שתף קטע נבחר

עיירה טובעת: סרטון חדש מהצונאמי ביפן. צפו

הסרטון מראה את הנחשול מציף במהירות עיירת חוף בצפון יפן, כשברקע צפירת האזהרה. מדידות חדשות שנערכו באזור הכורים בפוקושימה מראות כי הזיהום הרדיואקטיבי התפשט עוד לתוך האוקיינוס. חברת החשמל פנתה לסיוע חברות צרפתיות

העובדים בתחנת הכוח בפוקושימה המשיכו גם היום (יום ב') בשאיבה בלתי פוסקת של המים הרדיואקטיביים, על רקע האזהרות כי קרינה דולפת מהמתחם לקרקע ולמי ים. גורמים במערך הבטיחות הגרעינית של יפן הסבירו כי יש להוציא את המים מהמקום ולהטמין אותם במקום בטוח לפני שניתן יהיה לנסות שוב להפעיל את מערכת הקירור הרגילה. סוכנות הידיעות היפנית קיודו דיווחה כי חברת החשמל המפעילה את התחנה, TEPCO, פנתה לעזרת חברות צרפתיות במאמציה ייצב את הכורים. 

 

בעוד היפנים מתמודדים עם האסון המתמשך, מוסיפים תושבים להעלות ליוטיוב סרטונים המתעדים את רגעי הצונאמי. סרטון שהועלה לפני ימים ספורים מתעד את הרגע שבו הכה הגל בחופי עיירה בצפון יפן ומראה את המים סוחפים כל שנקרה בדרכם, כשברקע נשמעת אזעקת הצונאמי. 

 

 

חברת החשמל היפנית אמרה כי במים בכור 2 נמדדה רמת קרינה הגבוהה פי 100 אלף מהרגיל. מזכ"ל הממשלה יוקיו אדנו הודיע כי מקור המים המזוהמים הוא ככל הנראה התכה חלקית של מוטות הדלק לאחר הצונאמי. "המוטות שהותכו חלקית נגעו במים ששימשו לצינון הכור", אמר אדנו ולא ציין שלאחרונה אירעה התכה נוספת. דובר מטעם חברת החשמל אמר כי הלחץ בכורים נותר יציב ומכאן שההתכה הייתה חלקית בלבד.

 

במקביל, הראו מדידות חדשות כי הזיהום הרדיואקטיבי התפשט עוד כ-1.6 קלימוטרים לתוך האוקיינוס. הסוכנות לבטיחות גרעינית ביפן הודיעה כי ייתכן שהמים המזוהמים דולפים לאוקיינוס וכי יוד רדיואקטיבי התגלה בים ברמות הגבוהות פי 1,150 מהרגיל. קרוב יותר לתחנה עצמה, רמות הקרינה עלו במהלך סוף השבוע.

סוכנות הבטיחות אמרה כי הדבר מעורר חשש מסוים, אך הדגישה כי האזור לא משמש לדיג.

 

בתגובה לדיווחים לפיהם תושבים מתגנבים בחזרה לאזור שפונה מסביב לתחנה, קרא אדנו לאזרחים לשמור על מרחק של 20 קילומטרים מהמקום ואמר כי הזיהום מהווה סיכון בריאותי "גדול".

 

הממשלה וסוכנות הבטיחות מתחו ביקורת חריפה על התנהלות חברת החשמל ובפרט על הדיווח אתמול, שלפיו רמות הקרינה הדולפות מהתחנה עומדות על רמה הגבוהה פי 10 מיליון מהנורמלי.

החברה חזרה בה כעבור מספר שעות, הסבירה כי מדובר בטעות והתנצלה. "לא ניתן למחול על טעות מסוג זה", אמר היום אדנו בתקיפות.

 

הבוקר הכתה רעידת אדמה בעוצמה של 6.5 מול חופי מחוז מיאגי ההרוס. לא דווח על נפגעים או נזק, ואזהרת הצונאמי שהוכרזה בעקבות הרעש הוסרה כעבור זמן קצר. המשבר המתמשך לא הפריע למסורת עונתית אהובה ביפן - פריחת עצי הדובדבן במקדש יאסוקוני בטוקיו, שהוקם לזכר הנופלים בשם הקיסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגל מגיע לקו החוף
תחנת הכוח בפוקושימה
צילום: AP
למרות האסון, תושבי טוקיו ציינו את פריחת הדובדבן בעיר
צילום: AP
מומלצים