שתף קטע נבחר

צילום: AP

גיבורה ביפן: הצעירה שלא נטשה את העמדה

מיקי אנדו בת ה-24 עבדה במחלקה למניעת אסונות בעיירה מינאמי. כשהצונאמי הקטלני הכה במקום הייתה זו היא שאיישה את מערכת הכריזה, והמשיכה לשדר עד שהגל פגע בה. אמה: היא הצילה אותנו, רבים משבחים אותה, אבל אני מקווה ששרדה

כאשר הצונאמי האימתני התקרב לחופי מינאמי ביפן לפני למעלה משבועיים, הדהד ברחבי העיירה קולה של אישה צעירה. מיקי אנדו, בת 24, איישה את מערכת הכריזה והזהירה את התושבים מפני הנחשול המתקרב, עד שנפגעה ממנו בעצמה.

 

 

אנדו סיימה בית ספר מקצועי והתחתנה בשנה שעברה. היא בחרה להישאר ולהתגורר בעיירה כדי להיות קרובה להוריה והחלה לעבוד בעירייה, במחלקה למניעת אסונות. תפקידה היה להזהיר תושבים ולשדר הוראות לשעת חירום במערכת הכריזה. 

 

"מיקי מסורה מאוד לעבודתה ולעולם לא הייתה עוזבת את העמדה אלא אם כן נאמר לה לעשות כן", אמרה אמה מיאקו לרשת החדשות היפנית NHK. אביה פייקי אמר שהוא עדיין שומע את קולה וסיפר שהייתה "חדורת רוח משימה". הוריה ממשיכים לחפש אחריה וצופים שוב ושוב בהקלטות מרגעי האסון שבהן נשמע קולה היציב מזהיר את התושבים.

 

האזינו גם אתם לקולה של מיקי אנדו מזהיר את חבריה:

 

מבניין העירייה בן שלוש הקומות שבו עבדה אנדו, נותר על מקומו רק השלד. בזמן הצונאמי, חלק מהעובדים טיפסו לגג הבניין וניצלו, אך מיקי נשארה בעמדתה עד לרגע האחרון. סאטו שיסאטו, אחד מחבריה לעבודה של אנדו, אמר כי אינו שוכח כיצד המשיכה לעבוד למען תושבי העיירה והאיצה בהם להימלט לאזורים גבוהים.

תושבת העיירה, טאיה קוהגה אמרה שקולה היה מתוח מאוד וכך הבינה שהצונאמי קרוב. לדבריה, אנשים רבים ניצלו בזכותה.

 

"היא בוודאי היתה מפוחדת", אמרה אמה, "היא הייתה ילדה טובה, היא הגנה על ההורים שלה והצילה אותנו". היא הוסיפה בדמעות: "אנשים משבחים את מיקי על כך שעשתה את המירב עד לרגע האחרון, אבל אני רוצה לגלות ששרדה".

 

ובינתיים החשש מאסון גרעיני ממשיך להתגבר לנוכח רמות קרינה גבוהות מאוד שנמדדו הלילה במתחם הגרעיני בפוקושימה. עובדים בכור מספר 2 בפוקושימה פונו, לאחר שקרינה גבוהה "פי 10 מיליון מהרגיל" נמצאה במים שבחלק ממנו. החברה המפעילה את הכורים, חברת החשמל של טוקיו (TEPCO),

הודיעה על איתור רמות הקרינה הגבוהות במיוחד. כן נמסר על פינוי העובדים ממתקן הטורבינה, כדי למנוע מהם המשך חשיפה לקרינה המסוכנת.

 

אמש יצאה ליפן משלחת ישראלית לסיוע לנפגעי רעש האדמה והצונאמי שבא בעקבותיו, שזרע הרס אדיר והוביל למותם של יותר מ-27 אלף איש. אנשי פיקוד העורף ונציגי משרד החוץ המריאו בשני מטוסים מבסיס חיל האוויר בנבטים, כשעל המטוס 50 רופאים, 62 טון ציוד רפואי, ועוד 18 טון ציוד סיוע, הכולל כ-10,000 מעילים, 6,000 שמיכות, 8,000 זוגות כפפות ו-150 יחידות של שירותים ניידים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיקי אנדו. "קולה המתוח דחק בנו"
בניין העירייה לפני הצונאמי. מיקי עבדה בקומה השנייה
רק השלד נותר לאחר הנחשול
מומלצים