שתף קטע נבחר

הצעה לסדר משמעותי

יש שעולים לרגל, יש שמתחפשים לבני ישראל במדבר, ואחרים מעלים מחזמר משפחתי בהשראת ההגדה. רוצים לחגוג ליל סדר עם ערך מוסף? ynet ובית אבי חי מגישים מורה נבוכים בווידאו

משפחות-משפחות לשבטיהן ישובות בליל הסדר, וקוראות באותה הגדה. אך כל משפחה - כל עדה ומגזר - נוסכים בטקס את האופי והמנהגים הפרטיים שלהם.

 

 

בבית אבי חי החליטו לצאת ביוזמה מקורית: סדנה למי שעורכים סדר בעצמם לראשונה בחייהם, ולעורכי סדרים המעוניינים להתעמק בטקסטים, להבינם ולהרבות בסיפור יציאת מצרים. במסגרת מורה הנבוכים לסדר הישראלי, התלוותה המצלמה לעורכי סדרים מקוריים ברחבי הארץ: החל "מעולים לרגל" ומפיקי מחזמר משפחתי על סיפור יציאת מצרים, דרך משפחה שמתחפשת לבני ישראל במדבר, וכלה בשירת התקווה.

 

בסדנה, שהעבירו פרופ' אביגדור שנאן ועפרה פלאי, קיבלו הנוכחים הסברים על הטקסטים בהגדה (הידעתם כי המשפט מעורר

המחלוקת "שפוך חתמתך על הגויים" נכנס להגדה לאחר מסעי הצלב של ראשית ימי הביניים?) לצד המלצות מה כדאי לקרוא ועל מה ניתן לוותר, וטיפים כיצד להשאיר את הילדים עירניים גם אחרי האוכל. למשל, לא לוותר על "מה נשתנה", אבל אם אין כוח - אז דווקא לוותר על "דיינו".

 

"הסדנה המיוחדת מאפשרת למשתתפים בה להכיר טוב יותר את המסורות השונות, וכן לקבל רעיונות לליל סדר ייחודי שמשלב תכנים תרבותיים, יהודיים וישראלים גם יחד", אומר פרופ' שנאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפשר לעלות לרגל
ואפשר להציג את ההגדה בעזרת בובות
מומלצים