שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אני לא מרגישה חלק ממשפחת סופרים"

  תהליך הכתיבה, על פי צרויה שלו, הוא תהליך וירטואלי לחלוטין שדומה לתחושה של חלום. "כתיבה היא דבר בודד ומיסתורי", היא אומרת, "לכן אני לא רואה את עצמי כמותג או כחלק מקליקה"

  בבקרים הסופרת צרויה שלו משכימה קום ומתיישבת על הלפטופ, כותבת ומקלידה באצבע אחת את ספריה העבים והאהובים, שהפכו אותה לאחת מהסופרות החשובות בישראל. כעת, משפרסמה את ספרה החמישי, "שארית החיים", היא מגלה כי הכתיבה עבורה מהווה תהליך ארוך, עמוק ורב שנים.

   

 1. בואו להתעדכן בחדשות, סרטונים ותמונות בלעדיות בעמוד הפייסבוק של ynet
 2. הצטרפו לעמוד של ynet תרבות בפייסבוק

   

  "שארית החיים", עוסק בסיפוריהן של שלוש דמויות - אם, בת ובן. געגועיה של חמדה האם,

  לאגם החולה שלחופיו גדלה, אינם מרפים ממנה אפילו בזקנתה. בנה, אבנר, פוגש במקרה גבר ואישה זרים, שאהבתם הגלויה השובה את לבו משקפת כבמראה הפוכה את נישואיו האומללים. גם חייה של דינה אחותו הולכים ונסדקים כאשר בתה המתבגרת ובעלה אינם זקוקים לה כבעבר, וחרטות על מעשים שעשתה ולא עשתה אינן נותנות לה מנוח.

   

  "הרומן עוסק בחתירה לתיקון שארית אחרים", היא מספרת, ומוסיפה שמירב האלמנטים בו אינם קשורים לחייה הביוגרפיים. "אנשים לא מודעים לכח שיש בחיים האלטרנטיבים שמציעה הכתיבה. התהליך הוא וירטואלי ובודד לחלוטין. כשאני כותבת אני נמצאת בריכוז מאוד עמוק, והמיסתורין שבהשראה מאוד חשוב לי".

   

  "מכיוון שהתחלתי את דרכי בתור משוררת, אני רואה בטקסט הכתוב כבתי שיר. כל פסקה

  היא כמו שיר שצריך ללטש אותו שוב ושוב". למרות הצלחתה הרבה בארץ ובעולם, מעידה על עצמה שלו שאינה מרגישה חלק מקליקה ספרותית, או ממשפחת סופרים ספציפית, למרות ייחוסה הן מבית והן בעקבות נישואיה לסופר איל מגד. "אני לא מרגישה חלק משום דבר", היא מספרת בחיוך, "וגם לא מרבה לצאת מהבית".

   

  שלו, ילידת 59, נולדה בקיבוץ כנרת ומתגוררת כיום בירושלים. שלו נשואה לסופר איל מגד. היא בתו של מבקר הספרות מרדכי שלו ואחות של הסופר ענר שלו. במשך שנים רבות עסקה בעריכת ספרי פרוזה, ביניהם "אני אנסטסטיה", מאת אלונה קמחי, ו"אחות קטנה" מאת רם אורן.

   

  ספרה הראשון היה ספר שירה, "מטרה נוחה לצלפים", שפורסם ב-1988. לאחר מכן, ספרי הפרוזה שלה זכו להצלחה רבה בארץ ובעולם, כ"רקדתי עמדתי", "חיי אהבה" שאף עובד לסרט קולנוע, "בעל ואישה", ו"תרה".


 3.  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלו. ספרים עבים שנכתבים באצבע אחת
  צילום: אבי פרץ
  לאתר ההטבות
  מומלצים