שתף קטע נבחר

ילדי העניים רעבים? מועצה לביטחון תזונתי תסייע

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה הצעת חוק להקמת מועצה שתבטיח "צריכה סדירה של מזון הכולל את כל הרכיבים הנדרשים להתפתחות תקינה ולבריאות". המועצה תתמודד עם אי הביטחון התזונתי ממנו סובלים ילדי העניים בישראל

הקמת מועצה ארצית לביטחון תזונתי אושרה אתמול (ד') בועדת העבודה, הרווחה והבריאות בהצעת חוק פרטית שעברה לקריאה ראשונה. המועצה תתמודד בין השאר עם אי הביטחון התזונתי ממנו סובלים שני שלישים מהילדים העניים, לפי ממצאי בדיקה שערך המרכז למחקר ומידע עבור הוועדה.

 

המועצה תפעל להבטיח צריכה סדירה של מזון הכולל את כל הרכיבים הנדרשים להתפתחות תקינה ולבריאות האדם, כך לשון הצעת החוק. יוזמת החוק יצאה מקבוצת ח"כים בראשות רוחמה אברהם (קדימה).

 

המועצה שתקום תייעץ לשר הרווחה והשירותים החברתיים במספר נושאים: השגה והעברת המזון החסר לציבור הנזקק לכך; תיאום וביצוע פעולות האכיפה, הפיקוח והבקרה שינקטו הגורמים האחראים לביטחון התזונתי במשרדי הממשלה הנוגעים בדבר; תכנון מדיניות ביטחון תזונתי, לרבות תכניות להבטחת נגישות לתזונה בריאה ומספקת לכלל האוכלוסייה לטווח הקצר ולטווח הארוך;

 

בדיקת מרכז המחקר והמידע של הכנסת העלתה כי תקציבי התמיכה של משרד הרווחה בעמותות המחלקות מזון לנזקקים ירדו בשנה שעברה ל-8.25 מיליון שקל לעומת התמיכה ב-2009 שעמדה על 11 מיליון שקל; היקף האוכלוסייה הסובלת מאי ביטחון תזונתי הוא כ-233 אלף משפחות עניות שבהן כ-531 אלף ילדים; 70% מנתמכי עמותות המזון נותרים במצב של אי-ביטחון תזונתי, על אף הסיוע שקבלו מהעמותות.

 

לפי החוק המוצע, המועצה תקיים דיונים פעם בחודש ותגיש לשר הרווחה וועדת העבודה והרווחה של הכנסת דו"ח שנתי עם המלצותיה. התקציבים הדרושים למועצה יוסדרו בהתייעצות עימה.

 

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (ליכוד) הבטיח לקדם את הצעת החוק במהירות האפשרית כך שניתן יהיה להקים את המועצה עוד בקיץ הקרוב. נראה שמליאת הכנסת תעביר את החוק בקריאה ראשונה כבר בשבוע הבא לפני יציאת הבית לפגרת האביב. "נדאג שלשכבות החלשות תהיה נגישות למזון בריא", אמר כץ, וח"כ אברהם הדגישה כי "החוק נועד לחולל שינוי משמעותי בטיפול המדינה בתופעת הרעב בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים