שתף קטע נבחר

טיפים לניקיון - כך תבריקו את הבית לקראת הסדר

איך מנקים את ארונות המטבח, למה צריך לשים לב בתנור ואיך מבריקים את כלי הכסף - פסח הוא החג שבו אנו מסדרים ומנקים את הבית. כדאי לעשות זאת נכון

לנקות את הבית ולצאת בשלום? אין דבר כזה. בעצם כן - עוזרת. אך אם החלטתם לנקות בעצמכם יש כמה שיכולים טיפים לעזור, ראשית, להוריד לק, לגזור ציפורניים ולקבוע תור למניקור יום לפני החג. להדיפס, לגזור ולשמור. 

 

טיפים לניקוי המטבח בפסח

 

המטבח הוא אחד האזורים הנוטים ביותר ללכלוך בכל ימות השנה. המטבח הוא גם אחד האזורים היחידים בבית שמכיל סוגים רבים של חומרים יחד (עץ, אלומיניום, חשמל, זכוכית, שיש ועוד..). בעת ניקוי/ליטוש/הברקה של רצפת המטבח, יש להקפיד על נוכחות מישהו מבני הבית, שידאג להשגיח מפני התזת מים או חומרי ניקוי והברקה על הריהוט ומפני פגיעה של מכונת הניקוי, ליטוש או הברקה.

 

אם רכשתם מטבח חדש, מומלץ לאחר גמר התקנה להשתמש בשואב אבק לשאיבה מתוך הארונות ורק לאחר מכן לבצע ניקוי עם מטלית רכה ולחה בלבד. הצפת ארונות או נזילת מים או שימוש בחומר ניקוי על הארונות אסורה בהחלט. ניקוי יעשה אך ורק באמצעות מטלית סחוטה, רכה ולחה בלבד. במידה והצטברו טיפות מים יש לנגבן מיד.

 

לניקוי מומלץ להשתמש במעט סבון נוזלי או קרם ניקוי עדין (ללא גרגרים העלולים לגרום לשריטות) או תרסיסים מסוג "רסס ונגב", בהתאם להוראות היצרן. בכל מקרה, "ניגוב יבש" הכרחי לאחר הניקוי.

 

  • אסור לרסס חומרי ניקוי בצורה ישירה על הארון אלא על מטלית הניקוי בלבד.

 

  • אסור בתכלית האיסור להשתמש בחומר ניקוי על בסיס חומצה, כלור או חומרים ממיסים אחרים.

 

  • אסור להשתמש במכשירי ניקוי באמצעות קיטור.

 

  • אסור להשתמש בחומר או אביזר או כרית ניקוי היכולים לגרום לשריטות או פגיעות בשכבת הציפוי של הריהוט או הפרזול.

 

כתמים "קשים" ניתן להסיר באמצעות נפט בלבד. לצורך הדברה או חיטוי בתוך הארונות, אסור להשתמש בחומרים נוזליים או תרסיסים, אלא באבקה או גז בלבד. לזכוכית ונירוסטה ניתן להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים הנמכרים במרכולים, בהתאם להוראות היצרן. (זכוכית אפשר לנקות גם באמצעות נפט). אין הבדל בהוראת הניקוי בין פורמייקה עץ פורניר או צבע.

 

ניקוי מכשירי החשמל השונים במטבח

מדיח: כדי למנוע הצטברות אדים על דלת המדיח ובתוכו, מומלץ לפתוח את הדלת כשעה אחרי סיום הפעולה. המדיח מתקרר ואין מצבור אדים. כמו כן, יש לסגור את ברזי המדיח, כאשר עוזבים את הבית לתקופה ארוכה.

תנור BI: לאחר סיום הפעולה בתנורים בהם אין מנגנון קירור אוטומטי, יש להפעיל את המאוורר למשך כרבע שעה.

 

קולט אדים:  להפגת ריחות הבישול מהר יותר, מומלץ להפעיל את קולט האדים לפני הבישול, על מנת שתתחיל זרימת אוויר דרך הקולט.

 

קומקום חשמלי: לא להפעיל מתחת לארונות או מדפים. הקיטור מזיק לארונות.

 

חזית ארון: מומלץ לנקות בכוון אחד ולא בתנועות סיבוביות, במיוחד דלתות בעלות מירקם עץ.

מטבח איכותי מכיל אלמנטים המאריכים את חיי המוצר ומקילים על התחזוקה כמו: שטיחונים מגומי במגירות המגנים על הארונות בפני לכלוך, "מצע" מיוחד בארון הכיור להגנה על הארון בפני רטיבות היכול להכיל כ- 6 ליטר של נוזלים, ארונות לתנורים עם מבנה מיוחד לזרימת אויר.

 

ניקיון ותחזוקה

כתמים עקשניים: באמצעות סקוטש ברייט ונוזל ניקוי. ניתן גם להשתמש בחול ניקוי. חיטוי וניקוי מומלץ לעשות, אחת לכמה זמן, באמצעות אקונומיקה מדוללת ביחס של 1:1. חומרים כמו אצטון, חומר לניקוי תנורים, מדללי צבע וחומרים לפתיחת סתימות ביוב – לשטוף מייד עם מים קרים ולנגב.

 

טיפים לשטיפת כלים: התחילו בשטיפת הכלים הקטנים: כוסות, ספלים, צלחות קטנות וכלי סכום. בשטיפת כלי כסף קטנים מומלץ להשתמש בספוג עדין, למנוע שריטות. במידה והכלים בעלי חורים קטנים, לדוגמא, מגרדת, ניתן לנקות בעזרת מברשת שיניים. עברו לשטיפת צלחות, קערות וכלי הגשה. השאירו את ניקיון כלי הבישול לסוף. ייבוש הכלים. אם השתמשתם בטמפרטורת המים הנכונה, הכלים יתייבשו מעצמם במהרה.

 

טיפ לניקוי תכשיטים וכלי כסף לחג: הרתיחו בסיר מים חמים עם נוזל כלים והכניסו את הפריטים לתוך הסיר למשך 10 דקות – כלי הכסף ייראו חדשים לגמרי לאחר התהליך.

 

טיפים לכביסה: מומלץ לכבס בנפרד: מגבות, בגדי צמר, סדינים ושמיכות. מומלץ להימנע מ"העמסת יתר" של הכבסים במכונת הכביסה. לשים לב להוראות הכביסה של היצרן על גבי תווית הבגד. יש להפריד בכביסה בין בגדים צבעוניים, ללבנים, בין צבעים פסטלים בהירים לבין צבעים כהים. בעת מיון הכביסה יש לזכור לסגור רוכסנים, ולרוקן כיסים ממסטיקים וניירות. כדאי לכבס בגדים תחתונים עדינים בתוך ציפית לבנה כדי להגן עליהם משאר הבגדים.

 

כדי למנוע פסים לבנים על הג'ינס, יש להפוך אותם לפני הכביסה. כיבוס בגדים הפוכים מונע היווצרות הכדוריים הקטנים על האריג. בדקו היטב בתוף המכונה לוודא שלא שכחתם פריט לבן העלול להתערבב עם פריטים צבעוניים בכביסה הבאה. אל תשאירו כביסה בסל למשך זמן רב מדי. כתמים נעשים יותר ויותר קשים להסרה ככל שחולף הזמן.

 

ייבוש:

כדי למנוע דהייה, יש לתלות את הבגדים על צד ההפוך. הדרך הטובה ביותר למנוע את הצורך בגיהוץ סימני האטבים על סריגים וחולצות טי היא להצמיד את האטבים בבתי השחי של החולצות. כביסה לבנה מומלץ להכניסה הביתה כאשר השמיים בהירים. לבן עלול להצהיב באור שמש חזק.

 

גיהוץ: מומלץ לגהץ עם מים מזוקקים. גיהוץ בחום גבוה מדי עלול להרוס את הבגד ובנוסף, הבגד עלול להידבק לתחתית המגהץ ולהרוס גם אותו. אם גיהצתם בד סינתטי והסיבים החלו להימס, אין להוריד את חום המגהץ כי אז הסיבים יתקררו ויידבקו לסוליית המגהץ. השאירו את המגהץ חם והסירו את הסיבים בעדינות עם פיסת נייר. לאחר מכן, הניחו למגהץ להתקרר מעט ונקו את תחתיתו כשהוא עדיין חמים. ניקוי תחתית המגהץ במשחת שיניים רגילה מחליק את סוליית המגהץ. יש גם חומרי ניקוי מיוחדים לכך בכל מרכול.

