שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

תצלומי אוויר: חניכי קורס הטייס של 1956

לקראת יום העצמאות, לוקחים אותנו צילומיו של אדי הירשביין אל חניכי קורס הטייס של 1956, אל ה'מקלחת' אחרי טיסת הסולו הראשונה, ההווי והטיסות על מטוסי הסטירמן ממלחה"ע ה-2

לפני 55 שנים התחיל קורס טיס מס' 25 של חיל האוויר. בתצלומיו של אדי הירשביין, שכבר הבאתי כאן בעבר, מצאתי מעטפה עם תשלילים ועליה רשום "קורס טיס בצה"ל 1956". התצלומים, כיאה לצלם כמו אדי, היו יפים וחדים. עתה היה נחוץ לחפש אינפורמציה.

 

התקשרתי למספר טייסים משנות ה-50 ולבסוף הגעתי אל עודד מרום וגורי פלטר, שהיה בעצמו חניך בקורס זה, ותודתי נתונה להם על שנתנו שמות ונשמה בתצלומים. עם זאת, אנחנו מדברים על פניהם של חיילים שצולמו לפני 55 שנים וקיימת אפשרות לטעות בזיהוי. אשמח לקבל, מכם הגולשים, תיקונים, השלמות וחשוב לא פחות: מעשיהם של החיילים הנראים בתצלומים, למען מדינת ישראל. אפשר להוסיף כתגובה או לשלוח ישירות לביתמונה.

 

גורי מספר שחניכי הקורס התגייסו לצה"ל בחודש אוגוסט 1956. במבצע קדש, ספטמבר 1956, חל עיכוב קצר במהלך הקורס והוא הסתיים בחודש יוני 1958. 44 חניכים החלו את הקורס, 13 סיימו. לא סתם קיימת הסיסמא "הטובים לטייס".

 

לא כל השמות הנראים בתצלומים הגיעו לשלב האחרון של הקורס. הטיסות הראשונות נעשו על מטוסים מסוג סטירמן, מטוס תוצרת חברת בואינג, ארה"ב, ממלחמת העולם השנייה. התצלומים בכתבה הם משלב הטיסות על מטוסי הסטירמן, בבסיס חיל האוויר תל נוף. שני השלבים לאחר מכן היו על מטוסי הרוורד ומטיאור בבסיס חיל האוויר רמת דוד.

 

במעטפת התשלילים היו גם תצלומים בפורמט שונה - אולי מקורס נוסף. מפקד בית הספר לטייס היה צחיק יבנה, ומפקדי הקורס על שלביו השונים היו: זאב טברסקי, אריה צאלון, שייקה ברקת, ובשלב המתקדם: אלי אייל (פיינגרש).


1. בצילומים לפי המספרים: 2 -אפרים יבין (בנינוביץ') סיים קורס קישור וסיור - טייסת 100. 3 -יוסף אדטו -"כושי" ז"ל. 5 -אריה בן-אור (אורבך) ז"ל. 6 - דויד פורמן. 7 - אדי ? 8 - חגי קורן (קליינר). 9 - שמואל אלוף (סיים עם קורס 26). 10 - אריה קליינמן.


2.


3. אחרי טיסת הסולו הראשונה. כבר אז חגגו עם "מקלחת"


4. 1 - מאיר שפר (מדריך ראשי בבית הספר לטיס). 2 - אריה בן-אור ז"ל. 3 - אדי ? 4 - דן חולון. 5 - יוסף אדטו ז"ל. 6 - אמנון פרידמן. 7 - דוד? אחרי השירות נעשה מורה לנהיגה, גר ברמת גן והיה יו"ר איגוד מורי הנהיגה. 8 - בוקר (מעפולה). 9 - דני שוהם (פינקלשטיין) ז"ל. 10 - איתן גונן (מקוגון), סיים עם קורס 27, חי כיום בקליפורניה.


5.


6.


7.


8. חניכי הקורס היו מקבלים מזון משופר שכלל חלב ושוקולד.


9. 1-אהוד דויס. 2- יגאל פלוטקין? 3- דויד פורמן. 4- בני צידון. 5- איתן מקוגון. 6- יואל ? 7- אריה בן-אור ז"ל. 8- יוסף אדטו ז"ל. 9- אריה קליינמן. 12- שמואל אלוף. 13- חגי קורן. 14- זאב זינגר? 15- יאיר ברק. 17- גורי פלטר. 8 - אריה אשר (סיים קורס קישור וסיור).


11-10.


11.


12.


13. 1- יעקב סלומון (מדריך בכיר). 2- יצחק יבנה "צחי" (מפקד בית הספר לטיס). 3- זאב תבור (טברסקי) מפקד הקורס הראשוני.


14.


15.


16.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א.
ב.
ג.
ד. זאת כנראה תמונה מקורס יותר מוקדם. 1- שלמה הניג, 5 - יואש צידון(צ'אטו)?
ה.
ו.
ז.
מומלצים