שתף קטע נבחר

החומוס והשוקו מתייקרים: שטראוס מעלה מחירים

בעקבות עליות מחירי חומרי הגלם האריזה, שטראוס תייקר בין היתר, את קפה עלית, סלטי אחלה ומוצרי יוטבתה. גם טונה סטארקיסט מתייקרת, ופרוקטר אנד גמבל מעלה את מחירי שמפו פאנטן ומוצרי הכביסה

במקביל לעליות במחירי הדלק והחשמל, גם חברת שטראוס צפוייה להעלות מחירים. "בעקבות עליות מחירי חומרי הגלם וחומרי האריזה של מוצרי החברה, שטראוס תעלה במהלך השבועות הקרובים מחירים של מגוון קטגוריות, שיעודכנו במחירונים החדשים", נמסר משטראוס.

 

ל-ynet נודע היום (ד') כי מוצרי קפה עלית ושוקולית יתייקרו בכ-13%, סלטי אחלה יתייקרו בממוצע בין 3.5% ל-4.7%. מוצרי יוטבתה יתייקרו בין 5% ל-7%, הממתקים והעוגות של שטראוס עלית יתייקרו ב-5%, והוופלים (בפלות) 350 גר' יתייקרו ב-15%.

 

גם מוצרים שאינם של שטראוס צפויים להתייקר במהלך חודש מאי: מוצרי טונה סטארקיסט יתייקרו בשיעור שבין 5% עד 15%, מוצרי הכביסה של פרוקטר אנד גמבל יתייקרו בכ-5%, ושמפו פאנטן גם הוא של פרוקטר, יתייקר ב-3%. זאת אחרי שפרוקטר אנד גמבל העלתה כבר באפריל את מחירי חיתולי פמפרס וסכיני הגילוח ג'ילט בשיעור ממוצע של 4%. 

 

עליית המחירים הזאת היתה צפוייה, ושטראוס הבטיחה במרס כי תדחה אותה עד אחרי הפסח, כדי להקל על הצרכנים. "אין כמעט חומר גלם שמחירו לא עלה", אמר במרס נשיא ומנכ"ל קבוצת שטראוס, גדי לסין. "הקפה על כל צבעיו ומיניו התייקר פי 2. מחיר הנפט שעלה משפיע על מחיר ההפלסטיק, על התבואה שהיא המזון של הפרות ולכן גם על מחירי החלב והבשר".

  

"אין כמעט קטגורייה שלא מושפעת מההתייקרות", אמר אז לסין. "שום חברה לא יכולה להתמודד עם עליית מחירי חומרי הגלם, בלי להעלות מחירים. לכן המחירים עלו, עולים ויעלו. אבל עד פסח נשמור על המחירים הנוכחיים לצרכן. אנחנו לא מקפיצים מחירים, אלא רק כמוצא אחרון".

 

חברות מזון אחרות מסרו ל-ynet כי אינן צפויות להעלות מחירים כרגע. מדובר בחברות כמו אסם, נסטלה, יוניליוור, טרה ותנובה. ועם זאת מחירי מוצרי החלב שבפיקוח צפויים לעלות במאי, אחרי שוועדת המחירים תחליט על מידת העלייה. גם מחירי פירות הקיץ גבוהים כעת מאוד. במועצת הצמחים מסרו ל-ynet שענבים עולים כרגע בין 20 ל-28 שקל לק"ג בשוק הסיטונאי, ולצרכן הפרטי המחיר הממוצע: 25 שקל לק"ג. קילו אפרסק ונקטרינה עולה בין 20-5 שקל. מחיר השסק לעומת זאת, נמוך מהרגיל.

 

ליטר דלק יעלה ב-1 במאי יותר מ-7.5 ש'

עליות המחירים אינן רק נחלתם של הצרכנים בישראל. ב-15 באפריל קבע הבנק העולמי כי מחירי המזון בעולם מתקרבים לרמות השיא שנרשמו ב-2008, ותורמים לאינפלציה במדינות עניות, מה שעשוי להביא לכך שרבים ידחקו אל מתחת לקו העוני. מדד מחירי המזון של הבנק העולמי היה גבוה ב-36% בהשוואה לשנה שעברה ברבעון הראשון.

 

הזינוק במחירי המזון קשור למחירי הנפט הגבוהים, כך לפי הבנק העולמי. הבנק מעריך כי שעלייה של 10% במחירי הנפט קשורה לעלייה של 2.7% במדד מחירי המזון. בשלושת החודשים האחרונים זינק מחיר הנפט ב-35%. בישראל, ליטר דלק צפוי לעלות בחודש מאי יותר מ-7.5 שקל‏. לפי הערכות, מחיר המקסימום לבנזין 95 אוקטן יעלה ב-1 במאי -15 אגורות לליטר, לשיא של 7.54 שקלים.

 

גורמים נוספים מאחורי העלייה במחירי המזון כוללים "אירועי מזג אוויר קשים במדינות מפתח לייצוא דגנים", ביניהן רוסיה ואוסטרליה, ו"עלייה בביקוש למזון שעוקפת את העלייה בייצור במהלך העשור האחרון". לאחרונה פורסם כי גם רשת מקדונלד'ס העולמית צופה עלייה במחירי המזון בארה"ב ובאירופה של 2% עד 4.5%.

 

העליות במחירי המזון מצטרפות גם לעליות במחירי הדיור והחשמל. בעוד מחירי הדיור ימשיכו לעלות, כך לפי הבנק המרכזי, אחרי שב-12 החודשים האחרונים הם עלו ב-16.1%. היום בצהריים הודיע שר התשתיות עוזי לנדאו כי מחירי החשמל צפויים לעלות כבר בתקופה הקרובה - בשל פיצוץ צינור הגז במצרים והשיבושים באספקתו לישראל.

 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך, התייחס השר לנדאו לפיצוץ הבוקר במצרים והן לאירוע הדומה לפני כחודשיים. בין היתר אמר לנדאו כי משרד התשתיות וחברת החשמל נערכים להפסקת אספקת הגז - דבר שיוביל גם לפגיעה בכיס הצרכן הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
שטראוס. גם מחירי החשמל, הדיור והחיתולים עו
מומלצים