שתף קטע נבחר

כחלון: "הוזלה בסלולר - הכוח עובר ללקוח"

היסטוריה בשוק התקשורת: במסיבת עיתונאים בעקבות זכייתן של 018 אקספון ומירס במכרז להפעלת שירותים סלולריים אמר שר התקשורת: "הסכומים שהושקעו מראים שהחברות האלו מאמינות בשוק התקשורת הישראלי ובצרכן"

לקריאת כתבות נוספות על שוק הסלולר

 

שני מפעילים סלולריים חדשים מצטרפים לענף, לאחר שזכו במכרז של משרד התקשורת. היום (ג') אישר שר התקשורת משה כחלון בחתימתו את תוצאות המכרז שהתקיים אמש. מירס ו-018 אקספון של מרתון טלקום יצטרפו לסלקום, פרטנר ופלאפון ויחלו להקים ב-2012 תשתית סלולרית משלהן. במסיבת עיתונאים שקיים משרד התקשורת בתל אביב, במהלכה אישר השר את הזכייה של החברות במכרז, אמר כי הודות למהלך "הכח הולך לעבור ללקוח" והעריך שהלקוחות הפרטיים יהנו מירידת מחירים משמעותית.

 

 

"כשאנחנו רואים את הסכומים שהושקעו על ידי החברות אנחנו רואים שאנשים האלה מאמינים בשוק הזה, בשוק התקשורת הישראלי, בצרכן הישראלי ובמשק הישראלי", אמר כחלון. "חששנו שהמשק רווי מידי כבר, אבל אני שמח לגלות שזה לא נכון". הוא הוסיף כי "ההערכה שלי שזה המכרז האחרון שייצא במדינת ישראל לפחות באמצעים הללו".

 

השר הדגיש בדבריו שהורדת מחירים הכרחית. "יש למחירים בישראל לאן לרדת ומשמעותית", אמר. "שיטת המכרז הזאת הוכיחה את זה – ככל שהשקיעו יותר כסף החברות במכרז ובערבות – מילארד ו-415 מיליון, מדובר בכסף שהולך לצרכנים, לא למדינה. המדינה תרוויח בעקיפין מהמיסוי".

 

השר הוסיף שהחברות "יצטרכו לפתות את הלקוחות, לרדוף אחריהם, לפנק אותם. זה מה שיהיה, זה מה שיהיה בשנים הקרובות. הכוח הולך לחזור ללקוח, לצרכן הפרטי. אני מקווה ומאמין שיוצאת בשורה לאותם אנשים, שאנשים ישלמו אותם מחירים כמו הצרכנים החזקים". 

 

בעלי מירס, פטריק דרהי ובעלי 018 אקספון של מרתון, חזי בצלאל הצהירו במסיבת העיתונאים שיורידו מחירים באופן משמעותי, ושוק הסלולר כולו יהיה זול יתר. מירס, שיש לה כבר פריסה קיימת של אנטנות בארץ, תיכנס לשוק לכל המאוחר ברבעון הראשון של 2012, ומרתון מעט מאוחר יותר.

 

הבעלים של מירס:"לא ציפיתי שהמחיר יהיה כה גבוה"

השר התייחס גם לעניין ריבוי האנטנות שצפוי בעקבותכ ניסת המפעילים החדשים.  "אין לנו שום כוונה לנטוע את מדינת ישראל ביער של אנטנות", אמר, "אנחנו פועלים במרץ על מנת ליצור שיתוף אתרים. אין שום הגיון שיהיו 5 תרנים ל-5 חברות. זה לא הגיוני וזה לא כלכלי. על אותו תורן יכולים לרכב 5 אנטנות", אמר.

 

הוא הוסיף כי כיוון שחברות הסלולר הקיימות, סלקום, פרטנר, ופלאפון יתבקשו בשנים הקרובות לארח את המפעילים החדשים, עד שאלה ידאגו לפריסה מלאה, המשרד ידאג לנושאי הנדידה, ולשיתוף אתרים בשבוע הקרוב.

 

שתי החברות הזוכות, מירס ו-018 אקספון, התמודדו על שתי רצועות תדרי דור 3 בתחומי ה-2.1 גיגה-הרץ, המתאימים לפעילות סלולרית מתקדמת. מולן התמודדו קבוצת FREE ("הקבוצה הצרפתית"), של מיכאל גולן (בשיתוף גזבייה ניאל שחולל מהפיכת מחירים בשוק הצרפתי) וקבוצת סלקט תקשורת של מייקל גלפנד.

 

018 אקספון תשלם למשרד התקשורת ערבות של 710 מיליון שקל על התדר שלה, ומירס תפקיד ערבות של 705 מיליון שקל עבור התדר השני, יותר מפי 2 מהתשלום ההתחלתי ששילמו שלוש חברות הסלולר הנוכחיות תמורת תדרים לדור השלישי, לא כולל דמי רישיון שנתיים. ערבויות אלו יושבו לחברות, אם יצליחו להגיע תוך 5 שנים לנתח שוק של לפחות 7% מהשוק הפרטי, בניכוי דמי רישיון של 10 מיליון שקל, וריבית.

 

שר התקשרות הבהיר: "אם החברות לא יגיעו ל-14% נתח שוק, הן לא יקבלו את הכסף בחזרה". פטריק דרהי, בעלי מירס אמר היום "לא ציפיתי שהמחיר יהיה כה גבוה, ואני כבר אומר שלא אשלם אותו, כי אשיג מספר לקוחות ראוי". כדי להגיע ל-7% מהשוק הפרטי, על שתי החברות יהיה להשיג 500 אלף לקוחות. "נעשה זאת באמצעות חבילות לא מוגבלות, כולל דאטה, ונוריד מחירים. 65% מתושבי ישראל הם כבר לקוחות HOT, נפנה אליהם קודם".

 

מירס כבר פועלת כחברה סלולרית, ללא תדרים, וכעת תוכל להקים גם רשת בדור השלישי. הקידומות של המפעילים החדשים יהיו 053 ו-058, ומירס תוכל לשמור על הקידומת 057.

 

מי הם המפעילים החדשים?

מירס החלה כחברת בת של מוטורולה שסיפקה שירותי תקשורת אלחוטית. בשנות ה-90 הפכה לחברת סלולר, שמכשיריה משמשים גם כמכשיר קשר. אולם מירס היתה בסטגנציה בשנים האחרונות, בשל התיישנות הטכנולוגיה שלה.

 

כשמוטורולה החליטה למכור את מירס, היא נרכשה על-ידי חברת אלטיס העולמית של פטריק דרהי, משקיע צרפתי שהשתלט לאחרונה על חברת הכבלים HOT. כעת מסתמן שמירס ו-HOT יאחדו כוחות באספקת חבילות תקשורת, במחירים נמוכים.

 

018 אקספון, ספקית אינטרנט ושיחות בינלאומית, שייכת לאיש העסקים חזי בצלאל, הפועל בישראל באמצעות חברת קרני קפיטל. בצלאל רכש את 018 במרס 2010, כפלטפורמה לפעילות סלולרית, באמצעות חברת מרתון טלקום.

 

המכרז מהווה חלק מרפורמה משמעותית בשוק הסלולר הישראלי, אולם מספר נושאים נותרו עדיין ללא טיפול לדעת המפעילים החדשים, ביניהם מתן פטור להקמת מתקני גישה ויישום הנדידה הפנים הארצית. גם המחירים והעלויות לצרכן של שירותי המפעילים החדשים עדיין לא נקבעו. בחלוקת התדרים החדשים, משרד התקשורת ביקש להוריד את המחירים לצרכן הפרטי, ולכן דאג שדרכם אל לב הצרכן הישראלי תהיה סוגה בשושנים שיקבלו מהמדינה.

 

מירס ו-018 אקספון יצטרפו למפעילים הווירטואלים (מפעילים שיפעלו על רשת סלולר קיימת) שכבר חתמו על הסכמים עם חברות הסלולר. חברת הטלקום של רמי לוי, ו-Free טלקום של שלמה שמלצר, שחתמו כל אחת בנפרד עם פלאפון; ואלון סלולר של דודי ויסמן שחתמה עם פרטנר.

 


פורסם לראשונה 12/04/2011 08:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
שר התקשורת משה כחלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים