שתף קטע נבחר

פיצוץ במו"מ בין המורים לאוצר על הרפורמה

ארבעה חודשים אחרי ההכרזה החגיגית, ל-ynet נודע כי מחלוקת סביב מדרגות השכר ותשלומי הוותק למורים מונעת את החתימה על רפורמת "עוז לתמורה" עם ארגון המורים העל-יסודיים. משרד האוצר: "המשא ומתן נמשך"

האם "עוז לתמורה " בסכנה? הרפורמה במערכת החינוך העל-יסודית הייתה אמורה להיחתם כבר לפני כחודשיים, אך מחלוקות שנתגלעו בין נציגי ארגון המורים לנציגי האוצר ומשרד החינוך, הובילו הבוקר (יום ד') לפיצוץ במשא ומתן ביניהם. גורם המעורה במגעים אמר ל-ynet כי הסיבה למחלוקת היא סוגיית מדרגות השכר ותשלומי הוותק שהייתה אמורה להיקבע עד לחתימה הסופית. 

 

לפני יותר מארבעה חודשים הסכימו ארגון המורים, משרד החינוך ומשרד האוצר על מתווה עקרונות הרפורמה, לפיה יעברו המורים מ-24 ל-40 שעות עבודה שבועיות בתמורה לשדרוג שכרם ב-42 אחוז.

 שר החינוך, גדעון סער, הודיע אז במסיבת עיתונאים חגיגית כי בתוך 60 יום תחתם הרפורמה וניתן יהיה להתחיל ביישומה. 

 

אך סוגיית תשלומי הוותק נותרה עדיין על שולחן המשא ומתן. המדרגות הקיימות היום קובעות כי בשבע שנים הראשונות זכאי מורה לתוספת של 5% לשכרו, ומהשנה השמינית לתוספת של 2% לשנה. בארגון המורים הסבירו כי בערב פסח הודיעו להם נציגי האוצר כי ברצום לשנות הנוסחה ולקבוע אותה על תוספת של אחוז אחד בלבד בשנה, ושיתרת התוספת תקבע לפי הצטיינות המורה, תשומותיו ותפוקותיו.

 

"הדרישות הללו הפתיעו אותנו. לעולם לא נסכים להפקיר את עתידם של המורים ולפגוע בשכרם. מדובר בגזרות שלא ציפינו ולא חזינו. היינו בטוחים שאנחנו כבר לקראת הסכם, אך כעת שום דבר לא ודאי", אמר גורם המעורה בפרטי המשא ומתן. לדבריו, מיד לאחר העלאת הדרישות התקיים כינוס של מועצת ארגון המורים, בו הוחלט פה אחד שלא להסכים לדרישות ואם צריך אף לצאת למאבק בנושא.

 

"לא כל המורים מצטיינים בתפקידם ולא כולם רוצים למלא תפקידים נוספים מעבר להוראה. לכן, לא ניתן לפגוע בשכרם. כאשר קובעים את הוותק על אחוז אחד בלבד וקובעים שהשכר ייקבע בעיקר על פי התפוקות וההצטיינות - זה אומר פגיעה קשה בשכר", אמר הגורם.

 

בעיית מדרגות השכר ותשלומי הוותק עלתה ממש ברגע האחרון, לפני החתימה על ההסכם. בפגישה שקיימו הצדדים, נדהמו נציגי ארגון המורים למשמע הדרישות החדשות של האוצר ועקב כך התפוצצה הישיבה. הבוקר קיימו נציגי הארגון, האוצר ומשרד החינוך פגישה נוספת בניסיון למצוא פיתרונות יצירתיים - ללא הצלחה.

 

מארגון המורים נמסר: "יש מחלוקת בנושא הוותק של המורים, מחלוקות הם חלק מדינאמיקה של משא ומתן ואנו מקווים שיימצא פיתרון במהרה". משרד החינוך: "המשא ומתן לא התפוצץ, הוא מתנהל ברציפות. איננו מתייחסים לתוכן השיחות". משרד האוצר טרם התייחס לדברים.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשא ומתן נמשך והדיונים מתקיימים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רן ארז. האוצר מכניס דרישות
צילום: גיל יוחנן
חותמים על "עוז לתמורה"
צילום: מוקי שוורץ
מומלצים