שתף קטע נבחר

טוקבקיסטים קבועים יוצרים לעצמם "שם" ודמות וירטואלית

"מי שאינו יכול לשאת את החום, שלא ייכנס למטבח"... הטוקבקיה מבוססת לא רק על "פוצי" ו"מוצי" ואהבת אדם, ומי שמגיב, צריך להיות מוכן גם לתגובות שליליות.

 

מדוע אנשים משתמשים בכינויים שונים, ולא נצמדים לכינוי קבוע:

 

* יש אנשים שעושים זאת מתוך אידאולוגיה. מבחינתם, מה שחשוב הוא המסר, ולא מי שמביא אותו. כאשר המסר מגיע מדמות קבועה מסויימת, הוא כבר זוכה, אוטומטית, למנה של דעות קדומות. לפעמים אנשים מעוניינים להביא מסר נקי, בלי "ללכלך" אותו.

 

* יש מי שעושים זאת מפחדנות או מאינטרסים. נניח, אם אני רוצה ללעוג לך, רוצה להיות ממש מניאק, אבל לא רוצה שהתגובה הזו תפגע בתדמית של "ישראל, השרון", או לא רוצה שהתגובה הזו תפגע ביחסים בין "ישראל, השרון" לבין "הניה".

 

* ישנם המאמינים בתימצות, בתגובה ללא תוכן, ואז השורה של השם חיונית, מבחינת המקום, להשלמת המסר.

 

* ישנם כינויים פֶּר-מטרה. נניח, "הקנאי לעברית" רק מתקן שגיאות בעברית.

 

* ישנה אלמוניות לשם השקט. נגיד, אם פתאום כולם יתחילו להציק לך וללעוג לך, וזה לא נעים. ועדיין תרצי להביע את דעתך, ואז תגיבי ללא שם כלל. אז יש תגובות ללא קישור לדמות מסויימת.

 

* מגיבים קבועים יוצרים לעצמם "שם" ודמות וירטואלית מסויימת עם הזמן. כן, מעורב בזה גם אגו. נעים ליצור דמות מזוהה, נעים לקבל תגובות אוהדות. שימוש בכינוי אחר הוא קצת מלחמה באגו.

 

* אנשים כותבים פה גם מתוך שעמום. עם הזמן, אנחנו משעממים, אפילו את עצמנו. אז אנחנו מגוונים ומשתעשעים...

 

* ישנם מגיבים מזדמנים, שרק רוצים להגיב באופן חד-פעמי על משהו מסוים, ואינם טורחים להמציא כינוי.

 

* בטח יש עוד סיבות, שלא עולות במוחי. מי שהן עולות בדעתו, מוזמן להוסיף אותן לרשימה.

 

* ועדיין, יש כאלו הנאמנים לחלוטין לכינוי אחד. לדוגמה: "מיכל, ירושלים".

 

מה שחשוב, עם עובדות לא מתווכחים. עובדה שאנשים משתמשים בכינויים שונים לפי מה שבא להם. מחליפים ביניהם. ממציאים כינויים חדשים. ואף כותבים ללא כינוי בכלל. וזהו סימן שיש להם צורך כזה, וזה מה שבעצם חשוב.

 

חוץ מזה, זה חלק מהעניין, לזהות מה קורה בטוקבקיה, ומי נגד מי.

 

ועדיין, כותבים שמצליחים ליצור לעצמם סגנון כתיבה ייחודי, מזוהים לעיתים על ידי קוראים אחרים, גם כשהם תחת כינוי אחר. בעיניי, זהו ההישג הגדול ביותר. העובדה שמישהו מצליח להיות מיוחד ועקבי, מבחינה צורנית, או מבחינה תוכנית, או גם וגם, עד שהוא מזוהה ללא קשר לכינויו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יכול לשאת את החום
צילום: shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים