שתף קטע נבחר

לחתונת הנסיך נא להביא כובע, מטרייה ושכפ"ץ

5,000 שוטרים יתפרשו ברחבי לונדון בעוד שלושה ימים לקראת החתונה המלכותית. עשרות כלבי גישוש כבר סרקו את המסלול - ולא ברור האיום של מי גדול יותר - אל קאעידה או המחתרת האירית. ולמה כובע?

מתכננים לנסוע לצפות בחתונה המלכותית בלונדון? אל תשכחו לקחת כובע. מאות אלפי בני אדם יגדשו בעוד שלושה ימים את בירת אנגליה שם יוקרן על מסכי ענק טקס הנישואין של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון, בצל חשש אמיתי מפיגוע טרור שעלול לקלקל את המסיבה. 

 

 

איש דת קיצוני בממלכה הזהיר כי החגיגות ההמוניות סביב החתונה המתוקשרת הן "מטרה מרכזית" עבור אנשי אל-קאעידה. בראיון לרשת ABC האמריקנית אמר אנג'ם חודרי כי בכירי ארגון הטרור העולמי "מעודדים באופן פעיל לבצע פעולות, בדומה לניסיון הפיגוע בחג המולד שביצע פארוק עבד אל-מוטלב בטיסה מאמסטרדם לדטרויט ב-2009".

 

חודרי, שלאחרונה הוטל איסור על פעילות ארגונו הקיצוני, לא פוסל שום אפשרות בקשר לפיגוע. "אין שום דבר באמת שהוא מחוץ לתחום, מנשק ביולוגי לנשק גרעיני ועד לאירוע בסדר גודל רציני כמו 11 בספטמבר". איש הדת הקיצוני מתכוון להשתתף במחאה של הארגון הקשור לאל-קאעידה "מוסלמים נגד מסעי הצלב" מחוץ לכנסיית ווסטמינסטר, שבה תיערך החתונה. בשבועות האחרונים הציג הארגון באתר האינטרנט שלו שעון חול תחת הכותרת "מוסלמים הולכים להרוס את החתונה המלכותית", אולם משטרת בריטניה לא העניקה להם אישור להפגין.

 

צלפים על הגגות, כלבים ברחובות

המשטרה בלונדון מתכוונת לפרוס צלפים על גגות בעיר כדי לפקוח עין על המתרחש במסלול התהלוכה לכנסייה. צירים מרכזיים נחסמו לתנועה על מנת לפלס דרך לכוחות הביטחון וההצלה, אם יתפוצץ מטען. "אנחנו בדרגת הכוננות השנייה בחומרתה שאומרת שעומד להתרחש פיגוע", אמר דיי דיוויס, בכיר לשעבר בסקוטלנד יארד, שאינו לוקח חלק באבטחת האירוע. בראיון ל"טיים" הוא הוסיף כי "האיומים האלה מאוד מוחשיים".


"עומד להתרחש פיגוע". קייט והנסיך על דגל בבית קפה בלונדון (צילום: AP)

 

בחודשים האחרונים שרטטו כוחות הביטחון של בריטניה, בהם המשטרה ושירות הביון הבריטי, תרחישי קיצון כדי להיערך לגרוע מכל. עלות מבצע האבטחה היקר ביותר בתולדות הממלכה נאמדת ב-33 מיליון דולר. הוא החל מיד לאחר שנודע על האירוסין בנובמבר האחרון. במסגרתו המשטרה החלה לצותת לשיחות טלפון, וחדרי שיחה באינטרנט שבהם עלולה להופיע ההתרעה לפיגוע.

 

5,000 שוטרים יתפרשו ביום האירוע בלונדון. כמו כן, מעבר להצבת צלפים על הגגות, צוות שכולל 35 כלבים המסוגלים להריח פצצות ממרחק של מאה מטרים כבר סרקו את מסלול החתונה. בנוסף פתחו השוטרים רמזורים, עמודי תאורה ומכסי ביוב לאורך המסלול, בניסיון למצוא חומרי נפץ. בימים הקרובים הם יעברו על המסלול פעם נוספת רק כדי לוודא שהכל מוכן לקראת החתונה.

 

האיום הגדול ביותר: פיגוע של המחתרת האירית

הבכיר הבריטי הסביר כי האיומים נשקפים מכמה כיוונים, והם: מעשה של אדם יחיד, בדרך כלל חולה נפש, שיחליט לעשות מעשה. האיום השני נשקף מקיצונים איסלאמים כמו אל-קאעידה הרואה במשפחת המלוכה "אויבי האל", בין היתר בשל שירותו הצבאי של הנסיך הארי באפגניסטן. האיום הגדול ביותר נשקף מהמחתרת האירית שביצעה למעלה מ-40 פיגועים בצפון אירלנד בשנה האחרונה. "פצצה אחת בלונדון שווה 20 פיגועים בצפון אירלנד", אמר ל"טיים" מרטין פרמפטון, מרצה באוניברסיטת לונדון.


שוטרים בלבוש אזרחי ייטמעו בקהל. ההכנות בארמון באקינגהם (צילום: AP)

 

כדי לסכל אפשרות של פיגוע, לא מעט שוטרים יסתובבו בלבוש אזרחי ביום החתונה וייטמעו בקרב חצי מיליון המברכים שיקיפו את המסלול. בשמיים יחוגו שלושה מסוקים שיצלמו כל העת את המתרחש, בנוסף לאלפי המצלמות במעגל סגור הפזורות ברחבי העיר.

 

"כולם חושבים 'מה יקרה ביום הזה?' אבל אני הייתי מציע להסתכל על הימים לפני כן ועל השבועות שלאחר החתונה", אמר דיוויס, הבכיר לשעבר בסקוטלנד יארד. "יש אצל כולם נטייה לנפילת מתח לאחר שהאירוע המרכזי מסתיים, ואז - בום! אסור לבריטניה לעצום את העיניים".

 

בנימה שמחה יותר, מארגני האירוע בהייד פארק ובכיכר טרפלגר קראו לצופים לחבוש כובע לכבוד האירוע כחלק מקוד הלבוש הנהוג בממלכה. לדברי המארגנים,

הם רוצים שהצופים ירגישו כמו אורחים בחתונה.

 

גם ילדים שיגיעו לאירועים יוכלו להשתעשע ביצירת כובעים בסדנאות מיוחדות. במקום יהיו גם תאי צילום כדי שיוכלו לשתף את החברים ברשת החברתית ובשביל מזכרת לדורות הבאים. באתר רשת "סקיי ניוז" דווח כי הכניסה לאירועים תהיה ללא תשלום החל מ-7 בבוקר ביום שישי. לא בטוח שרק כובע דרוש לצופים, אלא גם מטריה, שכן החזאים צופים שגשם ישטוף את העיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנסיך וויליאם וקייט מידלטון
צילום: EPA
עדיף לקחת גם מטרייה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים