שתף קטע נבחר

גולני ונח"ל במקום הצנחנים בעוטף עזה: "דרוכים"

מפקד גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל, שחייליו יתפסו את הגזרה המתוחה ביחד עם גולני, אמר: "אין ספק שלאור השבועות האחרונים יש תחושה של דריכות. אנחנו לא רוצים הסלמה, אבל אם נידרש לפעול קרקעית נדע לעשות זאת"

צה"ל מכין את החיילים לאפשרות של הסלמה ברצועת עזה: כוחות שצפויים לתפוס בקרוב את הקו הדרומי, ערכו ביממה האחרונה אימון רחב, שעיקרו מעבר משגרה לחירום.

 

שנתיים מאז מבצע "עופרת יצוקה" וגם בצה"ל מודים כי השקט היחסי שאפיין את הגזרה הדרומית, נשבר במידה מסוימת. ההסלמה האחרונה, בה נורו טילי גראד לעבר אשדוד ובאר שבע, המחישה כי בכל רגע עשוי לפרוץ במקום עימות.


אימון לפני הקו בעוטף עזה (צילום: דובר צה"ל)

 

בצה"ל נערכים לכל אפשרות ואמש התקיים בצאלים אימון לכלל הכוחות, שאמורים בקרוב לתפוס את הקו בדרום. את חטיבת הצנחנים יחליפו לוחמי גולני יחד עם גדס"ר נח"ל. לכוחות אלה יצטרפו טנקים ונגמ"שים חדשים מסוג "נמר". גם חיל האוויר, כוחות מודיעין ואף קצין הומניטרי לקחו חלק באימון.

 

"אין ספק שלאור השבועות האחרונים ישנה תחושה של דריכות, אנחנו לא רוצים הסלמה. אבל אם נידרש לפעול קרקעית, נדע לעשות זאת", אמר ל-ynet סא"ל ישראל שומר, מפקד גדוד הסיור (גדס"ר) של חטיבת הנח"ל, שיתפוס בקרוב עם חייליו את הגזרה המתוחה.

 

"האימון כלל שורה של היבטים שנדרשים מאיתנו ברצועת עזה. מדובר בפעילות קרקעית שכוללת מעבר משטחים פתוחים לשטחים בנויים, כיבוש שטח בנוי ושיתוף פעולה עם כלל הכוחות בגזרה", סיפר סא"ל שומר. למעשה, מבקשים בצה"ל להכין את הלוחמים לעבור תוך זמן קצר מאוד לעימות רחב. "החיילים מבינים היטב את המשימה", סיפר המג"ד, "זה קו מבצעי שהם כמובן מחכים לו, הם נערכים בהתאם, סקרנים, שואלים שאלות, מבקשים לדעת מהם מצבי התגובה השונים להתפתחויות. אנחנו מרגישים בטוחים ביכולות שלנו, ויודעים שאם תוטל עלינו משימה, כל פעילות קרקעית, נעמוד בה".

 

מי שפיקד על התרגיל כולו היה תא"ל יוסי בכר, מפקד אוגדת עזה, שמנהל את המערכה כולה סמוך לגדר המערכת ומול ירי הטילים והרקטות.

 

בצה"ל מעריכים, כי סבב הסלמה האחרון נמצא מאחורינו, אולם הסבב הבא עשוי להתחיל בתוך זמן קצר. גורמים צבאיים אמרו כי תפיסת הפעולה של צה"ל ברצועת עזה לא השתנתה והכוחות נערכים מול אותם איומים. "הכוחות הללו, חי"ר, שריון, מודיעין, אוויר ואחרים - שיודעים לעבוד ביחד, הם בעלי עוצמה גדולה מאוד וידעו לתת מענה בכל התפתחות", אמרו בצה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרגיל הכנה בדרום
צילום: דובר צה"ל
מומלצים