוטומטית" (סימון מיוחד למשתמשים שניתן לסמוך על עריכותיהם באופן כללי), ניהל אִתן דיונים ואף שוחח אִתן על מפגשים שהתקיימו לכאורה בפועל ("מפגשים" שאף התקיימו כביכול גם בין הבובות לבין עצמן, כחלק מחיזוק התדמית שלהן כמשתמשים אמיתיים).

   

  מוטי, על כל פנים, מכחיש שהוא הבובתן. לדבריו, הפעולות נעשו מאחורי גבו וללא ידיעתו. בשיחה עם ynet מספר מוטי שהוא חש נבגד ומרומה על ידי אותו מפעיל בובות אלמוני. לדבריו, היו בובות שניהלו אתו קשרים מחשבונות דוא"ל שונים. "חמור מזה: אני מרגיש אידיוט. בדיעבד מסתבר שמשכו אותי באף. סידרו אותי".

   

  כמה ויקיפדים ציינו שאם אוספים את סך כל התרומות של בובות הקש השונות מגיעים לכ-37 אלף עריכות, רובן ככולן חיוביות. מפעיל הבובות תרם, אם כן, לא מעט לוויקיפדיה. מכל מקום, דרך הפעולה שלו הייתה ברורה: כדי להשיג כמה שיותר פעולות עריכה שייזקפו לזכות הוותק של כל בובה (דבר קריטי כדי להשיג זכות הצבעה), שינוי שהיה יכול להיעשות בארבע "פעולות" לא התבצע בפעולה אחת.

   

  מוטי מדבר

  בעקבות הפרשה הסיר מוטי את הרשאותיו כבודק, ולאחר לחץ של ויקיפדים בדף השיחה שלו גם את הרשאותיו כמפעיל מערכת. קולות רבים קוראים גם לחסימה מוחלטת של חשבון המשתמש שלו, בעקבות החשדות שהוא מפעיל הבובות. הוא ניאות לדבר עם ynet מחשבים.

   

  איך ההרגשה שלך עם כל הסערה סביבך בימים האחרונים?

  "העליהום עליי מפריע לי פחות. אני כבר בן 61, עשיתי בחיי כבר כך וכך דברים. מקסימום כמה ויקיפדים יכעסו עליי ואני אפסיק לכתוב בוויקיפדיה".

   

  מה התכניות להמשך הדרך?

  "ביום ראשון, ה-3 בחודש, אני מעמיד את עצמי להצבעת מפעילים לחסימה לצמיתות. אני מניח שהתוצאה תהיה חסימה, אבל זו לא החלטה שלי. לא אנסה להסביר או להצטדק או לבקש רחמים, אלא מבחינתי מה שהוויקיפדים יחליטו, הוא הדבר הנכון".

   

  תצליח להסתדר בלי ויקיפדיה?

  "ויקיפדיה אמנם חשובה לי, אך הפעילות בה מעולם לא הייתה מרכז החיים שלי. אמנם כשכתבתי ערכים, כמו למשל ניקולאיזם, עשיתי מחקר מקיף, ואפילו נסעתי לירושלים במיוחד בשביל לשבת על ספרים שנמצאים רק בספרייה הלאומית. אבל התחקיר לא היה בשביל ויקיפדיה אלא בעיקר בשביל עצמי, על דברים שאני אוהב ועוסק בהם. מקסימום אכתוב לעצמי".

   

  הוויקיפדים מגיבים

  רשמית, הביורוקרטים של ויקיפדיה לא האשימו את מוטי שהוא הבובתן המוכשר. ועם זאת, הם בהחלט מטילים ספק בגרסתו. כך מסר ל-ynet אחד הביורוקרטים, הראל קין:

   

  "קיבלנו ממוטי גרסה מבולבלת שמעוררת תהיות גדולות ביותר באשר לנכונות הסיפור שלו. פעלנו בזהירות ובאחריות רבה כדי לא להאשים לפני שיהיו בידינו נתונים טובים יותר (שאולי לא יהיו בידינו לעולם). לצערי במצב הדברים הנוכחי קשה עד בלתי אפשרי לקבל את גרסתו, ויש נתונים רבים המרמזים בצורה משכנעת למדי שהוא עצמו מפעיל הבובות".

   

  מאז חשיפת הפרשה ביטאו כמה ויקיפדים רגשות תסכול וכעס. אחרים ניסו להמעיט בחומרת הפרשה; כך למשל כתב הראל קין:

   

  "אני מבין שבובות קש פוגעות באמון שהכותבים בוויקיפדיה נותנים במערכת הקהילתית שבתוכה הם פועלים, ומשום כך הן הפרעה קשה לפעילות בוויקיפדיה ודורשות טיפול רציני. עם זאת, צריך לזכור שוויקיפדיה איננה עוסקת בדיני נפשות וההצבעות השונות אינן אפילו בחירות לוועד הבית. ההצבעות בה הן רק אמצעי אחד ליישוב מחלוקות, מי שרוצה משתתף, מי שרוצה מתעלם.

   

  "חלק מהבעיה נובע משתי נטיות סותרות: האחת היא ההתייחסות לוויקיפדיה כעיסוק רציני עד להחריד והדיבור עליה במושגים נשגבים כמו צדק ודמוקרטיה, והשנייה היא ההתייחסות לוויקיפדיה כמשחק - משחק שבו מנסים "לנצח" בהצבעות משיקולים תחרותיים גרידא, כיפוף ידיים די ילדותי בין קבוצות מתחרות. שתי הגישות האלה אינן מתאימות. ויקיפדיה היא לא משחק ילדים, וגם לא תחליף לחיים האמיתיים. מי ששוכח את זה ימצא את עצמו נתקל בפרשיות חדשות מעין אלה, וגם אולי מגיב עליהן תגובת יתר מיותרת.

   

  "המושגים של זהות ופרטיות בעידן האינטרנט נמצאים עדיין בהתהוות ובבחינה מתמדת. מי שמשתתף באיזשהו סוג של פעילות קהילתית, ובכללה הצבעות, באתר כלשהו באינטרנט, צריך להביא בחשבון תופעות כאלה ולהניח את קיומן מראש כמעין רעש רקע שמלווה את התהליך הקהילתי".

   

  הביצה סוערת

  בינתיים מנסה קהילת הוויקיפדים לאסוף את השברים. נעשתה בדיקת עומק של כלל ההצבעות בתקופה שבה פעלו בובות הקש, ונבחנה השפעתן על ההצבעות. נמצא ש-46 מתוך 264 הצבעות מחיקה והצבעות מחלוקת הוטו על ידי בובות הקש, וב-28 אחרות הייתה מעורבות מסיבית של אותן בובות שיכול שגרמה להטיית התוצאה, על ידי הצגת מומנטום של הצבעות לכיוון מסוים.

   

  שורת הדין הייתה נותנת שכל אותן ההצבעות היו נפתחות מחדש, אך הביורוקרטים חששו מתוהו ובוהו. הצבעות בוויקיפדיה הן פעמים רבות יצריות מאוד, וכמות כה רבה של הצבעות שנפתחות מחדש הייתה מהווה נטל גדול מדי על הקהילה.

   

  לפיכך נפתח דף מיוחד, שבו יחד עם פירוט פרטי הפרשה והשתלשלותה גם נקבעו קריטריונים מדויקים לגבי ביטול הצבעות, פתיחה מחדש שלהן ועוד, תוך מתן אפשרות לוויקיפדים בעלי עניין לפתוח הצבעות נוספות.

   

  מיהו מפעיל בובות הקש המוכשר? מוטי, או שמא מישהו מסביבתו? זה לא באמת משנה. בסופו של דבר, מכתובת ה-IP של מפעיל מערכת ותיק וידוע הופעלו בובות קש רבות, במשך תקופה ארוכה ביותר. האם בידי ויקיפדיה כלים להתמודדות עם תופעה חריגה מעין זו? האם יש ביטחון שהיא לא תישנה? השאלות הללו, מסתבר, נותרות פתוחות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים