שתף קטע נבחר

מחלקים עיטורים: המשטרה עושה כבוד לימ"מ

אחד מנע פיגוע גדול כשניטרל בידו מטען, במקום להמתין לרובוט; אחר השתלט על שיכור חמוש שנכנס לפאב וירה לכל עבר; שלישי קפץ לים הסוער, ונאבק לבד בגלים כדי לחלץ נשים שטבעו. המשטרה תצדיע היום לאמיצים שבאנשיה, ותחלק שלל עיטורים

טקס חלוקת העיטורים לקציני המשטרה ולשוטרים אחרים לשנת 2011 זכה השנה לתשומת לב גדולה במיוחד, בעקבות עתירת משפחות הרוגי אסון הכרמל נגד ההחלטה להעניק עיטורים לשלושת קציני המשטרה שנספו בשריפה. אבל בטקס הערב (יום ד') בבנייני האומה בירושלים תחלוק מערכת הביטחון כבוד גם לכמה שוטרים אחרים שחירפו את נפשם.

 

מלבד מפקדת משטרת חיפה תנ"צ אהובה תומר, קצין המבצעים של מחוז הצפון סנ"צ ליאור בוקר, וראש משרד המבצעים של אגף התנועה במחוז הצפון רפ"ק יצחק מלינה, שבג"ץ דחה אתמול את העתירה למנוע את הענקת העיטורים להם עד להשלמת בדיקת מבקר המדינה סביב שריפת הענק ומחדליה, יקבלו עיטורים שונים עוד ארבעה שוטרים וקצינים. על מתן העיטורים החליט מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, בעקבות המלצות ועדת הצל"שים בראשות ניצב עמיחי שי.

 

בני משפחותיהם של שלושת קציני המשטרה שנספו בשריפה בכרמל יקבלו בשמם את עיטור המופת. בהודעת המשטרה על מתן האות נאמר כי שלושת הקצינים הגיעו לזירת השריפה במסגרת תפקידם והמשיכו בפעילות למרות האש שהשתוללה במקום והסיכון הגדול לחייהם. אמש אמר מפכ"ל המשטרה דודי כהן כי "אהובה תומר, ליאור בוקר ואיציק מולינה פעלו כפי שמצופה משוטר לפעול, ועל כך הוחלט להעניק להם את העיטור". 


האנדרטה לנספים בכרמל. משפחות הסוהרים זועמות (צילום: אחיה ראב"ד)

 

צל"ש המפכ"ל יוענק השנה בין השאר ליחידת הימ"מ. בהודעת המשטרה נמסר כי "במהלך השנים 2009-2010 ביצעה היחידה מאות מבצעים, הן במישור הלחימה בפשיעה הפלילית והן במישור הלחימה בטרור. היחידה פעלה נגד תשתיות טרור בכל רחבי הארץ, והצליחה למנוע פיגועים רבים שהיו עלולים לגרום לאבדות כבדות בנפש. במהלך פעילותה פגעה היחידה במחבלים רבים, הביאה למעצרם של מובקשים רבים, ואיתרה ותפסה כלי נשק ואמצעי לחימה שונים מול מחבלים חמושים, תוך סיכון חיי הלוחמים".

 

במשטרה ציינו כי גולת הכותרת של פעילות היחידה בשנה האחרונה הייתה במבצע "המתקת גלולה" באוקטובר אשתקד, שבמהלכו חוסלו המחבלים שרצחו ארבעה ישראלים תושבי בית חגי בצומת בני נעים חודשיים לפני כן. מפקד הימ"מ אמר אמש: "זו זכות של הימ"מ להיות חלק מכוחות הביטחון הפועלים למען ביטחון מדינת ישראל להכרעת וסיכול הטרור, כמו גם לקחת חלק במלחמה בפשיעה למען תחושת הביטחון של אזרחי מדינת ישראל". הוא אמר כי לוחמי הימ"מ גאים ומתרגשים על הכבוד שנפל בחלקם.

