שתף קטע נבחר

צה"ל: הרשות אחראית להרג. ברק: זה רצח

גורם צבאי בכיר תיאר את ההתרחשויות בקבר יוסף, בתקרית שבה נהרג בן יוסף לבנת. המתפללים שנכנסו בלי אישור באור ראשון - ולכן הביקורות לא עצרו אותם. "נמצה את הדין עם היורים", אמר הגורם, אך לא פירט לגבי בקשת הסגרה. שר הביטחון: אף תקלת תיאום לא מצדיקה ירי על חפים מפשע

גורם צבאי בכיר בפיקוד מרכז הטיל את האחריות לתקרית הירי שממנה נהרגו הבוקר (יום א') בן יוסף לבנת וארבעה חסידים נוספים נפצעו - על הרשות הפלסטינית: "אנו רואים ברשות אחרית לאנשים שלה ונמצה את הדין עם השוטרים שהיו מעורבים בתקרית", אמר, אך סירב לפרט לגבי אפשרות בקשת הסגרתם למשפט בישראל. לבנת הוא אחיינה של השרה לימור לבנת.

 

תפילה והרג בחג - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

מחקירה ראשונית של צה"ל עולה שכ-19 חסידים מישיבת "שובו בנים" נכנסו לקבר יוסף בשכם ב-05:30 לפנות בוקר ללא תיאום עם גורמי הביטחון. בסביבות 5:45 נוצר חיכוך עם שוטרי הרשות, כשרכב ביטחון ניסה לעצור את המתפללים. השוטרים ירו באוויר ולאחר מכן במכוון וישירות לעבר שתיים מהמכוניות.

 

"בתיאום עם הרשות הכנסנו כוחות לקו התפר כולל מעבדה לזיהוי פלילי, אספנו תרמילים וממצאים מהשטח והחקירה נמשכת", אמר הגורם הצבאי הבכיר. "להבנתנו ארבעת השוטרים שהיו מעורבים בתקרית נעצרו על ידי המשטרה הפלסטינית. אנו יודעים שהיה ניסיון של השוטרים הפלסטינים לעצור את החסידים כולל מחסום דוקרנים שהם הזיזו. יש טענה מצד השוטרים שאנו חושבים שהיא לא נכונה של זריקת אבנים לעברם".

 

צה"ל נוהג לערוך מדי פעם ביקורת באזור שכם, כדי למנוע הסתננות לקבר יוסף, ולרוב נמנעת כניסת מתפללים בשעות הלילה. אולם הפעם, מכיוון שהחסידים נכנסו עם אור ראשון, הם לא נעצרו.

 

התיאום נמשך, "הייתה מעין הבעת צער"

הגורם הצבאי ציין כי הוא סבור שהפלסטינים יעבירו לצה"ל את ממצאי החקירה עם סיומה, ובכל מקרה נשמר התיאום מול מנגנוני הביטחון. לדבריו הפלסטינים כבר הביעו, בשיחות ראשוניות, "מעין הבעת צער" על התוצאה הסופית של האירוע.

 

הגורם הוסיף כי עם יציאת הכוחות נרשמו הפרות סדר שכללו ניסיון לפגוע בקבר יוסף ולהבעיר אש, אולם "לפי מה שאנו יודעים הגיעה לשם כבאית פלסטינית וכוחות הביטחון הפלסטינים פעלו להשליט סדר".

 

מעבר לכך, הוסיף הגורם הבכיר, התיאום בכלל מול הפלסטינים, בכל גזרת איו"ש,

 הוא טוב, ונחשב לכלי משמעותי באירועים רבים ואף צפוי להוות היבט חשוב גם בעתיד.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, גינה בחריפות את התקרית שאותה כינה "רצח". בהודעה מלשכתו נמסר ששר הביטחון הנחה את צה"ל לבדוק את ההתרחשויות ודורש מהרשות הפלסטינית לחקור את האירוע במהירות ולנקוט בכל הצעדים הנדרשים מול מבצע הירי. "אף תקלת תיאום אינה יכולה להצדיק אירוע מסוג זה וירי על חפים מפשע", אמר ברק.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמשת הרכב המנופצת מקליעים
צילום: אוהד צויגנברג
בן יוסף לבנת . הותיר ארבעה יתומים
צילום: באדיבות וועד מתיישבי השומרון
מומלצים