שתף קטע נבחר

מובארק נלקח במטוס צבאי לקהיר, מפלגתו פורקה

נשיא מצרים המודח, שעצור בחשד לשחיתות ומתן פקודות לירי במפגינים, הועבר משארם א-שייח לבירה. הוא יאושפז בביה"ח הצבאי "המרכז הרפואי העולמי". מוקדם יותר הורה בית המשפט העליון לעניינים מינהליים על פירוק מפלגתו והלאים את נכסיה

משארם לקהיר. נשיא מצרים המודח, חוסני מובארק, נלקח היום (שבת) במטוס צבאי משארם א-שייח, שם אושפז לאחר שחש בליבו במהלך החקירה, לבירה קהיר. מובארק צפוי להתאשפז בתנאי מעצר בבית החולים הצבאי ה"מרכז הרפואי העולמי", שנמצא בדרום קהיר. 

 

 

מוקדם יותר היום הורה בית המשפט העליון במצרים לעניינים מינהליים על פירוקה של מפלגתו של מובארק. בכך התמלאה אחת מדרישות קואליציית ארגוני הצעירים, שיזמו את ההפגנות נגד מובארק. הם דרשו גם להדיח את המושלים שמינה מובארק, ואת דיקאני האוניברסיטאות ומועצות הערים, שמזוהים עם משטרו. 

 

אב בית הדין בקהיר, מגדי אל-עגאתי, הורה גם להלאים נכסים כלכליים ונכסי נדל"ן של המפלגה הלאומית הדמוקרטית (NDP), שבראשה עמד מובארק מאז רצח אנואר סאדאת ב-1978. מטה המפלגה הוצת בידי ההמונים בעיצומן של הפגנות הענק שאילצו את מובארק להתפטר אחרי 30 שנה.

 

הדיון עלה לטונים גבוהים, כאשר מצד אחד תומכי מפלגת השלטון פיזרו מנשרים הקוראים להשאיר את המפלגה על כנה, ומהצד השני נציגים המזוהים עם "צעירי המהפכה" קראו לבטלה. הם צעקו "מפלגת השלטון באלה", וכן "אין הבדל בין מפלגת השלטון לממשלתה", רמז לכך שחלק מהשרים יושבים במעצר. בנוסף, קראו הצעירים "מיליוני מצרים ממתינים לפיזור מפלגת השלטון". הרוחות התלהטו עד כדי כך שאב בית הדין נאלץ לקטוע את הדיון לזמן מסוים.


"מפלגת השלטון באלה". צעירי המהפכה במצרים (צילום ארכיון: AP)

 

מובארק עצמו שוהה במעצר בבית החולים משום שהוא סובל מבעיות בלבו. הוא חשוד במעשי רצח ובפציעת מפגינים נגד משטרו, וכן בשחיתות, בזבוז כספי ציבור וניצול סמכות למטרות של רווח אישי. לפי דיווח בעיתון הממסדי "אל אהראם", מובארק חשוד בשחיתות בהיקף של מיליארדים וגם במתן פקודות לירי במפגינים, והוא עשוי להישלח לכלא ואף לספוג גזר דין מוות, אם יורשע.

 

העיתון, שעד לפני חודשים אחדים היה שופר שלטונו של מובארק, ציטט את ראש בית הדין לערעורים בקהיר, זכריה שלאש, שטען כי הוצאתו להורג של הנשיא לשעבר בן ה-83 היא בהחלט אפשרות - בתום משפט שייארך לפחות שנה. 

 

הטלוויזיה הממלכתית במצרים מסרה כי מובארק ובניו יופיעו בפני בית משפט בקהיר ביום שלישי הקרוב. גם שני בניו של מובארק, גמאל ועלא, נעצרו לחקירה, והועברו לבית הכלא "טורה" בקהיר, שם מוחזקים כמה מראשי המשטר הקודם, כולל מי שכיהנו כראש הממשלה ויו"ר מפלגת השלטון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במעצר, בלי מפלגה. חוסני מובארק
צילום: AP
בית החולים בשארם. מובארק כבר לא שם
צילום: AP
מומלצים