 

רק להציל חיים: לבד, בלילה, מול גלי הים

רס"ר יעקב תומר, שמשרת ביחידת השיטור הימי במחוז תל-אביב, יקבל את עיטור האומץ על כך שב-4 באוגוסט אשתקד, בשעת לילה מאוחרת, יצא לבדו על אופנוע ים לחלץ שתי נשים שטבעו בסמוך לחוף הדולפינריום בתל-אביב, תוך שהוא נאבק בגלים גבוהים וזרמים חזקים. הוא איתר את הנשים במרחק של כמאה מטרים מהחוף, וקפץ למים הסוערים כדי להצילן.

 

תומר הורה לאחת מהן לאחוז באופנוע, ובמקביל שחה אל השנייה, שהייתה מחוסרת הכרה, והחל לבצע בה פעולות החייאה בתוך המים. בהמשך, כשהבין תומר כי יש סכנה שהנשים יוטחו בשובר הגלים, הוא הרחיק אותן כמה פעמים מהסלעים, תוך מאבק בלתי פוסק בגלים הסוערים. הוא המשיך לפעול עד שהגיע צוות השיטור הימי למקום בסירה, וחילץ את כל השלושה אל החוף.


ניטרול מכונית התופת בלב המפרץ לפני כשנתיים (צילום: שי וקנין)

 

לרס"ר מתי שלג, שמשרת ביס"מ גליל, יוענק עיטור המופת על כך שב-21 באוגוסט 2010, בסביבות השעה 03:15 בלילה, השתלט על אזרח שיכור שהגיע לפאב מול תחנת ירדן במחוז הצפון של המשטרה כשהוא חמוש באקדח, ופתח בירי בתוך הפאב תוך שהוא מסכן את חיי הנוכחים במקום.

 

רס"ר שלג, ששהה באותה העת בתחנת המשטרה הסמוכה ושמע את הירי, רץ במהירות אל הפאב, זיהה את היורה, וכשהבחין כי הוא מתכוון לטעון מחסנית חדשה באקדחו ולהמשיך בירי - הדף אותו, הפיל אותו לארץ, ודרך על ידו של היורה כדי למנוע ממנו לירות. בהמשך הוא השתלט על האזרח השיכור בסיוע שוטרים נוספים.

 

אחד על אחד: מול חמוש שמכוון אקדח

גם רס"ל שמעון בן-שושן מתחנת ראש-העין יקבל את עיטור המופת. ב-14 במרס של השנה שעברה, בסביבות 22:40 בלילה, במהלך סיור ממונע של צוות בילוש בכפר-קאסם, זיהה הצוות חשוד לבוש מעיל, כפפות ומסכת סקי, שנכנס לבית קפה. רס"ל בן-שושן, שעמד בראש הצוות, הוביל את אנשיו אל בית הקפה כדי לבדוק את מעשי החשוד. הם הבחינו בו בכניסה לבית הקפה יורה כמה כדורים לעבר אזרח שישב במקום, ונפגע מהיריות.

 

רס"ל בן-שושן קרא לחשוד להפסיק את הירי, אך זה פנה לעברו והתקדם לכיוונו כשאקדחו מופנה אליו. בן-שושן חסם את היציאה מבית הקפה, וכשראה שהחשוד אינו נענה לקריאות שיעצור במקומו, וממשיך להתקדם כשאקדחו מכוון אל השוטרים, ירה בחשוד ופגע בו.

 

רס"ב אלי גטניו, חבלן במרחב חוף, יקבל את צל"ש המפכ"ל. ב-21 במרס 2009, קרוב לשעה 20:40, נמצאה מכונית

שנחשדה כמכונית תופת בחניון של קניון לב המפרץ בחיפה. רס"ב גטניו הוזעק למקום במסגרת תפקידו, ולאחר שבדק את המכונית הגיע למסקנה כי אכן מדובר במכונית תופת, המכילה מטען נפץ גדול במיוחד ורב עוצמה, שיש לנטרלו במהרה.

 

בהיעדר אפשרות לפנות במהירות הדרושה את האזרחים הרבים ששהו באותה העת בקניון ניטרל רס"ב גטניו את המטען בעצמו, ולא בעזרת רובוט כפי שמקובל לעשות במקרים דומים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהובה תומר. עיטור המופת
צילום: אלעד גרשגורן
סנ"צ בוקר. היה מודע לסכנה
רפ"ק מלינה. "פעל כפי שמצופה משוטר"
באדיבות המשפחה
מומלצים