שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  וולבק: "אף פעם לא הכחשתי שאני פרו-ישראלי"

  הסופר הצרפתי המוערך קיים מסיבת עיתונאים בתל-אביב בה דיבר על ספריו, דמויותיו והשקפותיו הפוליטיות: "אני מושמץ דרך קבע על ידי אתרים פרו-פלסטינים, אבל לא מכיר ארגון פלסטיני שהוא מספיק מטומטם כדי לפגוע בי"

  הסופר הצרפתי השנוי במחלוקת מישל וולבק הגיע לישראל במסגרת מסע יחסי הציבור לרגל צאת ספרו החדש, "המפה והטריטוריה", שיצא לאחרונה בהוצאת בבל. הבוקר (ה') קיים מסיבת עיתונאים במכון הצרפתי בתל-אביב, במסגרתה דיבר לא מעט על נטיותיו והשקפותיו הפוליטיות. בין היתר סיפר על היותו מושמץ באתרים פרו-פלסטינים, דרך קבע.


  וולבק. בעדנו (צילומים: עופר עמרם)

   

  "מעולם לא הכחשתי שאני פרו-ישראלי", סיפר, והסביר שעקב כך הוא נרדף על ידי אותם גורמים - ברשת ואף מחוצה לה. לדבריו הוא גם לא חשש להגיע לישראל. "הזמרת הצרפתיה מיריי מתייה היתה אמורה להגיע לארץ לפני כשבוע, וביטלה מכל מיני סיבות. לא מאמין שיש ארגון פרו-פלסטיני כל כך מטומטם כדי לפגוע בה או בי", צחק וולבק.
   
  "הכל התחיל לפני כעשר שנים כשאמרתי דברים איומים על האיסלם. אז, היו אנשים שהסיקו בטעות שזה אובססיה אצלי: הסכנה המוסלמית. אני עדיין מושמץ באופן קבוע באתרים האלה, בנוגע להתדרדרות פאשיסטית וכיוצא בזה. אני ידוע כמי שאין לו הרבה סימפטיה לשמאל הקיצוני". 
   
  וולבק נשאל מה תפקידה של הפרובוקציה ביצירה הוולבקית, בהקשר לספרו החדש, שהביקורות שנכתבו עליו טוענות כי הוא מפויס וחסר פרובוקציות, יחסית למכלול יצירתו. "מוות הוא דבר מרגיע", סיפר וולבק, "ונושאי הספר החדש שלי, כמו מוות, לא מתאימים כל כך לפרובוקציות. בספר הזה, המוות והמחלה נוכחים יותר מכל הקודמים. חוץ מזה, נראה שאנשים החליטו שלא למצוא פרובוקציה ב'מפה והטריטוריה', כי אם מחפשים אותה, ניתן למצוא".

   

  בואו להתעדכן בחדשות וסרטונים בעמוד הפייסבוק של ynet

   

  עוד נשאל על הצלחתו בישראל, מדינה המרוחקת מהמנטליות הצרפתית. "זו שאלה קשה", השיב הסופר. "בגרמניה הצלחתי די מהר, שם זה קשור לפרסום הספרים בתקופה בה עסקו ביחסים בין הדורות. ברוסיה הצלחתי גם כן, אבל אני ממש לא יודע למה, לפעמים אתה יודע ולפעמים פשוט לא.

   

  "זכיתי להצלחה גדולה מאוד בארגנטינה. לסופרים הארגנטינים יש קשר עמוק עם הספרות הצרפתית ובמשך הרבה זמן חיכו לסופר צרפתי שיאהבו. לישראל רק הגעתי עכשיו אז אני לא יודע, אבל כרגע אני מרגיש שאתם מוזנחים על ידי צרפת, עם כל סיפורי החרם ומיריי מתייה. זה מאוד משתנה ממדינה למדינה. התחושה הזו לא לגמרי מוצדקת".

   

  הסופר, שזכה השנה בפרס גונקור היוקרתי, נחשב לאחד מהסופרים החשובים בדורינו, בזכות כתיבתו המפוכחת על החברה המודרנית ועל אופיה הדקדנטי של הבורגנות המערבית. בהתייחס לזכייה בפרס אמר כי אינו חושב שהזכייה שינתה את מעמדו בזירה הצרפתית.

   

  בנוגע לרומן החדש, "המפה והטריטוריה", הסביר וולבק את המושגים שבחר להשתמש בהם: "ניסיתי לדבר על כך שבקנה מדיה מסוים העולם נראה מקום טוב ונעים, אבל כשקנה המידה גדל זה פחות ככה. אני יכול לדייק יותר בכתיבה ולהצביע על קנה מידה גבוה יותר, שבו מלמעלה, הכפרים נדמים כמו כתמים רציפים. אם מגדילים עוד יותר את המבט, הכתם ממש מתפוצץ, והתחושה שעולה ממנו היא שהאושר הוא בלתי אפשרי, שהכל מתפרץ לרסיסים".

   

  "לא שונא נשים"

  במסגרת מסיבת העיתונאים סיפר בין היתר על דמותה של אולגה בספרו "המפה והטריטוריה". "יש סיבה עמוקה שאולגה די יפה ומושכת, ואם הייתי נותן לה לעשות סקס זה היה קורה לכל אורך הספר, ואז לא הייתי יכול לכתוב את השאר", אמר, צחק ובהמשך הוסיף אף "בדרך כלל מואשם בשנאת נשים. אבל האמת היא שאני בנאדם טוב. יש דמות כזו של שונא נשים שהיא סוג של דמות קלאסית, אני לא דומה לה. מנגד אני אוהב את חוסר הוודאות הזו באשר לדמותי".

   

  לגבי שילוב דמותו שלו בפנים שונים במכלל יצירתו, סיפר וולבק: "זה לא ממש נכון שאני מופיע בדמותי שלי בספריי. אולי רק ב'המפה והטריטוריה'. אבל גם שם זה לא באמת אני אלא דמות אחרת. היא התחילה מדמותי שלי, אבל בכל שלוש הפעמים בהן הדמות מופיעה ברומן, היא מתפתחת ומשתנה מדמותי האמיתית, וזה משהו ששמתי עליו את הדגש כבר מההתחלה. תמיד אני משנה את הפרטים, ודואג לספר שקרים קטנים".


  במסיבת העיתונאים (צילום: אמיר לוי)

   

  "מאוד קשה לי לכתוב סצנות סקס ספרותיות", שיתף וולבק את הנוכחים, "אני מרגיש שעשיתי את זה טוב בעבר והיום אני כבר לא יכול לעשות את זה טוב יותר".

  באשר לעבודתו בימים אלה, אמר וולבק שהוא נמצא בעיצומו של פרויקט חצי-דוקומנטרי שיבוסס על ספרו "להישאר בחיים". ספר חדש הוא אינו כותב כעת, אך לשומעיו ביקש למסור "אל תדאגו".

   

  "המפה והטריטוריה", ספרו החמישי של וולבק, הוא סיפור רחב יריעה ורבדים הממפה שורה של דברים שכדאי לחיות למענם: יחסי אבות ובנים, ידידות, עבודה, יצירה והתשוקה לתאר את העולם כמו שהוא. בניגוד לספריו הקודמים של וולבק, יש הטוענים כי ספר זה הוא המפויס והאישי ביותר שכתב, ובו הוא אף מופיע כאחת הדמויות בעלילה, כמישל וולבק הסופר.


  פורסם לראשונה 31/03/2011 10:51

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "המפה והטריטוריה". ספרו האישי ביותר
  עטיפת הספר
  וולבק. מדבר על סקס ופוליטיקה
  צילום: עופר עמרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים