שתף קטע נבחר
צילום: index open

משפצים? הנה 10 המכות שמחכות לכם

מתחים נפשיים, סכסוכים עם שכנים, חריגה מתקציב ומלוחות זמנים, ותוצאות שלא אליהן פיללנו - כל מי שנכנס אי פעם לפרויקט שיפוצים יודע שדברים עלולים להסתבך. מה אפשר לעשות כדי למזער נזקים?

כל מי שנכנס אי פעם לפרויקט שיפוצים בביתו, יודע שדברים עלולים להסתבך. חילוקי דעות מול קבלן השיפוצים, חריגה מלוחות הזמנים, תוצאות לא רצויות ה רק חלק מהדוגמאות. לרגל פסח, קיבצנו את 10 המכות הנפוצות בענף.

 

 

לכלוך, אבק ורעש

במהלך עבודות השיפוץ נוצר לכלוך, אבק ורעש רב בבית, במיוחד בתקופה הראשונה שכוללת שבירת קירות ופירוקים. בתקופה זו מומלץ להמנע משהייה בבית. בנוסף, מומלץ לכסות את כל הרהיטים והחפצים שעלולים לספוג אבק ולכלכוך, או לקבץ אותם בחדר שאינו עובר שיפוץ ולאטום אותו. 

 

מתח נפשי

שיפוץ אינו עסק קל. מלבד הלכלוך הרב והאבק, תקופה זו מתאפיינת בהרבה ריצות ובשלל בחירות שיש לבצע. כתוצאה מכך, עלולים לפרוץ סכסוכים ומתחים בין בני הזוג, שמגיעים במקרים קיצוניים עד כדי פרידה. לפיכך, מומלץ להמנע בשיפוצים גדולים משהייה בבית, ולשכור דירה חלופית או לעבור לגור אצל בן משפחה.

 

סכסוכי שכנים

אחד הדברים הנפוצים בשיפוצים גדולים ברבי קומות, הוא סכסוכי שכנים, בעיקר כתוצאה מהרעש והלכלוך. ההמלצה שלנו - התחשבו כמה שיותר בשכניכם. לפיכך, אם יש בבניין מעלית המשמשת לפינוי הפסולת - מומלץ לכסות אותה ביריעות נייילון ולהקפיד לנקות אותה או את חדר המדרגות בסיום כל יום עבודה. בנוסף, הקפידו על מילוי החוק למניעת רעש, שזה עתה נכנס לתוקף ומאפשר לעבוד רק בין השעות 7 בבוקר ל-8 בערב. 

 

זהירות: חאפרים

"חאפר" הוא כינוי בסלנג הישראלי לבעל מקצוע לא איכותי, שעשוי לקחת כסף ולהיעלם מבלי לסיים את העבודה. סימן ההיכר הבולט הוא הצעת מחיר זולה במיוחד לצורך פיתוי הלקוח, ולפיכך - היזהרו מהצעות נמוכות במיוחד. בנוסף, בעבודות של מעל 40 אלף שקל, החוק קובע שיש להשתמש בקבלן שיפוצים הרשום ברשם הקבלנים, אך מאחר שמשרד השיכון הפסיק את הבחינות לענף - קשה מאוד למצוא היום קבלני שיפוצים שאוחזים בתעודת קבלן רשום. בכל מקרה, מומלץ לפנות לקבלן רשום בהתאחדות קבלני השיפוצים, מכיוון שבשעת הצורך קיימת כתובת להגשת תלונות. 

 

תוספות שלא נלקחו בחשבון

אחת המכות הכואבות בענף היא ריבוי סכסוכים בעיקר בנושא התוספות בעבודה - ולפיכך מומלץ לקבוע מחיר מראש ובכתב. עם זאת, תמיד מתעוררים גם דברים בלתי צפויים. כך למשל, כשמפרקים רצפה עלולים לגלות שהאינסטלציה שמתחתיה במצב מאוד רעוע, וכך גם לגבי חוטי החשמל בתוך הקירות. משום כך, פעמים רבות יש צורך בתוספות בעבודה, שלא נלקחו בחשבון מראש. לפיכך מומלץ בעת עריכת התקציב, להשאיר בצד כ-20% תוספת לעבודות בלתי צפויות.

  

חריגה מהתקציב

אחד הבלבולים הגדולים ביותר בענף נובע מהצעות המחיר, שלא תמיד כוללות את כל סוגי העבודות ואינן ברורות דיין. כדי להימנע מאי הבנות ומחריגה מהתקציב - מומלץ, בעיקר בעבודות גדולות, להיעזר בבעל מקצוע כגון אדריכל או מפקח שיעשה כתב כמויות והצעת מחיר ראויה.

 

שדרוגים

צרכנים ישראלים רבים נוטים להתפזר לכיוון אפשרויות יפות ויקרות יותר ממה שבחרו תחילה, ולבצע לשדרוגים באמצע העבודה. כך למשל, בעלי בתים עלולים לבחור בריצוף בעלות של 100 שקל למ"ר, אך בדיעבד להתפתות ולהחליף אותו במשהו יקר יותר. כתוצאה מכך, השיפוצים עלולים להסתיים בתקציב כפול ממה שתיכננו. ההמלצה שלנו - להתאפק.

 

אי עמידה בלוחות זמנים

צרכנים רבים מתלוננים על עמידה בלוחות זמנים, אך לא תמיד קבלן השיפוצים אשם בכך, למשל כאשר מתבצעים שינויים בעבודה ונדרשות תוספות בלתי צפויות. כדאי להקדים תרופה למכה ולקבוע מועדי סיום חדשים בכתב עוד בטרם ביצוע התוספות והשינויים.

 

תוצאות לא רצויות

התוכנית שנראית כה יפה על הנייר, אינה תמיד תואמת את מה שמתקבל במציאות. כך למשל, אנו עלולים לבחור בצבע שמצא חן בעיננו מתוך מניפת הצבעים, אך לאחר סיום העבודה לגלות שהוא בהיר מדי או כהה מדי. לחילופין, חדר בגודל 12 מ"ר מגבס, יכול למצוא חן בעיננו בתוכנית, אך בדיעבד להיראות לנו קטן מדי. כדי להקטין סיכונים כגון אלה, מומלץ לסייר בבית במהלך עבודות השיפוץ ולראות איך הן מתקדמות ולא להמתין לסיום העבודות. 

 

קלקולים לאחר סיום העבודה

מכיוון שקבלני שיפוצים הם בני אדם ולא רובוטים, פעמים רבות מתגלים קילקולים לאחר גמר העבודות, למשל סתימות במערכת האינסטלציה או נזילות מים. כדי למנוע מכך, מומלץ לוודא שקבלן השיפוצים משתמש במוצרים תקניים, וכן להגדיר מראש בחוזה כי הדבר נתון באחריות הקבלן. בנוסף, בעבודות גדולות, החברות היצרניות יכולות לשלוח מפקח מטעמן בסיום העבודה, שיבדוק את התוצאות ובמידת הצורך יחייב את הקבלן לסדר את הפגמים על חשבונו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים