שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP

אחרי החיסול: כוננות בעולם, חשש מנקמה בישראל

במערב מעלים את רמת הכוננות, בעקבות חיסול בן-לאדן. מחלקת המדינה בוושינגטון פרסמה אזהרת מסע לאמריקנים בעולם, לפיה עליהם להגביל את יציאתם מחוץ למלונות. גורם ביטחוני בישראל הזהיר מתגובה נקודתית גם כאן, כירי רקטות מגבול הצפון ומסיני

אחרי חיסול בן-לאדן - חשש מפעולות נקמה, בין היתר גם בישראל: זמן קצר לאחר שנשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, הודיע על מותו של מנהיג אל קאעידה, אוסמה בן-לאדן, פרסמה הבוקר (יום ב') מחלקת המדינה האמריקנית הודעת אזהרה מיוחדת לאזרחים אמריקנים המטיילים בעולם או החיים בחו"ל. במקביל, גם בארץ חוששים מנקמה. במערכת הביטחון יתקיימו היום הערכות מצב ודיונים, בנוגע למשמעויות וההשלכות לחיסול.

 

סופו של טרוריסט - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

הערכה ראשונית שנשמעה הבוקר בארץ מדברת על כוונוה של הארגון, על כל שלוחותיו, לנסות לנקום בארצות הברית על החיסול. על-פי ההערכה כל העולם המערבי, לרבות ישראל, עשויות להיות על הכוונת. גורם ביטחוני הזהיר מירי אפשרי מרצועת עזה, אך גם ממקומות נוספים כמו גבול הצפון וצפון סיני: "בטווח הזמן הקרוב אנו עשויים לראות אירועים מקומיים, אולי חוליות של ארגונים המשתייכים לאל קאעידה שיירו רקטות".

 

לדברי אותו גורם, פיגועי משמעותי בזמן הקרוב לא צפוי, כיוון שארגוני הטרור צריכים להיערך לכך זמן רב, לפעמים במשך חודשים או שנים. "צריך לזכור שמדובר בארגון שאינו מאלתר פיגועים, אלא מתכנן אותם באופן יסודי", אמר הגורם הביטחוני. "סביר להניח שיש לו גם כמה 'פיגועי מגירה', במקרים כאלה, אבל עדיין יהיה קושי לפעול בטווח זמן קצר".

 

במערכת הביטחון אמרו כי חיסולו של בן-לאדן הוא נדבך חשוב במלחמה כנגד הטרור, גם אם חשיבותו המבצעית לארגון ירדה בשנים האחרונות. "לכל אחד יש מחליף ולו עצמו כבר קמו  מספר יורשים", אמר הגורם. "מי שמנהל בפועל את הארגון הוא סגנו של בן לאדן, איימן א-זוואהירי, לו מוניטין רב בבניית האסטרטגיה של הארגון".

 

בנוגע לכוננות והערכות מיוחדת בישראל, אומרים במערכת הביטחון כי מטבע הדברים, בשעות ובימים הקרובים יהיה צורך להגביר עירנות ובעיקר לעקוב מודיעינית, באמצעות גופים נוספים בעולם, אחר תנועות וכוונות חשודות. "בישראל קיימת הערכות גבוהה לאורך כל השנה, הן בכל הקשור להגנת שמי המדינה באמצעות חיל האוויר ומערך ההגנה הקרקעית. גם בגבול הצפון ישנו מעקב קבוע, ויהיה צורך לפקוח עין באופן יסודי יותר", הוסיף הגורם.

 

אמריקנים, אל תצאו מבתי מלון בעולם

סוכני ה-CIA ברחבי העולם וה-FBI בארצות-הברית נכנסו לכוננות מיוחדת, בעקבות החיסול. מחלקת המדינה בוושינגטון הזהירה, כי "נוכח חוסר הוודאות וההפכפכות של המצב הנוכחי, אזרחים אמריקנים נקראים להגביל את יציאתם מחוץ לבתים ולבתי המלון באזורים שבהם האירועים האחרונים עלולים לגרום לאלימות נגד אמריקנים".

 

אזהרת המסע החדשה, בעקבות חיסול בן לאדן, כוללת גם הוראות לאנשי שגרירויות אמריקניות לשמור על עירנות. "מתקנים של ממשלת ארה"ב בעולם נשארים במצב של כוננות עליונה. מתקנים אלו עשויים להיסגר או להפסיק לזמן מה את השירותים לציבור בהתאם למצב הביטחוני", נאמר בהודעה. "שגרירויות ארה"ב והקונסוליות יעשו כל מאמץ לספק שירותי חירום

 לאזרחים אמריקנים. אזרחים אמריקנים בחו"ל נקראים לעקוב אחר החדשות המקומיות ולשמור על קשר עם השגרירות האמריקנית הקרובה".

 

במקביל, גופתו של בן לאדן זוהתה באמצעות טכניקות לזיהוי תווי הפנים. דגימות ה-DNA שנקלחו מגופתו של הטרוריסט יתקבלו רק בעוד כמה ימים. ראש ה-CIA, ליאון פאנטה, נתן בעצמו את ההוראה לתחילת הפעולה בפקיסטן, שנמשכה כ-40 דקות. גורם ב-CIA אמר כי כאשר התקבל האישור כי בן לאדן נהרג בפעולה, הגיבו בכירי הארגון שהיו בחדר הישיבות בתשואות סוערות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן לאדן. יש לו יורשים
צילום: AFP
האזור בו היתה הפעולה
צילום: Google earth
החגיגות בוושינגטון
צילום: EPA
מומלצים