שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שירלי תוטס לצרפת בניסיון למצוא כבד מתאים

  בניסיון נואש להציל את חייה החליטו הוריה של שירלי מרדר בת ה-27, שנמצאת במצב אנוש בעקבות שימוש בנורופן, להטיס אותה לצרפת. ההורים מקווים כי שם תמצא לה תרומת כבד מתאימה, לאחר שלא נמצאה כזו בארץ. בעקבות הפרסום ב-ynet הגיעו רבים לבית החולים בילינסון בתקווה לתרום לה אונת כבד - אך בשל מצבה מסרו הרופאים כי הדבר אינו אפשרי

  משפחתה של שירלי מרדר בת ה-27 תטיס אותה הערב (ב') לצרפת בתקווה ששם יימצא לה תורם מתאים, כך מסר אביה, אלי, ל-ynet. לדברי האב לא נמצא עדיין כבד מתאים להשתלה, אך הם מקווים כי בצרפת, בה מספר התושבים גדול בהרבה מבארץ, סיכוייה יהיו טובים יותר. 

   

  "הסיכוי למצוא תורם בצרפת גדול יותר"

  כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, מרדר, תושבת רמת גן, סבלה לפני כארבעה שבועות מכאבים עזים בפה. היא פנתה לרופא שיניים שרשם לה טיפול אנטיביוטי במוקסיפן, ובתום הטיפול ביצע

  עקירה כירורגית. אלא שלאחר העקירה היא סבלה מכאבים עזים ורופא השיניים המליץ לה ליטול משככי כאבים – נורופן או אופטלגין.  

   

  מרדר החלה ליטול אופטלגין, ככל הנראה במשך יממה בלבד, ולאחר מכן נטלה נורופן במהלך שבוע שלם, כדור בכל ארבע שעות. בתוך מספר ימים, מספרים בני משפחתה, היא החלה לסבול מבחילות עזות. "חשבנו בהתחלה שמדובר בקילקול קיבה", אמר אביה, אלי, ל-ynet. "בהמשך הופיע לה שתן צהוב. לקחנו אותה לקופת החולים והרופא מיד הטיס אותנו למיון בתל השומר". 

   

  מרדר אושפזה ובהמשך הועברה לבית החולים בילינסון, שם היא מאושפזת כעת במצב קשה מאוד. הכרתה מעורפלת והיא הועברה לראש רשימת הממתינים להשתלת כבד (סטטוס 1). רופאיה הודיעו למשפחה כי אם לא יימצא כבד להשתלה באופן מיידי היא תימצא בסכנת חיים מיידית. בעקבות זאת החליטו הוריה כי היא תוטס לצרפת באופן פרטי, בתקווה ששם יימצא לה כבד מתאים. "פה יש רק שישה מליון איש ושם יש עשרות מיליונים, כך שהסיכוי למצוא כבד מתאים גדול יותר", אמר האב ל-ynet. 

   

  כשתגיע לצרפת תאושפז מרדר בבית חולים בפריז ביחידה לטיפול נמרץ עד אשר יימצא לה כבד מתאים. בית החולים נבחר בשל הסיכוי הגבוה לבצע בו השתלת כבד מן המת. את מבצע ההטסה יממנו חברת הביטוח הראל וקופת חולים לאומית, כשעלותו עומדת על מאות אלפי שקלים.

   

  אלפים התקשרו וביקשו לתרום אונת כבד

  אלפי אנשים התקשרו משעות הבוקר למשרדי אגודת "אדי" בבקשה להיבדק, במטרה לתרום אונת כבד לשירלי, שנלחמת על חייה בבית החולים בילינסון. עשרות אנשים נוספים הגיעו לבית החולים

  וביקשו להיבדק גם כן. למרות הרצון הטוב נמסר מבית החולים כי מצבה אינו מאפשר תרומה של אונת כבד מן החי, וכי תקוותה היחידה היא תרומת כבד.

   

  אמש עברה אחותה של שירלי בדיקת תיאום רקמות, על מנת לבדוק האם ניתן להשתיל אונת כבד ממנה לאחותה, אולם התוצאות שהתקבלו היום הראו כי היא אינה מתאימה. חרף המאמצים הרבים לאיתור השתלת כבד מן המת, ההשתלה היחידה שיכולה להציל את חייה של שירלי, לא נמצאה תרומה מתאימה עד כה בכל מרכזי ההשתלות ברחבי העולם.

   

  מנורופן נמסר בתגובה: "בראש ובראשונה אנחנו מאחלים לשירלי החלמה מהירה ורפואה שלמה. אין לנו מידע נוסף על האירוע וסיבותיו מעבר למה שפורסם בתקשורת. מדובר בסיבוך נדיר ביותר שלא ניתן לצפייה מראש, החומר הפעיל איבופרופן נבחן באינספור ניסויים קליניים מאז שפותח בשנת 1969 ונמצא כיעיל ובטוח לשימוש על ידי רשויות הבריאות בכל רחבי העולם. תרופות משככי כאבים הן בטוחות ביותר ועשרות מיליוני אנשים משתמשים בהן יום יום. בכל מקרה של ספק, רגישות לתרופות או היסטוריה רפואית מומלץ להתייעץ עם רופא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שירלי מרדר. האם יימצא לה כבד מתאים?
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים