שתף קטע נבחר

יו"ר כלל ביטוח: "דמי הניהול ירדו, הפרמיות יעלו"

ירדו או יעלו? לדברי אביגדור קפלן, חברות הביטוח צפויות להוריד את דמי הניהול, אך גם צפויות לייקר מחירים, בין הייתר בגלל עלויות הידוק הפיקוח ועליית הריבית

"דמי הניהול של חברות הביטוח ימשיכו לרדת. לצד זאת, צבירת קרנות הפנסיה החדשות תמשיך להיות דו-ספרתית", כך הצהיר אביגדור קפלן יו"ר כלל ביטוח, בכנס של פורום מנהלי כספים (CFO) שהתקיים בסוף השבוע האחרון. לדברי קפלן, השנים 2009 ו-2010 היו שנים שהאירו פנים לשוק הביטוח: "הרווחיות הייתה יפה בעיקר כתוצאה מרווחי השקעות בשווקי ההון בארץ ובעולם. היום חברות הביטוח נסחרות בשווי נמוך יותר מהשווי האמיתי שלהן".

 

קפלן חזר על דברים שהשמיעו לאחרונה ראשי חברות ביטוח נוספים וציין כי מחירי הביטוח צפויים לעלות, וזאת "כתוצאה מעליית הריבית וכתוצאה מהתייקרות צפויה של ביטוחי המשנה עקב סדרת אסונות הטבע הגדולים, אשר גרמו להם להפסדים כבדים".

 

קפלן הוסיף וטען כי "גם הרגולציה החדשה של הרשות לניירות ערך ושל המפקח על שוק ההון והביטוח, אשר בעיקרה גורמת לשיפור תפקודן של החברות, גורמת גם לגידול ניכר בהוצאותיהן". הוצאות שתגלגלנה החברות לכיסם של ציבור המבוטחים.

 

יש לציין כי בפיקוח על שוק ההון באוצר התייחסו בעבר לטענות אלו, שנשמעו לא מעט פעמים, והדגישו כי אכן בשנים האחרונות הרגולציה בתחום נעשתה הדוקה יותר, אולם במשך שנים רבות חברות הביטוח "חגגו" כאשר הרגולציה איפשרה להם חופש פעולה נרחב בתחומים רבים ולכן, כעת מה שנדרש הוא תיקון העיוותים שהשתרשו ואת העלויות הללו על חברות הביטוח לספוג.

 

בנוסף, למרות דבריו של קפלן בנוגע לעלויות אסונות הטבע, יש לציין כי היקפי הביטוחים, במיוחד באסון שפקד את יפן, היו מצומצמים באופן יחסי וכך גם היקפי הפיצוי שנדרשו החברות לשלם.

 

חיסכון לגיל פרישה – משימה לאומית 

מאיר אוזן, יו"ר קבוצת שקל, שדיבר גם הוא בכנס , התייחס לשינוי מודל המס בחסכונות הפנסיוניים והשלכותיו. אוזן הסביר שכיום אין מענה פנסיוני הולם לבעיות הניצבות בפני ציבור החוסכים ובהן הכניסה מאוחרת למעגל העבודה מחד ויציאה מוקדמת לפנסיה מאידך , תחלופה רבה של מקומות עבודה, תנודות גבוהות ברמות ההשתכרות לאורך השנים, התארכות תוחלת החיים, הריביות הנמוכות הניתנות לחסכון פנסיוני והגידול המשמעותי בהוצאות לבריאות וסיעוד.

 

אוזן הסביר כי "עידוד החיסכון לגיל פרישה הינה משימה לאומית. המדינה צריכה להחליט אם היא רוצה לתמוך בפנסיה או לא. אם היא רוצה לאפשר ביטוח פנסיוני יעיל אז היא צריכה לתת לאנשים את כל הכלים ובמיוחד להגדיל באופן משמעותי את ההפקדות בגינן יקבל החוסך לפנסיה הטבות מס, הגדלת החיסכון הפנסיוני תיתן מענה להתארכות תוחלת החיים. כיום, דווקא החוסכים משכבות הביניים והשכבות החזקות הם אלה שנפגעים מכך שתקרות ההטבות לחסכון פנסיוני נמוכות באופן משמעותי מהמקובל במערב, וכתוצאה מכך הם ייאלצו לרדת משמעותית ברמת חייהן עם יציאתם לפנסיה."

פורסם לראשונה 17/04/2011 21:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אביגדור קפלן, יו"ר כלל ביטוח
מומלצים