שתף קטע נבחר

בחיפה כימיקלים חזרו לעבודה. הוועד: לא נכנענו

העובדים, שטענו שההנהלה מנסה לאלץ אותם לחתום על מסמך בו יתחייבו לשבות רק בהסכמתה, לא חתמו על המסמך. עם זאת, ההנהלה אפשרה לעובדי המפעל לשוב לעבודה לאחר שנקטה ב"השבתת מגן" של 6 ימים

 

הנהלת חיפה כימיקלים חידשה היום (א') את עבודת המפעל לאחר שנקטה ב"השבתת מגן" של 6 ימים. זאת, בתגובה לעיצומים של 8 שעות בהם נקטו העובדים שלטענתה פגעו במתקנים וחייבה את השבתתם. ההנהלה טענה במכתב שהגיע לידי ynet ששביתת העובדים גררה סכנת התלקחות במפעל הכימיקלים וזיהום

הסביבה. העובדים טוענים שהשבתת המגן נעשתה בניסיון לאלצם לחתום על מסמך לפיו כל שביתה עתידית תתבצע באישור ההנהלה.

 

ביום שני שעבר 270 העובדים השביתו את רוב מתקני חיפה כימיקלים לאחר החרפה ביחסי העבודה בין ההנהלה לעובדים. העובדים דורשים תוספת שכר של כ-10% שתתפרש על 3 שנות ההסכם החדש; ביטול פיטורי 40 עובדים, והפסקת נוהג של הלנת שכר לדבריהם, על אי תשלום שעות נוספות.

 

העובדים אף עזבו את ההסתדרות והצטרפו לכוח לעובדים בטענה שהראשונה אינה מייצגת את האינטרסים שלהם ופועלת מאחורי גבם. מנגד, בהסתדרות במרחב חיפה אמרו ל-ynet שהדרישות שהציב הוועד וש"משמעותן הכספית היא תוספת שכר בת עשרות אחוזים" היו מופרזות.

 

תיקון נזקים או ניסיון להרתיע עובדים?

לאחר ההשבתה - שלדברי ההנהלה סיכנה את בטיחות המפעל, סביבתו, ואת נחל הקישון - ההנהלה הודיעה לעובדים שלא יבואו למקום העבודה. העובדים, אשר טוענים שהשביתה נעשתה באופן מבוקר, אומרים שהסיבה ל'שביתת המגן' שלההנהלה אינה תיקונים או כורח מציאות אלא ניסיון לאלצם לחתום על טופס בו הצהרה כי הם מתחייבים לא לשבות יותר אלא בתנאים שתקבע; ניסיון שלדבריהם לא צלח. 

 

העובדים אשר הגיעו לעבודתם מדי יום, נותרו חסרי מעש ולרשימת הדרישות שלהם במו"מ עם ההנהלה נוספה הדרישה לקבל שכר "בגין כל התקופה שבה הנהלת המפעל השביתה את המפעל באופן בלתי חוקי". דרישה זו נותרה בינתיים ללא מענה, אך העובדים שבו לעבודתם ולדברי ההנהלה המשא ומתן על ההסכם הקיבוצי בין 2 הצדדים נמשך; העובדים לעומתה טוענים שהמו"מ לא חודש.

 

יו"ר הוועד אלי אלבז אמר ש"ההנהלה הבינה שלא ניתן לשבור אותנו. במהלך השבוע העובדים תמכו אחד בשני ונתנו גיבוי מלא לוועד. אנחנו מקווים שההנהלה תתעשת ותקיים איתנו משא ומתן רציני וענייני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סכסוך עבודה בחיפה כימיקלים
צילוום: אלי לוטטי
מומלצים