שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

לפחות 88 הרוגים בסוריה: "טבח יום שישי הטוב"

טבח ופשע מלחמה - כך מגדירים בסוריה את היום הקטלני ביותר מאז שהחלו ההפגנות נגד משטר אסד. לפחות 88 מפגינים נהרגו ועשרות מוגדרים כנעדרים. פעיל זכויות אדם סיפר ששמע קצין אומר לחייליו "לא לרחם". ארה"ב, בריטניה וצרפת גינו את האלימות

מ"יום שישי העצום " ל"טבח של יום שישי הטוב": הירי לעבר המפגינים בסוריה, שגבה אתמול (יום ו') את חייהם של לפחות 88 בני אדם ברחבי המדינה, עשוי להיחקק בזיכרון כ"טבח של יום שישי הטוב", כפי שהגדיר זאת אחד המפגינים. הנוצרים ציינו אתמול את "יום שישי הטוב", בו נצלב ישו.

 

המחאה בסוריה - הכותרות האחרונות ב-ynet:

עדכונים שוטפים גם בפייסבוק של ynet

 

"מה שקרה היום מוכיח מעבר לכל ספק שהמשטר הסורי הוא המדכא ביותר במזרח התיכון ושאסד הוא הדיקטטור הנורא ביותר", אמר פעיל זכויות אדם סורי, "האנשים צעדו באופן שלו ועשרות מהם נורו. זה טבח, טבח של יום שישי הטוב, ופשע מלחמה".

 

מפגינים שוברים פסל של אסד בקונייטרה
 

גם בבית הלבן גינו את האלימות נגד המפגינים, וקראו לממשלת הסורית לערוך רפורמות כפי שהבטיחה. "אנחנו מגנים את השימוש באלימות", אמר ג'יי קרני, דוברו של הנשיא ברק אובמה, שנמצא בדרכו מקליפורניה לוושינגטון. שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, אמר כי הרג המפגינים אינו מקובל וקרא לסוריה להסיר את מצב החירום "בפועל, לא רק במילים". גם משרד החוץ הצרפתי ונשיא הפרלמנט האירופי פרסמו הודעות גינוי.

 

בצהריים, בתום תפילות יום השישי, יצאו עשרות אלפי מפגינים לרחובות ברחבי המדינה במסגרת "יום שישי העצום". ארגון "אמנסטי" הודיע כי לפי פעילים מקומיים, לפחות 75 בני אדם נהרגו. לפי עדויות, חלק מהמפגינים נורו על-ידי צלפים וביניהם יש גם ילדים. אחרים נחנקו משאיפת גז מדמיע. 

 

 

פעיל זכויות אדם סיפר: "הייתי במרכז העיר חומס ושמעתי מפקד צבאי אומר לאנשיו 'אל תחוסו עליהם'". בעיר עיזרה שבמחוז דרעא סיפרו התושבים כי החשמל נותק. "אין טלפונים סלולריים או קווי טלפון פעילים", סיפר תושב המקום. 

 

המחאה נגד השלטון הסורי, שהחלה ב-18 במרס בעיר דרעא בדרום המדינה, גבתה עד

אתמול את חייהם של כ-220 בני אדם, לפי ארגוני זכויות אדם. לפי רשת BBC, אתמול היה היום הקטלני ביותר מאז שהחלו ההפגנות.

 

המפגינים שיצאו לרחובות קרעו כרזות של הנשיא אסד ופגעו בפסלים של אביו, הנשיא לשעבר חאפז אסד, ששלט במדינה עד למותו בשנת 2000. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב "לא טרוריזם - אנחנו רוצים חופש" ו"לא מפלגת הבעת', לא אסד - אנחנו רוצים לשחרר את המדינה". שלט שנשאו מפגינים בבניאס לעג לנשיא שרכש את השכלתו בבריטניה: "רופא בלונדון, קצב בסוריה".

 

לא רק בסוריה הפגינו אתמול נגד אסד. מול שגרירות סוריה בניקוסיה, בירת קפריסין, התייצבו 400 מפגינים שקראו להדחת הנשיא. גם בטריפולי שצפון לבנון הפגינו מאות בני אדם נגד דמשק. את ההפגנה ארגנה "מפלגת תחריר" - תנועה לבנונית סונית, הקשורה ל"אחים המוסלמים". 

 

Read this article in English 


פורסם לראשונה 22/04/2011 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא טרור, אנחנו רוצים שלום"
צילום: AP
מפגינים דורכים על פסל של חאפז אסד
צילום: AFP PHOTO / YOUTUBE
הפגנה נגד אסד בניקוסיה, קפריסין
צילום: AP
אלפי מפגינים בג'אסים
צילום: AFP
מומלצים