שתף קטע נבחר

ברגע האחרון: ו' הכספים אישרה שינוי בששינסקי

יום לפני שהכנסת תצביע על אישור החוק למיסוי תגליות הגז, ועדת הכספים החליטה להיענות להצעת שר התשתיות ולמחוק סעיף המחייב את משרדו להעביר לרשות המסים את המידע שיש לו על מצב מאגרי הגז והנפט. יחימוביץ': "רשות המסים איננה אויב שצריכים להסתיר ממנו מידע". ייתכן ומחר תגרום הממשלה להשבת הסעיף לחוק

משרד התשתיות לא ישתף פעולה עם רשות המסים לצורכי מיסוי מחפשי הגז והנפט. ועדת הכספים החליטה אחר הצהריים (יום ג') במפתיע למחוק מחוק ששינסקי את הסעיף שבהצעת הממשלה, המחייב את המשרד להעביר לרשות המסים את המידע השוטף שברשותו על מצב מאגרי הגז והנפט.

 

 

מחיקת הסעיף תקשה על רשות המסים לבקר את נתוני ההכנסות של מחפשי הגז והנפט שיגישו לשם חישוב המס המגיע מהם, והמשמעות היא הקלה על חברות הגז.

 

עם זאת, ל-ynet נודע כי לשר האוצר לא התערב ולא פעל לעצור את יו"ר הוועדה גפני, מאחר שבעיני האוצר הסעיף לא משמעותי. זאת, לטענתו, מכיוון שלפי פקודת מס הכנסה בסמכותה של רשות המסים לדרוש מידע מלא מכל נישום על עסקיו, כך שעם הסעיף הזה או בלעדיו הרשות לא תיפגע למעשה.

 

מחיקת הסעיף היא התפתחות בלתי צפויה של הרגע האחרון לקראת ההצבעה הסופית על החוק בקריאה שניה ושלישית מחר (ד') בערב. שר התשתיות עוזי לנדאו החליט להגיש למליאה הסתייגות מטעם הממשלה למחיקת הסעיף והמליאה תידרש להצביע עליה במהלך הקריאה השניה שבה מאשרים בנפרד את כל סעיפי החוק. החלטת הוועדה היום הופכת את הצעד הזה למיותר, אבל נראה כי רק מחר יתברר מי אומר את המילה האחרונה.

 

הסעיף בהצעת החוק המקורית עבר בוועדה בסוף השבוע שעבר, אולם היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ביקש מיד הצבעה חוזרת, אך נדרש לדחות אותה על פי הוראות חדשות של היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון. הוא קבע כי תידרש הודעה מראש לחברי הוועדה על קיום ההצבעה החוזרת בישיבה נפרדת, לפחות 30 דקות לפני המועד.

 

גפני קבע את מועד ההצבעה כשעה לפני כינוס הישיבה. בהצבעה נכחו 10 ח"כים מתוך 17 חברי הוועדה. 5 הצביעו בעד ההסתייגות, ארבעה נגד ואחד נמנע. שר התשתיות עוזי לנדאו נכח בהצבעה ונראה שהיה בין המעטים שידעו את מועדה כמי שמעוניין במחיקת הסעיף.

 

מנהל רשות המסים יהודה נסרדישי נאבק עד הרגע האחרון למנוע את קבלת ההתנגדות וגם הוא הגיע למשכן הכנסת בשעות הצהריים. לפני ההצבעה בשבוע שעבר הוא טען כי היעדר הסעיף יקשה עליו למלא את תפקידו. גם היום הוא פעל נגד המהלך של גפני. עד כה, הסתייגותו של לנדאו היא היחידה שהתקבלה.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) התנגדה היום למחיקת הסעיף כמו שחתרה להכביד ככל האפשר על חברות הגז. היא טענה כי רשות המסים זקוקה למידע השוטף שנמצא רק במשרד התשתיות ברשות הממונה על חיפושי הנפט והגז (שמעמדו מוסדר בחוק ששינסקי), לצד המעמד שווה הערך של מנהל רשות המסים.

 

יחימוביץ' טענה כי רשות המסים איננה אויב שצריכים להסתיר ממנו את המידע הנוגע להפקת הגז. גפני ציין את עניין ההסתייגות שמגיש השר לנדאו למליאה. הוא אמר כי יש בחוק די סעיפים המחייבים התייעצויות משותפות של משרדי התשתיות והאוצר והסעיף הזה לא נחוץ. בין גפני ליחימוביץ' הייתה מחלוקת באיזה צד עומד האוצר. עם זאת, נראה כי הממשלה עשויה עכשיו להעמיד מחר להצבעה הסתייגות שתביא להחזרת הסעיף לחוק. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
שר התשתיות עוזי לנדאו
צילום: אסף שילה, ישראל סאן
מומלצים