שתף קטע נבחר

המחאה בסוריה: מפגינים הפילו את פסל אסד האב

מעשה לאבות, סימן לבנים? ביום הרביעי ברציפות של העימותים בדרעא שבדרום סוריה, החריבו המפגינים את אחד מסמלי השלטון - פסלו של חאפז אל-אסד. הם שרפו את בית מושל המחוז המפוטר, והעלו באש גם את מטה מפלגת השלטון

כסאו של בשאר אסד עדיין יציב, אבל פסלו של אביו כבר נפל. גם היום (ב') נמשכו ההפגנות בעיר דרעא שבדרום סוריה, והפעם פגעו אלפי מפגינים באחד מסמלי השלטון - והפילו את פסלו של חאפז אל-אסד, נשיא סוריה לשעבר. כך דיווחה רשת "אל-ערביה". עם זאת, לא ברור עדיין אם הפלת הפסל אירעה היום או לפני כמה ימים, שכפי שנטען בכמה אתרי אופוזיציה בסוריה.

 

 

פרט להפלת הפסל, העלו המפגינים באש את ביתו של מושל המחוז המפוטר, ושרפו גם את מטה מפלגת השלטון ואת בניין משרד התרבות המקומי. "אל-ערביה" דיווחה גם כי טנקים מדיביזיה משוריינת מספר אחת של צבא סוריה הגיעו אתמול מאזור קטנא לאזור דרעא, שם מתעמתים התושבים עם השלטון הסורי מאז יום שישי. 


פסלו של חאפז אל-אסד בדמשק (צילום: גטי אימג'ס)

 

תושבי דרעא סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי אלפי מפגינים צעדו בעיר בעודם שרים סיסמאות הקוראות לזכותם לחופש, ליישום רפורמות פוליטיות. המפגינים גם דרשו לשים סוף לשחיתות השלטונית, בעת שצעדו בהלוויית ראאד אל-קראד, מפגין בן 23 שנהרג אתמול בעיר בידי כוחות הביטחון הסוריים. "מהפכה, מהפכה", שרו אלפי המפגינים, "אלוהים סוריה וחופש הם הכל". סיפר תושב דרעא לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

כתב סוכנות הידיעות הצרפתית שמדווח מאזור ההפגנה בדרעא סיפר כי המפגינים הרבים שרו גם לזכר המפגין הצעיר שנהרג בידי כוחות הביטחון: "בנשמתנו ובדמנו נקריב את עצמנו למענך, קדוש שלנו". עד ראייה נוסף סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי כמה מפגינים נפצעו מירי גז מדמיע וכי כוחות צבא רבים נפרסו ברחבי העיר. במקביל, בג'סם, עיר הנמצא מערבית לדרעא, יצאו מאות בני אדם להפגין ברחובות נגד משטרו של אסד. כך מסרו עדי ראייה.

 

"אשת אסד חילקה מזון והותקפה: 'אסמה בת כלב'"

באתרים השייכים לאופוזיציה הסורית דווח אתמול על נסיונות של מפגינים בעיר דרעא להסיר את תמונותיו של הנשיא בשאר אסד מרחובות העיר. לא ברור אם הם הצליחו במעשיהם. 

 

יחד עם זאת, במה שנראה אולי כמו ניצנים ראשונים להתקוממות עממית בסוריה, לא רק הנשיא עומד תחת מתקפה אישית חריפה אלא גם אשתו. גורמים באופוזיציה הסורית הגולה סיפרו כי אסמה אסד חילקה באחרונה אוכל חינם ברחובות העיר חלב וספגה מכמה מפגינים שהיו בסביבתה קיתונות של בוז וקריאות: "אסמה בת כלב".

 

צפו: מפגינים בדרעא מציתים את בניין מפלגת השלטון בעיר (אתמול)

 

על פי האופוזיציה הסורית הגולה, המפגינים שעלבו באשתו של אסד האשימו אותה בשחיתות וחלק מהם גם טענו כי היא איימה על סוחרים בחלב לתרום לה את האוכל אותו חילקה בחינם לתושבי העיר.

 

אתמול, ביום השלישי ברציפות להפגנות, נהרגו לפחות חמישה בני אדם ונפצעו כ-60 איש, מירי אש חיה של שוטרים סורים. עשרות אלפים יצאו לרחובות, במקביל להגעתה לדרעא של משלחת ממשלתית, שבאה לנחם את המשפחות האבלות על מות יקיריהן בהפגנות הקודמות. 

 

המשלחת ניסתה לשכך את הזעם והבטיחה לשחרר 15 נערים שהפגינו ונעצרו, אולם דבר זה לא עזר. בנוסף, התגודדו המפגינים סביב מסגד "אל-עומרי" בעיר, וברחובות הסמוכים לו. צרפת הודיעה כי היא מגנה את האלימות הננקטת נגד המפגינים בסוריה.

 

כבר עתה מתעוררות הקבלות בין האירועים בדרעא בשבוע האחרון לטבח שביצע המשטר הסורי נגד אנשי "האחים המוסלמים" בעיר הסורית חמאת ב-1982, אז נהרגו כ-30 אלף איש. סרטון ברוח זו, המקביל בין שני האירועים והקובע כי "ההיסטוריה חוזרת על עצמה", כבר עלה בסוף השבוע ליוטיוב.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות בדרעא
צריך להתחיל לדאוג? בשאר אסד
צילום: AFP
"מושחתת". אסמה אסד
צילום: AFP
מומלצים