שתף קטע נבחר

לאכזבת השר יוסי פלד: איזי תפוחי נשיא הבונדס

שר האוצר שטייניץ החליט למנות את איש העסקים איזי תפוחי, שהיה מלכתחילה המועמד המועדף עליו, למחליפו של יהושע מצא. השר יוסי פלד, שנתניהו שוחח איתו על האפשרות שיתמנה לתפקיד ולשכתו ניסתה לעכב את המינוי עבורו, נותר פגוע

עכשיו זה סופי: שר האוצר, יובל שטייניץ, החליט למנות את איש העסקים איזי תפוחי, ששימש בעבר כגזבר הליכוד, לנשיא הבונדס הבא. תפוחי, המקורב הן לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והן לשטייניץ, יחליף בתפקיד את יהושע מצא, שמכהן כנשיא הארגון כבר שנים ארוכות, מאז מונה על-ידי ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון.

 

בסביבתו של שטייניץ אמרו כי "הרעיון להביא את תפוחי היה של שר האוצר. בארה"ב שמחים מאוד על כך שאיש עסקים מגיע לתפקיד, עם כל הניסיון. הוא מכיר את המנטליות האמריקנית, וזה לא נתפס כסידור עבודה, אלא כמינוי שיכול לרענן את הארגון ולטפל בבעיות שיש בו".

 

תהליך המינוי החל בחודשים אוגוסט-ספטמבר, ושר האוצר הציע לראש הממשלה למנות את תפוחי. לאחר כמה שבועות אותתה לשכתו של נתניהו לעצור את התהליך, כדי לבחון את המינוי מחדש. ראש הממשלה שוחח באותם ימים עם השר יוסי פלד, והעלה את האפשרות למנות אותו לתפקיד. פלד אישר כי הוא מעוניין במשרה הזו, אולם בינתיים כבר הוציא שטייניץ מכתב לחבר הנאמנים של הבונדס, ובו המלצה למנות את תפוחי במקומו של מצא ב-1 ביוני 2011.


 

השר יוסי פלד. הפגישה עם נתניהו לא עזרה (צילום: עופר עמרם)

 

חבר המנהלים האמריקני אישר את המינוי של תפוחי, אולם ראש הממשלה ביקש לעכבו שוב. במשרד האוצר המתינו לבקשתו של ראש הממשלה, אולם לא היה ברור אם ניתן לבטל את מינויו של תפוחי לתפקיד. בסביבתו של שטייניץ אומרים כי "אם נתניהו היה אומר בצורה חד-משמעית שהוא רוצה את פלד, היינו צריכים לחשוב מה עושים, אך הוא נתניהו לא עשה זאת".

 

פלד פעל מול ראש לשכת ראש הממשלה, נתן אשל, שניסה לעכב את המינוי, ולקראת סוף השבוע שעבר הועבר לפלד מסר שלפיו המינוי של תפוחי צפוי להיות מאושר באופן סופי. פלד נפגש עם שטייניץ, לדבריו אחרי ששר האוצר ביקש לקיים את הפגישה, אולם לפלד הובהר כי שטייניץ אינו מתכוון למנות אותו, אלא להמשיך לתמוך במועמדותו של תפוחי.

 

מצא יצא להגנת נתניהו, ודרש להשלים קדנציה

פלד זעם לאחר המסר שהועבר לו, והוא ביקש להיפגש עם נתניהו. השניים נועדו בלשכת ראש הממשלה בתל-אביב, ושם הובהר לפלד כי המינוי נמצא בידיו של שר האוצר, ולשכת ראש הממשלה אינה מתכוונת להתערב. מקורבי שטייניץ אמרו כי "לא הייתה פעם אחת שראש הממשלה או מישהו מטעמו העביר מסר שלפיו הם רוצים את פלד. לכן שטייניץ המשיך במינויו של איזי תפוחי".

 

בליכוד סיפרו כי פלד נפגע מהתהליך משום שציפה לקבל את התפקיד והמתין למינוי חודשים ארוכים. גורמים באוצר אמרו כי מצא, שמכהן בתפקיד כבר כמעט עשור, ניסה לשכנע שיתנו לו להשלים קדנציה של עשר שנים, כדי שיוכל לזכות בפנסיה מהבונדס: "הובהר לו בצורה חד-משמעית כי הוא יסיים את תפקידו ביום שבו איזי תפוחי יגיע לניו-יורק. היו ניסיונות לעכב את המינוי, אולי כדי לסייע למצא, אולם במשרד האוצר סירבו לשתף פעולה עם הדרישות האלה".

 

מצא יצא בחודש שעבר להגנתו של ראש הממשלה בפרשת "ביביטורס". על רקע בדיקת הטענות שלפיהן תורמים מימנו

באופן לא חוקי נסיעות של נתניהו, הדגיש מצא בראיון לרשת ב' של קול ישראל, כי כל הופעותיו של נתניהו באירועים שאליהם הוזמן על-ידי הבונדס היו ברמת אירוח המקובלת בארגון: "נהנתנות היא עניין לגיאוגרפיה. האם מצפים שיתגוררו באיזה מלון עלוב? מה שבארץ נחשב לנהנתנות, בארה"ב לא נראה כך".

 

יצוין כי התנאים שלהם זוכה נשיא הבונדס הם מהטובים ביותר שמדינת ישראל מציעה לבעלי התפקידים היוקרתיים שהיא ממנה: משכורת גבוהה, דירה יוקרתית במנהטן, הוצאות מכובדות ותנאי מחייה משובחים.

 

מהבונדס נמסר בתגובה: "יהושע מצא הודיע כבר במהלך חודש נובמבר 2010 לשר האוצר שטייניץ על רצונו לסיים את תפקידו ולחזור ארצה, תוך שהוא תובע החלטה מהירה על מינוי מחליף כדי שיהיה זמן מספיק למועמד לעמוד בבחינות הדרושות וקבלת אישורי העבודה הנדרשים. לאור המחלוקת הקשה בין שר האוצר וראש הממשלה על מועמד מוסכם, הם עיכבו את חזרתו לארץ של מצא.

 

"שר האוצר אף הודיע למצא לעכב את ההודעה על מינויו של תפוחי עליו הוחלט בהנהלת הארגון, וזאת למרות החלטת הדירקטוריון במהלך חודש ינואר. מצא החל בתהליכי חזרתו ארצה כבר לפני כחודשיים, ורק לפני כשבוע הוחלט סופית על המועמד המוסכם. במציאות שנגרמה עקב הוויכוח בין ראש הממשלה לשר האוצר צפוי הארגון לפעול זמן רב ללא מנכ"ל ונשיא, וזאת עד שהמועמד המוסכם יעמוד בבחינות והדרישות של הרשות האמריקנית לניירות ערך ורשויות ההגירה".

 

יועצת התקשורת של שר האוצר מסרה בתגובה: "לאחר שמילא את תפקידו כיו"ר הבונדס בצורה המיטבית, ייעל את עבודת הארגון ושירת בצורה הטובה ביותר את מדינת ישראל, לפני כשנה ביקש מר יהושע מצא לסיים את תפקידו ולהזדרז במינוי יו"ר בונדס חדש על מנת שיוכל לשוב ארצה במהרה. כל המהלכים לקביעת מועדי החפיפה של מר מצא עם מחליפו בתפקיד, מר איזי תפוחי, וקביעת מועד חילופי התפקידים, נעשים בתיאום עם שר האוצר ומשרדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. גורמים באוצר: "נתניהו לא אמר שהוא רוצה את פלד"
צילום: גיל יוחנן
צילום: צביקה טישלר
מצא. "רצה להשלים קדנציה בשביל הפנסיה"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים