שתף קטע נבחר

הסכם: לאומי יעביר לניצולי שואה 130 מיליון ש'

החברה לאיתור והשבה של נכסי נספי שואה ובנק לאומי חתמו על הסכם, שקיבל תוקף של פסק בוררות, במסגרתו יעביר הבנק לחברה 130 מיליון שקל. הכסף ישמש לסיוע לניצולי שואה וכן לתשלום כספים ליורשי נספים. ההסכם מהווה סילוק של כל תביעותיה של החברה כלפי קבוצת לאומי

החברה לאיתור והשבה של נכסי נספי שואה הודיעה הבוקר (א') על חתימת הסכם פשרה עם בנק לאומי, במסגרת הבוררות שנערכה בין הצדדים להשבת כספיהם של נספי שואה. במסגרת ההסכם, בנק לאומי יעביר לחברה 125 מיליון שקלים (בערכים של היום 130.8 מיליון שקלים). בהסכם נקבע, כי כספי התשלום מיועדים לסייע לניצולי השואה וכן לתשלום כספים ליורשים זכאים של נספי השואה.

 

 

מדובר במחלוקת ממושכת בין הצדדים, שהחליטו לגשת לבוררות לאחר שהחברה לאיתור והשבה של נכסי נספי שואה תבעה מבנק לאומי החזר של כ-300 מיליון שקל בגין נכסים שהופקדו בבנק לאומי ערב מלחמת העולם השנייה בידי יהודים שנספו בשואה.

 

ההסכם נחתם בהמלצתם של הבוררים, שופטת העליון (בדימוס) טובה שטרסברג-כהן, השופטת (בדימוס) רות שטרנברג-אליעז ופרופ' עמרי ידלין. ההסכם אושר ע"י דירקטוריון החברה לאיתור והשבה של נכסי נספי השואה וע"י דירקטוריון בנק לאומי, וניתן לו תוקף של פסק בוררות.

 

על פי הודעה שפרסמה הבוקר החברה לאיתור והשבה של נכסי נספי שואה, ההסכם מהווה סילוק סופי ומוחלט של כל תביעותיה של החברה לאיתור והשבה כלפי קבוצת הבנק ואין בחתימתו משום הכרה של הבנק בתביעה מתביעות החברה או בטענה מטענותיה.

 

מתוך הסכום שסוכם, העביר לאומי בשנת 2007 סך של 20 מיליון שקלים (בערכים של היום 25.8 מיליון שקלים). לצורך גיבוש הסכם הפשרה נעזרה החברה לאיתור והשבה של נכסי נספי השואה במשרד עוה"ד ויינרוט ושות', ובנק לאומי נעזר במשרדי עוה"ד כספי ושות' וקנטור אלחנני טל ושות'. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחנה אושוויץ
צילום: רויטרס
מומלצים