שתף קטע נבחר

אובמה נגד אסד: נעזר באיראן לדכא את בני עמו

הנשיא האמריקני גינה בחריפות את הדיכוי האלים של ההפגנות בסוריה על ידי המשטר בדמשק. "הם שמו את האינטרסים האישיים שלהם מעל לאינטרסים של העם הסורי". לדבריו, אסד נעזר באיראנים כדי להתמודד עם המפגינים "באותה ברוטליות"

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, האשים הלילה (שבת) את נשיא סוריה בשאר אסד, בכך שהוא מסתייע בבני בריתו באיראן על מנת לדכא את המהומות במדינה ואת בני עמו, בעודו מאשים גורמים חיצוניים בהתערבות בענייניה הפנימיים של דמשק. מדובר בהצהרה חריפה ביותר של אובמה, שפורסמה על רקע "הטבח של יום שישי הטוב", במהלכו ירו אתמול כוחות הביטחון הסורים לעבר המפגינים והרגו לפחות 88 מהם.

 

 

אובמה גינה באופן החריף ביותר את הכוח שמפעיל המשטר הסורי נגד המפגינים. "השימוש המקומם באלימות כדי לדכא מפגינים חייב להסתיים מיד", הבהיר אובמה בהודעה נחרצת.

 "הנשיא אסד והשלטונות הסורים בחרו בדרך של דיכוי. הם שמו את האינטרסים האישיים שלהם מעל לאינטרסים של העם הסורי, תוך שימוש בכוח והתעללות מזעזעת בזכויות אדם".

 

בנוסף, לראשונה, האשים הנשיא האמריקני את אסד בבקשת סיוע מאיראן "לדיכוי אזרחים סורים, באותה טקטיקה ברוטאלית שבה משמשים בני בריתו האיראנים". לדברי אובמה, "במקום להקשיב לעמו, הנשיא אסד מאשים גורמים חיצוניים, אבל מבקש עזרה איראנית". אובמה לא רק הביע "התנגדות נמרצת ליחס של ממשלת סוריה לאזרחיה", אלא אף התייחס לתמיכת דמשק בארגוני הטרור, וציין כי ארצות הברית "מתנגדת לערעור היציבות באזור באופן כללי".


הפגנה נגד בשאר אסד מול שגרירות סוריה בקפריסין (צילום: AP)

 

"ארצות הברית תמשיך לעמוד לצד הדמוקרטיה והזכויות האוניברסליות שכל בן אנוש זכאי להן בסוריה וברחבי העולם", אמר אובמה בהצהרתו השנייה בנושא מאז החלו המהומות באמצע חודש מרס.

 

גישושים נגד דמשק במועצת הביטחון

בדבריו יש איתות למשטר בדמשק לפיו וושינגטון אינה מתכוונת לשבת בחיבוק ידיים ולהשקיף על הנעשה מן הצד. למרות שלאמריקנים אין כל כוונה לפתוח חזית צבאית נוספת בסוריה, והמדינות השותפות במצור האווירי בלוב לא יבקשו לפעול שם, אבל גורמים דיפלומטים סבורים שקרוב היום שבו הנושא הסורי יעלה למועצת הביטחון.

 

בדיון חודשי שהיה ביום חמישי במועצת הביטוחון על המצב במזרח התיכון, התבטאו השגרירים של מדינות המערב, ובראשם השגרירה האמריקנית סוזן רייס, באופן חריף על התנהלות המשטר הסורי.

 למרות שהנושא הסורי אינו מופיע בלוח זמנים של מועצת הביטחון, בקרב נציגי המדינות השונות יש גישושים ראשונים לגבי האופן בו יגיבו על הירי של כוחות הביטחון הסורים לעבר האזרחים שהפגינו בכל רחבי המדינה. במקביל, בקונגרס האמריקני מדברים גורמים שונים על הצורך להחמיר את הסנקציות נגד דמשק.

 

מאז החלו המהומות הפגין הנשיא אובמה זהירות מופלגת בתגובותיו על המתרחש בסוריה, אבל הלילה, לאחר שאסד ביטל את חוקי החירום מחד, ושיגר את כוחותיו לירות במפגינים מאידך, במקום ליישם רפורמות משמעותיות, החליט הנשיא האמריקני להשמיע את קולו באופן נחרץ.

 

 

 

Read this article in English

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורא לסיום מיידי של האלימות. אובמה
צילום: AP
נעזר באיראן לדכא את עמו. אסד
צילום: AFP PHOTO / SYRIAN TV
מפגינים בסורים נושאים שלט: "אנו רוצים חופש - לא טרור"
צילום: AP
מומלצים