שתף קטע נבחר

גיאורגיה: מאסר ממושך לישראלים ש"שיחדו"

בית המשפט הגיאורגי הרשיע את שני אנשי העסקים, שהואשמו בניסיון לשחד את סגן שר הכלכלה בשבעה מיליון דולר. על רוני פוקס נגזרו 7 שנות מאסר ועל זאב פרנקל 6.5 שנים. בתו של פרנקל אמרה ל-ynet: "לקחו את זה ממש עד הקצה. לא נותנים לנו לדבר איתו, אנחנו מקווים שהלחץ יימשך"

גם שמעון פרס התערב, אבל זה לא עזר: בית המשפט בגיאורגיה הרשיע היום (ו') ושלח למאסר ממושך את שני אנשי העסקים הישראלים שנעצרו לפני חצי שנה, והואשמו בכך שניסו לשחד את סגן שר הכלכלה המקומי בשבעה מיליון דולר.

 

 

על אחד הנאשמים, רוני פוקס, גזר בית המשפט שבע שנות מאסר ותשלום קנס של 500 אלף לארי (כמיליון שקל). את הנאשם השני, זאב פרנקל, שלח בית המשפט לשש שנות מאסר וחצי והטיל עליו תשלום קנס של 100 אלף לארי (כ-200 אלף שקל).

 

"זהו בוקר קשה, הופתענו ולא הופתענו", סיפרה ל-ynet בתו של פרנקל, איריס. "מתחילת הדרך, ההתנהלות נראתה בעייתית, לצערנו הרב זה מה שנגזר, למרות

שקיווינו שיהיה אחרת, אך זה לא קרה". לאחר המעצר ניסו בכירים בישראל,בהם הנשיא שמעון פרס, להתערב למען השניים, אך הם לא שוחררו.

 

הבת ציינה כי חומרת העונש הכתה בבני המשפחה: "העונש ממש הפתיע אותנו, הגיאורגים לקחו את העניין ממש עד הקצה. לא ציפינו לעונש כל כך קשה. זה הזמן להמשיך וללחוץ ולראות איך אנחנו משחררים את אבי ואת שותפו".

 

פרנקל, שאביה מיוצג על-ידי עו"ד מרדכי ציבין שהשתתף בדיונים בגיאורגיה, הוסיפה כי המשפחה תשקול את המשך צעדיה. "נתייעץ עם עורכי הדין ונבחן כיצד נפעל", אמרה, "כרגע מה שמאוד מטריד אותנו זה התנאים בהם הם יוחזקו. במיוחד על רקע זה שאנחנו לא יכולים לבקר או אפילו לדבר איתם, אז אני לא רוצה לחשוב כיצד תהיה ההתייחסות אליהם מעכשיו".

 

בנוסף סיפרה הבת כי בששת החודשים האחרונים הקשר שניהלה עם אביה היה רק דרך מכתבים בגלל מדיניות הרשויות הגיאורגיות. "כל המצב הזה מאוד מאוד קשה לנו, אנשים רק יכולים לנסות לתאר את ההרגשה".

 

"מקווים שהלחץ והתמיכה מהמדינה יימשכו"

לדברי איריס, "בשבוע שעבר קיבלנו מכתב אחרון ממנו, שהיה מאוד לקוני ולא ניתן היה ללמוד ממנו על מצבו. זה עובר הרבה ידיים לפני שהוא מגיע אלינו. אנו מאוד מקווים שהתמיכה והלחץ גם מצד המדינה יימשכו. וכן אנחנו רוצים

להודות לעורך דין ציבין על פועלו למען אבי".

 

הפרשה החלה בשנת 1991, אז חיפשה חברה שייצג פוקס להשקיע בתחום האנרגיה בגיאורגיה. שנה לאחר מכן היא החלה לשתף פעולה עם חברת הנפט הלאומית של המדינה ועסקה בין היתר בהנחת צינורות נפט, שמוביל את הנוזל השחור לטורקיה. בשנת 2004 תבע פוקס את ממשלת גיאורגיה, לאחר שהעסקה התפוצצה. לפני כשנה קבע בית דין בלונדון כי

גיאורגיה הפרה את ההסכם. בהחלטה נקבע כי כל אחד מהמשקיעים יפוצו בעשרות מיליוני דולרים.

 

באוקטובר האחרון נפגשו פוקס ופרנקל בטביליסי עם סגן שר הכלכלה ולאחר מכן נעצרו בחשד שניסו לשחד אותו על מנת שיזרז את הליך הבוררות, אך השנים הכחישו את הדברים. מקורביהם של השניים סיפרו כי הכינו להם "תרגיל עוקץ מהסרטים" משום שמהמדינה רצתה להימנע מתשלום

החוב. רגעי המעצר שודרו בטלוויזיה הגיאורגית.

 

בשיחה עם ynet סיפר אז מקורב לפוקס כי "קיבלו אותם בהדר ובכבוד. הם עברו על הטקסטים שקשורים לפשרה, כשגם ראש הממשלה מעורב במגעים. ואז, אחרי שהרימו כוסית, הם נעצרו, בתהליך שבוים וצולם מספר פעמים, על מנת לשדר תמונות אותנטיות לעיתונאים".

 

האיש, שנמצא בקשר עם שני העצורים, סיפר כי הם הוזמנו לגיאורגיה והוסבר להם כי אין להם ממה לחשוש ושהשלטונות מעוניינים להגיע להבנה עימם בנוגע לחוב הממשלה כלפיהם: "רוני חשש להגיע, הוא אמר קודם לנסיעה שהם ממילא לא רוצים לשלם ולא הבין את ההזמנה", אמר המקורב. "אך הגיאורגים נתנו להם מכתבים והבטחות שדבר רע לא יאונה להם. טמנו להם פח בצורה מניפולטיבית. משטרים מאוד מסוימים נוהגים כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוני פוקס וזאב פרנקל ברגעי המעצר
עו"ד מרדכי ציבין
מומלצים