שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מסמכים בריטיים: הלח"י תכנן להתנקש בצ'רצ'יל

  ה-MI5 חשף מסמכים לפיהם אליהו בית-צורי, שהתנקש בחייו של הלורד מוין בקהיר ב-1944 והועלה לגרדום, תכנן לפגוע גם בראש ממשלת בריטניה דאז ובשרים - ביניהם שר החוץ בווין

  לפני קום המדינה תכננו בלח"י להתנקש בחייו של ראש ממשלת בריטניה דאז, וינסטון צ'רצ'יל - האיש שבסופו של דבר הציל את אירופה מידי הנאצים. כך עולה ממסמכים של שירות הביון הבריטי - MI5, שנחשפו היום (ב') ב"טלגרף" הבריטי. המטרה: לגרום לצבא הבריטי לעזוב את ארץ ישראל.

   

  על-פי המסמכים, אליהו בית-צורי, אחד מעולי הגרדום שהוצא להורג לאחר

   שהתנקש בלורד מוין - השר לענייני המזרח התיכון בממשלת בריטניה - הציע לשלוח מתנקשים ללונדון כדי לרצוח את ראש הממשלה הבריטי.

   

  ה-MI5 - כך על-פי התיקים שחשף הארכיון הלאומי הבריטי - חשש שפעילים קיצונים ביישוב היהודי בארץ ישראל, ינסו להתנקש גם פוליטיקאים אחרים, לדוגמה שר החוץ ארנסט בווין.

   

  רב-סרן ג'יימס רוברטסון, ממדור המזרח התיכון בשירות החשאי, אמר שבית-צורי תכנן את המזימה בסתיו 1944. כחצי שנה לאחר מכן, פעיל בלח"י הודיע על האיומים לביון הבריטי. האיש שסיפק את המידע לבריטים, אמר: "ברגע שבית-צורי חזר למטה הארגון, הוא הציע תוכנית להתנקש בחיי פוליטיקאים בריטים בכירים, כולל צ'רצ'יל. למטרה זו הוא ביקש לשלוח מתנקשים ללונדון".  

   

  בית-צורי ואליהו חכים התנקשו בקהיר בחייו של הלורד מוין, ידיד קרוב של צ'רצ'יל. השניים הוצאו להורג באפריל 1945.

   

  על-פי המסמכים הבריטים, הניסיון לפגוע בבכירים בריטים נמשך גם לאחר תום מלחמת העולם השנייה, על-מנת ללחוץ על הבריטים לעזוב את ארץ-ישראל ולהקים מדינה יהודית. בפברואר 1946 שלח מזכיר ההגנה של הבריטים בארץ מברק סודי ללונדון, לפיו על-פי מקורות נאמנים - יש מזימה בקרב קיצונים ביישוב היהודי לרצוח שרים בריטים.

   

  מזכיר ההגנה כתב: "קבוצת שטרן מתכננים לנסוע לאנגליה, כדי להתנקש

   שם בחברים בממשלת הוד מלכותה, בעיקר בשר בווין. על-פי המידע, יש אהדה לקבוצת שטרן בקרב היישוב היהודי".

   

  גם ביולי 1946 עלה החשש, כי בלח"י ינסו להתנקש בבווין. החשש התגבר לאחר פיצוץ מלון המלך דוד בירושלים - בו מוקמו המפקדה הראשית של הצבא הבריטי ומרכז השלטון האזרחי של המנדט הבריטי. בפיגוע נהרגו 91 בני-אדם, בהם גם יהודים רבים. אמנם לפיצוץ היו אחראים אנשי האצ"ל, אך ב-MI5 הביעו חשש מפני האפשרות שאנשי לח"י ינסו לפגוע בשר החוץ הבריטי, בזמן שזה יגיע לקהיר על-מנת לחתום על אמנה. במסמך הסודי נכתב: "יש סכנה ממשית שינסו להתנקש בחייו".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צ'רצ'יל. על כוונת הלח"י
  צילום: איי פי
  בווין. מזימה לחסלו בקהיר
  סמל הלח"י
  מומלצים