שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

שביתת הרופאים: המו"מ נכשל, חוזרים לשגרה

בתי החולים יחזרו מחר למתכונת רגילה, ובהסתדרות הרפואית מבהירים כי "הדרך עוד ארוכה". הרופאים מאוכזבים מכך שהשביתה הסתיימה מבלי שהורגשה מספיק: "רק שביתה כואבת תוכל להשפיע"

הרופאים יחזרו לעבודה מבלי שהושגו תוצאות. בתום פגישה בין נציגי ההסתדרות הרפואית לנציגי האוצר, לא נרשמה התקדמות במשא ומתן ולא התקבלו החלטות. מחר (יום ה') ישובו הרופאים לעבודתם הסדירה, בתום יומיים של שביתה.

 

יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, איים בתום הפגישה עם נציגי משרד האוצר, כי לא יחזור לשולחן המשא ומתן עד שלא יקבל הבהרות לגבי המשך הדיונים. לדברי ד"ר אידלמן, "הפגישה האחרונה הייתה קשה מאוד, יש לנו משבר אמון עם האוצר. הם עוסקים בעניינים פרוצדורליים ולא בבעיות המהותיות".

 

מחאת הרופאים - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר נמרוד רחמימוב, אמר כי "נראה שהדרך עוד ארוכה. שוב דיברו איתנו על נושא הבוררות ועל האופן שבו התנהלו הישיבות. דיברו סחור סחור, על התהליך ולא על הדרישות".


"הרופאים עוזרים כמיטב יכולתם". ביה"ח כרמל, היום (צילום: מורן מעיין)

 

בבית החולים כרמל שבחיפה שררה היום תמימות דעים כמעט מוחלטת בין חולי המחלקה הפנימית בבית החולים בנוגע לזכותם של הרופאים לשבות. למרות שהמסדרונות היו היום ריקים מהרגיל, במחלקות הפנימיות התפוסה עדיין הייתה גבוהה, והרופאים במחלקה עבדו במתכונת שבת, בדומה לאופן העבודה במחלקות האחרות. החולים שהגיעו לטיפול הבהירו, כי המתכונת המצומצמת אינה מורגשת כלל.

 

"אבא שלי מקבל את כל הטיפול שהוא צריך לקבל", הבהירה אילנה בן ציון, שאביה מאושפז במחלקה בשל מחלת כבד. לדבריה, קשה בכלל להבחין שמתקיימת שביתה. "ביחס לפעמים קודמות בהן אבא אושפז פה, לא הרגשנו בהבדל".

 

"לא רוצים לפגוע במטופלים"

חנה כסיף מחיפה, שמאושפזת במחלקה בשל דלקת ריאות, הבהירה: "כשצריך רופא הוא בא, ועוזר כמיטב יכולתו. אני חושבת שהם לא יכולים אחרת, בגלל ההכשרה שלהם". כסיף הגיעה לבית החולים ביום ראשון, ולאחר יממה בחדר המיון הועברה למחלקה הפנימית. "לדעתי השביתה הזו מוצדקת מאוד, עם קו עבה מתחת למילה מאוד. העוזרת שלי מרוויחה יותר מהרופאים, וזו בושה וחרפה".

 

אשר נאור, המאושפז בשל חיידק בדם, אמר גם הוא כי "מטרות השביתה מוצדקות ב-101 אחוז. אני לא יודע כמה הרופאים והאחיות מרוויחים, אבל זה לא משנה, מגיע להם שכר גבוה וטוב יותר. הם עובדים קשה מאוד, בלחץ, יום ולילה".

 

הגישה הזו, כך מאמינים חלק מהרופאים, בעוכריהם - משום שבלי לחץ, השביתה לא תשפיע על מקבלי ההחלטות.

יו"ר ועד הרופאים בבית החולים, ד"ר זאב גולדיק, אמר כי הדבר בעייתי ועלול לפגוע בהשגת מטרות השביתה. "הקהל איתנו, וזה מכיוון שאנחנו לא רוצים לפגוע במטופלים שלנו. אבל מהצד השני, שביתה שאינה כואבת, אינה משפיעה".

 

ד"ר גולדיק יודע, עם זאת, שהרופאים זקוקים גם לתמיכה. "הממשלה הזו קשובה, וכבר שינתה בעבר כמה פעמים את עמדתה בגלל דעת הציבור. ההצלחה של המאבק שלנו תלויה באורך הרוח שלנו ובתמיכה של הציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בלי לחץ, השביתה לא תשפיע". ד"ר גולדיק
צילום: מורן מעיין
"העוזרת שלי מרוויחה יותר". חנה כסיף
צילום: מורן מעיין
מומלצים