שתף קטע נבחר

חפירות בסדינים חושפות: מדוע סינים ישנים מקלות?

בשובי מחפירות קבר הקיסר השמיימי חואנג-חו-טפו!, שעל שפך הנהר הצהוב, עצרתי לרגע להטיל את מימיי הירוקים משהיית-יתר בבית התה הטיבטי.

 

בעודי מנער לאיטי במקצב הטאי-צ'י, הבחנתי לפתע בחפץ נוצץ בחמה, על ראש תל קבורה של נזירה טאואיסטית מתקופת שושלת הטאנג האמצעית, מקום טוב ליד המרכז.

  

כשהתקרבתי, הבחנתי לתדהמתי כי בזווית הפגודה מונחת לה כפית כסף עתיקה מעוטרת בפיתוחי יודאיקה ונושאת דגימות קניידעלך חמוץ-מתוק. לאחר בדיקה ראשונית, התגלתה הכפית כפריט מס' 242, שנעלם משולחנו של הרבי מסצ'ואן בליל-הסדר, שנת העכברוש, התגנ"ב.

 

אט אט החלו מצטרפים לנגד עיניי הדומעות ממרור בסויה חלקי הפאזל התרבותי ששינה לעד את סין והביא אותה לגרש ממנה את הכפיות במקלות:

  

עם בואו של מרקו פולו לסין בעקבות הלב ואמ-אמא שלו, חלק חדר באכסנייה עם רחלי אמזלג-כפישטיין (בניב קאנטון: נו-בוא-שיואו), צליינית מארץ-הקודש שבאה בדרך המשי לתפוס ראש וחתן, וכבר מראש החליטה ללכת על הקיסר, כי למה לבזבז זמן היסטורי.  

 

לאחר ליל-הדרכה מידי התייר האיטלקי השרמנטי, נדהמה לגלות שבתום מספר תרגולות באנרגיית צ'י מעגלית וכמה משולשים עם אנשובי בידיים, בחר המאהב הלטיני לזנוח את הכפיות גם במיטה והעדיף לינוק אגודל מעל הערסל בחצר, שקוע בחלומות על העיר האסורה במטבח של מאמוני.  

 

עם שחר הזמינה עלמת-הדרקון ריקשה, ועמוסת ריגשי שעטה במעלה מדרגות הארמון, ובידה עצם זוהר שנצץ באור-יקרות על חרסינת-הכניסה שעוד פעם תהיה לה. הייתה זו כפית-הכסף שעברה במשפחתה מדורי דורות, מאז שם עליה סבי-סבה את עינו על שולחן-הסדר של הרבי, והניח אותה לבנותיו אחריו.

 

עכשיו היא תלמד בכפית את הגבר שעדיין לא יודע שהוא שלה, מה זאת מחוייבות, ורגישות, ואינטימיות, והמשכיות. דרכו היא תלמד גם את כל האיזה מיליארד קרובים שלו איך אוכלים כמו בני-אדם, ואחרי זה הולכים לישון יחד, צמודים בדיוק בצורה הזאת שאני מראה לך עכשיו, ואיתה עושים לי גם נס בבוקר.  

 

תוצאותיו של מפגש התרבויות הנדיר מהדהדות עד היום בקערות הגונג של המטבח הרחוק. בצו קיסרי נאסר השימוש בכפית ברחבי כל האימפריה, למעט בחקירת חשודים שעמדו בכל שיטות העינוי הסיני.

 

ברחבי המנזרים יושרו כל תרגולי המדיטציה הכפופים, וחסידי קונפוציוס הזהירו מפני תנוחת השינה העוברית והטיפו לזקיפות המוסרית של שנת-המקלות.

  

ורחלי נו-בוא-שיואו, שלנוכח נסיונותיה הנחושים לחזור נבנתה החומה הסינית, נדדה הפעם בעקבות ג'ינג'יס חאן בכל מרחבי אסיה, והקימה אימפריית כלי-מטבח חד-פעמיים, המשתרעת מאוזבקיסטן ועד נחלת-בנימין.

 

ומרקו? ימשיך לחפור בכפית אחר הלב, אבל לעולם לא ימצא אותו, ולא יישן כפיות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאמנים לקראת השינה
צילום: רויטרס
זקיפות מוסרית
צילום: ויז'אל/פוטוס
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים