שתף קטע נבחר

אחת, שתיים, שלוש - אוז: "ברכת כלולות"

עם צאת אלבומו החדש, "מזמורים נוספים", מעניק קובי אוז לגולשי ynet שלושה שירים במתנה, עם בונוס: הסיפור שמאחורי הניגון. קבלו את השיר השני

פעם ביקרתי במוסך. אחד העובדים במקום לקח אותי למשרדו, וכשהתיישבתי מולו, חשבתי לעצמי שזה תמיד מוזר, משרד בתוך מוסך. מוזר כמעט כמו מוסך בתוך משרד.

 

האיש שלף הזמנה לחתונה של אחד מקרוביו, בחזית ההזמנה היה שיר קצר. ואז הוא לקח שלוק מהקפה ואמר "אם תלחין את השורות האלה – תהיה לך הצלחה גדולה". כמה שנים אחר כך מצאתי את עצמי בבגדי חתן, שר נרגשות לכלה היפה את אותן השורות בדיוק:

 

יָצָאתִי אֶל מְשֹוֹשֹ חָתָן וְכַלָּה

וְרָאִיתִי

כִּי הֵם שׁוזְרִים תִּקְוָה עֲדִינָה

בִּקַּשְׁתִּי:

יוֹצֵר הָאָדָם-

עֲשֵׂה שֶׁיִּהְיֶה בִּנְיָנָם

בִּנְיָן עֲדֵיֹּ-עַד

 

 

צל קודר

לפני שהלחנתי את השורות, חקרתי מעט על השיר. להפתעתי גיליתי שהשורות המבורכות ומלאות האור הללו, שייכות למשוררת זלדה – ששיריה בדרך כלל רוויים כאב ואפלה. מסתבר שברכת הכלולות מבליחה במרכזו של שיר שנקרא "צל ההר הלבן", שכמו רבים משירה האחרים של זלדה, נח עליו צל עצוב.

 

צֵל הָהָר הַלָּבָן

כִּסָּה אֶת פָּנַי וְידי

וְדִימִּיתִי שֶׁנַּפְשִׁי חָפְשִׁית

כַּמֵּת,

צֵל עָצוּב כִּסָּה אֶת הָבַּיִת

וְאֶת עֲלֵי הַגֶּפֶן

אַךְ כַּאֲשֶׁר

בְּאֶרֶץ זָרָה

שֶׁהִיא רְחוֹבִי

נִגֵּן כִּנּוֹר

יָצָאתִי אֶל מְשֹוֹשֹ חָתָן וְכַלָּה

וְרָאִיתִי

כִּי הֵם שׁוזְרִים

תִּקְוָה עֲדִינָה עַד מְאֹד

וְראיתי

כִּי הֵמָּה שׁוזְרִים

תִּקְוָה אֲמִיתִּית,

וְכָךְ בִּקַּשְׁתִּי בַּחֲשַׁאי:

יוֹצֵר הָאָדָם-

שֶׁלֹּא יִסְתָּעֲרוּ שֵׁדִים וּמַזִּיקִים

עַל דִּמְיוֹנָם

שֶׁיִּהְיֶה בִּנְיָנָם

בִּנְיָן עֲדֵיֹּ-עַד.

תְּפִילָּתִי הִצְמִיחָה

עָלִים יְרֻקִּים.

יָשַׁבְתִּי בְּצֵל הַקִּיקָיוֹן

וְלֹא יָדַעְתִּי עוֹד

מַה שֵּׁם הַתַּחֲנָה

שֶׁהִגִּיעוּ אֵלֶיהָ חַיַּי.

 

עוצמת התפילה

בתוך הצל העצוב שבשיר מופיעה תקווה עדינה, מן צפריר של אור – זוג בכלולותיו השוזר תקווה אמיתית. ויפה שהמשוררת בעצבותה מצליחה להתפלל לזכותם, ואף להצמיח עלים ירוקים, גם אם אלה עלים של קיקיון זמני.

 

צל ההר הלבן מכסה את המשוררת. צל עצוב מכסה את עלי הגפן. המשוררת יושבת כמו יונה הנביא בצל הקיקיון ובתוך כל הצל הזה מופיע אור של כלולות. כשקראתי את השיר נגהה אלי הברכה באור יקרות, ופתאום בתוך כל האפלה, הבליחה עוצמת התפילה. בתוך הרקע הזה הבנתי שאני חייב לתת לתפילתה לחן חגיגי במיוחד.

 

לאט-לאט בניתי לחן בסגנון חושן עם כמה אלמנטים יחידניים: פתיח גיטרה כאילו קלאסי, קטע פסנתר וגיטרה, וקטע מוזיקלי שמכיל ארבע משבע הברכות של החופה, ובנוי כך שכל חלק מתוכו יורד בסולם המוזיקלי – כאילו המנגינה מורידה בהדרגה את בני הזוג הנרגשים אל עולם של רוחני של תשוקה גופנית.

 

לקראת צאת האלבום חזרתי למוסך כדי לבשר לאיש הטוב שהגשמתי את הצעתו, אבל לא מצאתיו. העובדים אפילו לא ידעו את מי אני מחפש. אולי טעיתי והלכתי למוסך אחר, ואולי היה זה סוג של אליהו הנביא.

 

 • בימים אלה רואה אור אלבומו החדש של קובי אוז, "מזמורים נוספים" . ynet וקובי אוז מגישים לכם מידי יום, שיר במתנה - עם הסיפור שמאחורי השיר.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר את "ברכת כלולות" לכלתו. קובי ובת שבע
  צילום: ענת מוסברג
  מומלצים