שתף קטע נבחר

צילום: AP, Getty Images imagebank

אלפים צעדו בבניאס, האופוזיציה הסורית: הצילו

בעיר החוף הסורית הפגינו האלפים למען חופש וכיבוד זכויותיהם האזרחיות והביעו חשש שיותקפו בברוטליות על ידי כוחות הביטחון של הנשיא בשאר אסד. במקביל, אנשי אופוזיציה קראו בכנס באיסטנבול למעצמות המערב ולמדינות העולם הערבי להפעיל לחץ על המשטר בדמשק "כדי להפסיק הדיכוי האלים"

האם מחאת התושבים תסתיים בשפיכות דמים? אלפי בני אדם צעדו היום (יום ג') בעיר החוף הסורית בניאס במסגרת הפגנה שקיימו למען החופש וכיבוד זכויותיהם האזרחיות. כך סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית שייח אנס איירות, אחד ממובילי המחאה העממית בעיר, שהוסיף כי המפגינים חוששים מאוד כי יותקפו באכזריות על ידי כוחות הביטחון.

 

התקוממות בסוריה - עדכונים שוטפים: 

 • אסד נגד האופוזיציה: מדברים על זה בפייסבוק של  ynet

   

  "אלפי אנשים שרים 'חופש', 'חופש'", סיפר איירות וציין כי חששם של המפגינים מפני תקיפה אפשרית נגד עירם שעלולה להיות זהה לזו שפקדה בסוף השבוע האחרון את העיר הדרומית דרעא, בה נהרגו על פי פעילי זכויות אדם לפחות 25 בני אדם.

   

  "אנחנו נתנגד להם ואם הם יהרגו אותנו, נשמותינו ייצאו מהקברים וידרשו חופש", אמר איירות.

   

  "מתקפה על בניאס - בכל רגע"

  פעיל זכויות אדם, שביקש להתראיין בעילום שם, סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית על דיווחים על התקפה ממשמשת ובאה על העיר.

  מוקדם יותר סיפרו עדי ראייה כי כוחות הביטחון של סוריה התפרשו היום על הגבעות המקיפות את בניאס, ככל הנראה כצעד מקדים להתקפה אפשרית על עיר החוף במטרה למחוץ בה כל גילוי של מחאה עממית. 

  "כוחות במדים שחורים ורובי קלצ'ניקוב התפרשו היום על הגבעות, וכלי רכב משוריינים עברו בלילה בכביש ראשי הסמוך לעיר בניאס", אמר אנס אל-שאקרי, תושב בניאס לסוכנות הידיעות רויטרס.  

  "נקבל את פני התוקפים בחזה חשוף"

  "אנחנו צופים למתקפה בכל רגע. נקבל את פניהם בשערי העיר בחזה חשוף", אמר אל-שאקרי. 

   

  במקביל, חברי האופוזיציה הסורית נפגשו היום באיסטנבול וקראו לקהילה הבינלאומית לשכנע את הנשיא בשאר אסד לשים סוף לדיכוי הברוטלי של המחאה העממית נגדו. 

   

  "חברינו במערב, בטורקיה, בעולם הערבי. אם הם רוצים לעזור לנו הם יכולים לעשות זאת על ידי הפעלת לחץ ברור ככל האפשר על המשטר הסורי להפסיק לפגוע באזרחים", אמר אנאס אבדח יו"ר ארגון אופוזיציה סורי "התנועה לצדק ופיתוח" שבסיסו בלונדון, לסוכנות הידיעות רויטרס.  


  "צפוי להכריז על שורה של רפורמות ביומיים הקרובים". אסד (צילום: AP)

   

  אבדח דיבר על רקע כינוסו של מפגש מיוחד בטורקיה בין פעילי זכויות אדם לגורמי אופוזיציה סורים. המפגש אורגן על ידי ארגונים טורקיים לא ממשלתיים שמטרתם להעלות למודעות העולמית את תחינת העם הסורי.

   

  "אסד יציג שורת רפורמות ביומיים הקרובים"

  "נראה שבשאר אסד קיבל החלטה למחוץ כל תנועה לא אלימה בסוריה והורה לאחיו מאהד אל-אסד להיכנס בכל הכוח בעיר דרעא", אמר אבדח.

   

  ואסד? כיצד הוא מגיב לאירועים האחרונים בארצו באופן פומבי?

  רשת הטלוויזיה הלבנונית OTV דיווחה כי הנשיא הסורי צפוי להכריז על שורה חדשה של רפורמות במהלך היומיים הקרובים. בדיווח לא נמסרו פרטים נוספים על הרפורמות.

   

  מתנגדי המשטר בדמשק טוענים בתקופה האחרונה כי משטרו של אסד מודיע על רפורמות בימי רביעי או חמישי בכל שבוע בניסיון לרכך את עוצמת ההתנגדות הצפויה לו בהפגנות בימי שישי וכי מדובר בהבטחות ריקות מתוכן ממשי. מסיבה זו צריך לקחת בערבון מוגבל את הכרזות הנשיא על רפורמות. 


 •  

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "אסד החליט למחוץ כל תנועה אלימה בסוריה"
  צילום: AP
  "רוצים שלום". מפגינים בבניאס
  צילום: AP
  מומלצים