שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  כליה תמורת כליה: השתלה מוצלבת ראשונה בארץ

  חילופי כליות: אחותה של חולת כליות בשנות ה-20 לחייה תרמה כליה לחולת כליות אחרת מאשדוד. באופן מפתיע חתנה של אותה חולה נמצא מתאים לאחותה של התורמת - ותרם לה את כלייתו. הניתוחים, שבוצעו במקביל בבתי החולים בילינסון ואיכילוב, עברו בהצלחה

  בבתי החולים בילינסון ואיכילוב התבצעו השבוע שתי השתלות כליה נדירות: שתי החולות, כל אחת אושפזה בבית חולים אחר, קיבלו כל אחת את כלייתה של קרוב משפחתה של החולה השנייה. חולת הכליות בבילינסון קיבלה את כלייתה של אחותה של חולה המאושפזת באיכילוב. קרוב משפחתה של החולה בבית החולים בילינסון תרם את כלייתו לאחותה של התורמת, שכאמור אושפזה בבית החולים איכילוב.

   

  ההשתלות: התבצעו בו זמנית

  בבית החולים בילינסון הייתה מאושפזת מזה זמן חולת כליות בת 58, תושבת אשדוד, שטופלה תקופה ארוכה בדיאליזה ולא נמצאה לה כליה מתאימה. גם נסיונות לאתר כליה מקרב בני משפחתה עלו בתוהו. באותו הזמן אושפזה בבית החולים איכילוב צעירה בשנות ה-20 לחייה, המתגוררת בתל אביב, שלפני ארבע שנים עברה השתלת כליה שנדחתה.

   

  בניסיון אחרון למצוא תורם חי מתאים אישרה מדינת ישראל לאחותה של הצעירה, המתגוררת בפיליפינים, להגיע לארץ בכדי לבדוק האם היא מתאימה להשתלה - אך בבדיקות נמצא כי היא אינה מתאימה. באופן מפתיע נמצאה התאמה בין האחות לבין חולת כליה אחרת, המאושפזת בבית החולים בילינסון. מה שהיה מפתיע עוד יותר הוא שחתנה של אותה חולה נמצא מתאים לתרומה עבור המאושפזת באיכילוב.

   

  וכך, הכליה מבית החולים בילינסון הועברה לבית החולים איכילוב והכליה מבית החולים איכילוב הועברה לבילינסון. מכיוון שמדובר בהצלבה בין שתי משפחות, וכדי להבטיח ששני הניתוחים יתבצעו

  בו זמנית, נציגי המרכז הלאומי להשתלות פיקחו על מועד תחילת הניתוחים. 

   

  שני הניתוחים התקיימו ביום שני האחרון. הם כללו צוותים רפואיים רבים בשני בתי החולים, כאשר נעשה תאום מלא בין הצוותים בזמן אמת. מבתי החולים בילינסון ואיכילוב נמסר כי מצבן של המושתלות והתורמים טוב והם מתאוששים.

   

  בתוך כך נמסר מהמרכז הארצי להשתלות כי הוכנה תוכנית ארצית למשפחות של חולים, בהן לא נמצאה התאמה לתרומת כליה. התוכנית מבוססת על תוכנית חדשה שהחלה לפעול במספר מרכזים בעולם. ההרשמה לתוכנית הזו, לכלל משפחות הממתינים להשתלות כליה, מתקיימת ביחידות הדיאליזה בבתי החולים בישראל.


   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נעשה תיאום מלא בין צוותי ההשתלות בשני בתי החולים
  צילום: ויז'ואל פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים