שתף קטע נבחר

צילום: גילי מצא, shutterstock

בואו להשלים מניין

בהגדה מסופר על ארבעת החכמים שהיו מסובים בבני ברק ודנו ביציאת מצרים. אז נכון, גם היום ניתן למצוא בעיר החרדית למדנים וישיבות - אבל גם הרבה יותר מזה. לקראת החג, ynet יצא לסיור מצולם בבני ברק 2011: פרק ג' - בתי כנסת

15 אלף מתפללים ביום, מאות מנייני תפילה, עשרות שיעורי תורה, שני פטנטים רשומים, אחד אלוהינו - זה מה שמצאנו בבית הכנסת איצקוביץ' בני ברק, ערב חג הפסח. איצקוביץ' (אנדרסטייטמנט: אתר מיתולוגי) הוא המפורסם מבין כ-500 בתי כנסת בעיר התורה והחסידות (פרט שולי: גם הפעיל ביותר בעולם), אבל בני ברק ססגונית מדי מכדי שנבקר רק בו.

 

 

מסובים בבני ברק:

 

בסיור בתי הכנסת - חלק ג' של פרויקט "מסובים בבני ברק" - מעניק ynet הצצה לרגע גם לביתו הצנוע של הרב חיים קנייבסקי, מהמנהיגים המרתקים והלא-שגרתיים של הציבור הליטאי בישראל.

 

בשקט בשקט, ממש מתחת לאף של בני הבית, אנו מצליחים לפלס את דרכנו בין ההמונים המבקשים ברכה או עצה, וחודרים גם אנחנו אל הדירה ברחוב רשב"ם. בחדר הימני "רֵבּ חיים", בשמאלי, צמוד למטבח, הרבנית בת שבע (בתו של "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב), מהתמונה שעל הקיר משקיף הסטייפלער – האב והחותן, רבי יעקב קנייבסקי, ובמסדרון הצר מצטופפים מאות גברים ונשים מדי יום – כל אחד והמועקה שמביאה אותו אל הצדיק/ה. והשבוע: אביגדור ליברמן, ערב החלטת הפרקליטות בעניינו.

 

בפוניבז', ספינת הדגל הליטאית, לא מצאנו מלחמות "שונאים" ו"מחבלים", אלא פשוט בית מדרש פעיל במיוחד. בעוד שבפגרת האביב של הכנסת המשכן כמעט שומם, בבתי המשפט יש בקושי שופט תורן ובחופשת הסמסטר באוניברסיטה הספרייה נעולה, בפוניבז' - למרות "בין הזמנים" - יש שטייגען סוער ומעורר השראה. הכל מצולם.

 

הפועלים הזרים בבית המדרש המרכזי של חסידות ויז'ניץ צחצחו את ההיכל לקראת תפילות חג הפסח – אז נכנסו גם לשם. אלפי מקומות הישיבה ומאות מקומות העמידה על הפראנצ'עס (טריבונות) כבר מוכנים לאחד המפגשים העוצמתיים ביותר בשנה בין החסידים לאדמו"ר. ויז'ניץ היא מהחצרות הגדולות בישראל והגדולה ביותר בבני ברק, עיר התורה והחסידות. בהחלט שווה ביקור.

 

איפה הסרוגים?

נכון, בני ברק מאבדת את הכיפות הסרוגות האחרונות שעוד נותרו בה, אבל באמת שחיפשנו בית כנסת דתי-לאומי. ב"מוהליבר", למשל, אחד המפורסמים

שבהם, יש תפילה חגיגית במיוחד ביום העצמאות, עם חזן מליגת העל. אבל אז את כל הספסלים תופסים אורחים חרדים - שיום העצמאות או לא יום העצמאות - מתי יש להם עוד הזדמנות לשמוע ולראות את איצ'ה מאיר הלפגוט ליד הבית, בגודל טבעי ובחינם?

 

חיפשנו מזור מזרחה משם, בבית הכנסת המרכזי בשיכון ה'. עוד מעוז דתי-לאומי - כך חשבתי. מנהיג המפד"ל המנוח זבולון המר התפלל בו. אבל ביום הביקור - כמה סמלי: שוקי לרר (האלכס ליבק החרדי) משלים כתיבת ספר תורה ומכניס אותו בטקס מרשים, יחד עם עשרות רבנים ואדמו"רים בכירים, אל היכל בית הכנסת המתחרד. מישהו אמר מאבק דמוגרפי?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תפילה בויז'ניץ
צילום: אסי כהן
מומלצים