שתף קטע נבחר

לא אולם חתונות: סיפורה של כנסיית ווסטמינסטר

ערב חתונתם המלכותית של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון, בלונדון ממרקים שוב את הכנסייה המפורסמת, שבה הוטבלו, הוכתרו, נישאו ונקברו מלכי בריטניה במשך דורות רבים. אלה תולדותיה

כנסיית ווסטמינסטר (Westminster Abbey) היא מהחשובות שבבריטניה, ומהיפות והגדולות שבכנסיות הגותיות בכל העולם. הכנסייה והמנזר שצמוד לה ממוקמים ממערב לנהר התמזה, בלב רובע ווסטמינסטר שבלונדון, המרכז בתוכו את רוב מוסדות המלוכה והשלטון של בריטניה.

 

במהלך אלף שנות קיומו, נצרב המקום בזיכרון הציבור הבריטי לא רק כאתר דתי, אלא גם כאתר מורשת לאומי, בזכות הטקסים המלכותיים שאירח במרוצת השנים: חתונות, הכתרות וגם לוויות.

אולם, כל אזרח בריטי בוגר לא יוכל למחוק מתודעתו במיוחד את טקס האשכבה שנערך בכנסייה לנסיכה האהובה, דיאנה ב-1997, לאחר מותה הטרגי בתאונת-דרכים. בסוף אפריל יישא בכנסיית ווסטמינסטר, בנם של דיאנה ויורש העצר צ'ארלס, הנסיך וויליאם את זוגתו, קייט מידלטון. זה עתיד להיות אחד האירועים החגיגיים והמסוקרים ביותר של השנים האחרונות.

 

רוב מלכי אנגליה ב-900 השנים האחרונות הוכתרו בכנסייה, וגם הובאו בה לקבורה, כמו גם רבים מבני משפחותיהם. במקום נקברו אף אישים מיוחסים ומפורסמים כאבי תורת האבולוציה צ'רלס דרווין, מנסח חוקי הגרוויטציה סר אייזיק ניוטון, הסופרים צ'רלס דיקנס וג'וזף רודיארד קיפלינג, המשורר ג'פרי צ'וסר והשחקן סר לורנס אוליביה. בסך-הכל נקברו עד כה יותר מ-3,000 איש בשטחם העצום של הכנסייה והמנזר. 


שני הצריחים המפורסמים (צילום: שאטרסטוק)

 

האגדה מספרת שכשהאזור שבו עומדת הכנסייה היה עודנו אי קטן על התמזה, בנה המלך הנוצרי הראשון של הסקסונים, אופה "האדיר", את הכנסייה הראשונה במקום. על פי אותה אגדה, את בית התפילה בירך שליחו של ישו, פטרוס הקדוש, בכבודו ובעצמו.

 

הלוויה הראשונה, וטקס ההמלכה הראשון

בשלהי המאה ה-10 שכן במקום מנזר בנדיקטי, שזכה לתמיכה כלכלית על-ידי מלך אנגליה דאז, אדגר (943- 975). במבט לאחור נדמה כי הוא היה הראשון לכונן ברית לדורות בין ה-Abbey לבין בית המלוכה הבריטי. בדצמבר 1065 חנך מלך אחר, אדוארד "המוודה", בסמוך למנזר את ארמונו החדש, ולצדו את הכנסייה הנורמנית על-שמו של הקדוש פיטר. ימים ספורים לאחר מכן הוא מת, והיה הראשון להיקבר במקום. גיסו הרולד ירש אותו, אך לא שימש בתפקידו זמן רב. שנה מאוחר יותר, ב- 25 בדצמבר 1066, לאחר שכבש את אנגליה, הומלך בווסטמינסטר המלך הבא, וויליאם, וקבע בכך מסורת שנמשכת עד ימים אלו.

 

ב-1163 הוכרז המלך המנוח, אדוארד "המוודה", כקדוש על-ידי האפיפיור, ועצמותיו הועברו לאחוזת קבר במתחם קדוש ומפואר בתוך הכנסייה, בטקס מרשים ובנוכחות המלך דאז, הנרי ה-2 והארכיבשיוף מקנטרברי.

 

ב-1245 הורה הנרי השלישי להרוס את מבנה הכנסייה כמעט לחלוטין, ולהקים את תשתית הכנסייה הנוכחית של ווסטמינסטר בסגנון גותי, בנוסח הקתדרלות הצרפתיות של התקופה. לאחר סיום העבודות במקום ב-1269, הועברו בפעם השלישית, עצמותיו של אדוארד "המוודה"- הקדוש, לאחוזת קבר חדשה, בה הן נחות עד עצם היום הזה. קבריהם של מלכי אנגליה האחרים, נמצאים אף הם בסמוך למתחם זה. בשנות ה-40 של המאה ה-16 השתלט הנרי השמיני על המנזר אך לא הרס אותו, בשל תפקידו המסורתי בהכתרת המלכים.

 

כך נראית הכנסייה מהאוויר

 

עונת החתונות: בית המלוכה לוקח פיקוד

ב-1560 ייסדה המלכה אליזבת הראשונה את הכנסייה מחדש ככנסיית סנט פיטר בווסטמינסטר (Collegiate Church of St Peter at Westminster), וב- 1579 היא הכריזה עליה כעל הכנסייה הלאומית של הממלכה.

עוד נקבע כי היא תהיה בבעלות ישירה של הכתר הבריטי, ולא של מוסדות הדת או הבישוף. הכנסייה נקבעה עתה כמקום קבורתם הרשמי של מלכים ואישים נכבדים, וגם כאתר טקסי ההכתרה והנישואין של בני המלוכה.

 

בכנסיית סנט מרגרט (Church of St. Margaret), שנוסדה ב-1614 עבור קהילת חברי הפרלמנט בסמוך לכנסיית ווסטמינסטר, נערכים עד היום אירועים מטעמם, ביניהם: טקסי הטבלה, נישואין, אשכבה ועוד.

 

סימני ההיכר המובהקים של כנסיית ווסטמינסטר הם שני המגדלים שבחזית המערבית - אלה נוספו למבנה במאה ה-18. הפעמון הגדול והשעון ששוכנים באחד המגדלים נראים למרחוק. חללי כנסיית ווסטמינסטר הפנימיים מעוטרים בציורי קיר מהמאה ה-13- דמותה של פיית הקדושה והקפלה שלה ודמויותיהם של ישו, תומס הקדוש וכריסטופר הקדוש באחד מהחדרים הדרומיים. עוד על הקירות ציורים מהמאה ה-14 המתארים את האפוקליפסה ויום הדין. אריחי הריצוף המפוארים בקדמת המזבח העליון, שהונחו בכנסייה ב-1268, הם ייחודיים מבחינת המורכבות והעדינות שלהם.


יפה גם בלילה (צילום: שאטרסטוק)

 

שריפה והרס  ב"אדיבות" הגרמנים

במהלך מלחמת העולם השנייה נעשה לא מעט בכדי להגן על הכנסייה מהפצצות המטוסים הגרמניים. אוצרות וחפצי האמנות הועברו אל מחוץ ללונדון, כמו גם כסא ההכתרה. אלפי שקי חול הובאו פנימה אל הכנסייה בכדי למנוע את הפגיעה בקברים המלכותיים ובאלמנטים קדושים אחרים, אולם הדבר לא מנע לחלוטין את הפגיעה בווסטמינסטר. בלילה אחד במאי 1941 הופגזה הכנסייה מהאוויר, ושריפה שפרצה בנקודה אחת בגג גרמה נזק בכמה מהמבנים הצמודים ובחלל המרכזי, בעוד הכבאים נלחמים במרץ ובמעט האמצעים שבידם כדי להציל את הכנסייה מכיליון.

הכנסייה שוקמה לגמרי עם שוך הקרבות.

 

אירוע היסטורי מכונן נוסף שהתקיים בכנסייה המפורסמת היה הכתרתה של המלכה הנוכחית, אליזבת השנייה בשנת 1953. הייתה זו הפעם הראשונה שמיליונים ראו את הטקס המפואר בטלוויזיה.

 

ב-1987 הוכרזה הכנסייה, יחד עם ארמון ווסטמינסטר, כאתר מורשת עולמי על ידי ארגון אונסק"ו.

מאז נערכו במקום הלווייתה של המלכה האם וכמובן גם טקס האשכבה של הנסיכה דיאנה. אגב, חתונתם של צ'ארלס ודיאנה לא נערכה בווסטמינסטר, מסיבות טכניות בלבד- מחסור במקומות ישיבה לשלל האורחים שהוזמנו לאירוע. במקום זאת, התקיים הטקס בקתדרלת סנט פול.

 

הפרק הבא בתולדות המקום ייכתב ב-29 באפריל, כאשר אל תוך הכנסייה יפסעו בצעדים מלכותיים - ומלאי התרגשות - הנסיך וויליאם וזוגתו קייט.

 

אם אתה רוצה להיות מלך

לאלו מכם שיבחרו לבקר בכנסייה בקרוב, כדאי לדעת שבכנסיית ווסטמינסטר נערכים סיורים מודרכים בתשלום, הכוללים ביקור בבתי התפילה המלכותיים, בגן העתיק ובאגפים השונים. בכל יום, למעט ראשון, ניתן להאזין למקהלות נערי מזבח ששרות בכנסיית ווסטמינסטר כחלק ממסורת הנמשכת כבר קרוב לאלף שנה.

 

כתובת הכנסייה: 20 Dean's Yard, London

ימי פעילות: ב', ג', ה', ו' 9:30- 16:30; ד' 9:30- 19:00; שבת 9:30- 2:30; א'- סגור למבקרים.

הגנים שמקיפים את הכנסייה פתוחים בימי ג' ו-ה'.

תחבורה ציבורית: ברכבת התחתית - קווים Circle (צהוב), Jubilee (אפור) או District (ירוק)

 

לתחנות St James's Park אוWestminster ; באוטובוס - קווים 3,11,12,24,29,53,70,77

עוד פרטים תמצאו באתר האינטרנט: www.westminster-abbey.org 

 

המידע באדיבות שיחור , המוציאה לאור מדריכי טיולים לברלין, לונדון, אמסטרדם ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת מחזיתות המבנה
צילום: shutterstock
חתונת המלכה אליזבת והנסיך פיליפ ב-1947
צילום: AP
וויליאם וקייט. הכנסיה שלהם בסוף החודש
צילום: mct
מומלצים