 

אחסון הבגדים: אין לתלות סריגים, סוודרים ובגדים מאריגים מתמחים כגון משי וקשמיר. סריגים במיוחד עלולים לאבד את צורתם עקב תלייה. כדי למנוע קיבוע של הקמטים, נסו לקפל את הבגד באופן קצת שונה בכל פעם. גלגול בגדים תחתונים וגרביים במקום קיפול חוסך מקום ומפחית קמטים. הניחו תמיד את הבגדים המקופלים הכבדים יותר למטה והשתדלו לא להערים בגדים שנוטים להתקמט זה על גבי זה.

 

טיפים להסרת כתמים: שימוש באבקת הכביסה מסייע במניעת הדבקות הכתם לבד והסרתו ביתר קלות. בנוסף, תערובת מרוכזת של אבקת כביסה ומים, הנמרחת ישירות על הכתם. טיפול נקודתי בכתם בעזרת אבקת הכביסה, יכול ל-99% מהכתמים.

 

כתמי שוקולד: יש לגרד את העודפים, להספיג במי סבון חמימים, לשטוף במים קרים ולכבס. עפרונות צבעוניים, שפתון וצבעי פנים: לטפוח על שטח הכתם עם אבקה מדוללת במים, לשטוף היטב ואז לכבס כרגיל. מסטיק או טופי: יש להקפיא את הכתם במקפיא ואז לגרד אותו מהאריג, לאחר מכן, יש לשפשף עם אבקת כביסה מדוללת במעט מים ולשטוף במים חמים.

 

יין ואלכוהול: יש להשרות את הכתם שעה במים קרים ואח"כ לכבס בדרך רגילה. כתמי צבע שיער: השריית הבגד למשך הלילה באבקת כביסה מדוללת במים, לוודא שאף חלק מהבגד אינו מתייבש, לשטוף ולכבס כרגיל.

כתמי עובש נקודות שחורות קטנות על הבגד. כתמי העובש נוצרים, מאחסון ללא אוורור, של הכבסים, שלעיתים מאוחסנים כשהם עוד לחים. הטיפול המומלץ הוא השרייה של הבגד, במשך שעתיים, באבקת כביסה מדוללת ולאחר מכן כביסה רגילה.

 

כתמי שעווה: יש לכסות את הכתם בנייר פרגמנט, לגהץ ולאחר מכן לכבס את הבגד כרגיל. אבקת פרחים: מומלץ להניח פיסת סרט דבק על האבקה ולקלפו, ולכבסו. אין לשפשף את האבקה לתוך הבד.

  

טיפים תוצרת בית:

 

להפגת הריח הרע במדיח שמים מספר פרוסות לימון במדיח לפני ההפעלה והריח נגוז. סירים - שמים אבקת כביסה בסיר, מוסיפים מעט מים ומבשלים במשך מספר דקות ומניחים לסיר להתקרר. קרש חיתוך למטבח - החריצים הם מדגרה אידיאלית לחיידקים ומקור למחלות. מגע של הקרש עם אקונומיקה למשך כמה שניות פותר את הבעיה.

 

ניקוי כתמים מקירות: ניתן למחוק בעזרת מחק לבן, לכתמים קשים יותר, מערבבים מים עם סודה לשתייה ומנגבים באמצעות בד לבד יבש. להסרת כתמים קשים של עובש - טבלו מטלית באקונומיקה ושפשפו את הקירות.

 

פתיחת סתימה בכיור: מומלץ לשפוך מים רותחים, הממיסים הצטברות שומן בצנרת, או להשתמש בתכשיר פותח סתימות. הסרת כתמי אבנית מהשיש: כתמים ניתן להסיר באמצעות לימו.- טיפה אחת או שתיים, על הכתם ולאחריו לשפשף עם נוזל לניקוי כלים עם ספוגית או מטלית לניקוי. או לחלופין, לפזר מעט מלח לימון או חומץ, על כתמי האבנית ולשטוף במים.

 

כדי לנקות נכון את חדר האמבטיה בלי לפגוע בכלים ובאריחים העדינים, חשוב להקפיד על כמה כללי ניקוי, שמלבד צחצוח והבהקת חדר האמבטיה ישמרו על המראה המקורי שלהם, ללא שריטות וללא שינויי צבע.

אין להשתמש בדטרגנטים חזקים וחריפים על אבן או על חיפויי שיש.

 

כדי להבריק אבן ושיש אפשר להשתמש בחומרי ניקוי המכילים תוספת פוליש-וקס. אין להשתמש בחומרי ניקוי המכילים פוליש-וקס לניקוי רצפות קרמיקה, גרניט ופורצלן מזוגג. שיטת הניקוי היעילה ביותר היא באמצעות מים ומעט סבון, וזאת מפני שחומרי הניקוי המכילים פוליש-וקס יוצרים שכבת שומן הגורמת לרצפה להיראות מוכתמת.

 

פעם בשנה מומלץ למרוח סילר על האבן והשיש, דבר המונע את ספיגת הלכלוך באבן. יש להיצמד להוראות השימוש בסילר ולאוורר את הבית היטב בזמן ולאחר הפעולה למשך כ-10 שעות לפחות. להסרת עובש מאריחי קרמיקה ומהחיבורים בין דופנות האמבטיה והאריחים מומלץ להשתמש בחומרי ניקוי המיועדים להסרת עובש בלבד.

 

לכלוך ושאריות צבע לאחר שיפוץ אפשר להסיר מאריחי הקרמיקה באמצעות כל סוג חומצה (לקרמיקה תכונות זהות לזכוכית), אולם מומלץ לנקות כתמי צבע באופן נקודתי מאחר שהחומצה פוגעת ברוֹבה (חומר המצוי במרווחים שבין האריחים).

 

רובה (חומר המילוי בין המרצפות) - באופן כללי כדאי לדעת שצבע הרובה המומלץ הוא צבע אפור בהיר הנחשב כיום לצבע מודרני מאוד, שנראה תמיד במצב טוב בהשוואה לצבע הלבן או לגוונים בהירים אחרים. כדי להחליף רובה חורצים בעזרת סכין לחריצת רובה שאפשר לרכוש בכל חנויות עשה זאת בעצמך, שואבים את השאריות ושולפים החוצה. מערבבים לפי הוראות היצרן את אבקת הרובה החדשה (צבעונית או לבנה), מומלץ להוסיף תוסף רובה המאריך את חייה. ממלאים את החריצים ומאווררים היטב את החדר.

 

לניקוי האבנית שעל הקרמיקה אפשר להוסיף חומץ טבעי (כזה שמשמש גם לסלט) למי השטיפה, ולנקות בעדינות. כדי להבריק ברזים אין להשתמש בסקוטש או בספוגית קשה אלא רק במטלית לחה או בסקוטש ישן, וזאת כדי למנוע שריטות. ברזים אפשר להבריק בחומרי ניקוי מיוחדים או בעזרת חומץ טבעי (למאכל).

 

את האבנית שבאסלה ובאמבטיה אפשר להסיר בקלות תוך שימוש בכל אותם חומרי ניקוי מסירי אבנית הקיימים בשוק. גם השריה בחומץ טבעי (למאכל) תעשה את אותה הפעולה אולם תארך זמן רב יותר.

 

חשיבה נקייה  

רכיבים רבים כגון שמן וסירופים למיניהם עלולים להשאיר את מדפי המקרר דביקים ומלוכלכים. ניקוי המדפים על בסיס שוטף יסייע בהיווצרות כתמים עקשניים בו. העברת סמרטוט על מכסה הצנצנות והבקבוקים לאחר כל שימוש תחסוך ניקיון של משטחי המקרר. הנחת חתיכת נייר כסף בתחתית התנור שאוספת את החתיכות שנפלו במהלך הבישול עוזרת להוריד את עומס העבודה בניקוי התנור לאחר השימוש בו.

 

כל הטיפים באדיבות: נוזל הכלים פיירי, אבקת הכביסה אריאל ומטבחי רגבה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים